fot. Jan Szady-25
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 21.11.2024     Aktualizacja: 22.11.2024

O przyszłości polskich uczelni na Politechnice Śląskiej

Politechnika Śląska była gospodarzem dwudniowego Posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, które odbyło się 20-21 listopada. Rektorzy ponad 80 polskich uczelni rozmawiali na temat wyzwań i zmian czekających środowisko szkolnictwa wyższego i nauki. Przedstawiciele władz uczelni mieli okazję przedyskutować najważniejsze kwestie z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem, który przyjechał do Gliwic.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) to instytucja, która inspiruje i koordynuje współpracę uczelni członkowskich oraz reprezentuje wspólne interesy szkół akademickich. KRASP działa od 1997 roku i obecnie zrzesza rektorów 110 szkół wyższych, w tym 11 niepublicznych. Dwudniowe Posiedzenie Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego na Politechnice Śląskiej jest pierwszym za nowej kadencji władz KRASP-u. Rektorzy rozmawiali między innymi o planowanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ewaluacji działalności naukowej, liście czasopism, kwestiach związanych z umiędzynarodowieniem oraz ustawą wizową a także o problemach dotyczących funduszu stypendialnego czy rozwiązań, które uczelnie są zobowiązane wdrożyć w związku z wejściem w życie procedury NIS2, dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Priorytetowym tematem był planowany przez rząd budżet przeznaczony na naukę i badania.

– Nauka i szkolnictwo wyższe nie są w tej chwili priorytetową działalnością rządu co z przykrością zauważamy. Priorytetem jest obronność, bezpieczeństwo i oczywiście rozumiemy to jako obywatele, a zwłaszcza jako przedstawiciele uczelni, ale musimy walczyć o swoje, o to, żeby nauka była doceniana i traktowana jako inwestycja, a nie jako koszt – mówił prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Wiceprzewodniczący KRASP, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. – Uczelnie realizują ważny obszar działalności publicznej, bez nas nie będzie Polski, przepraszam za te wielkie słowa, ale nie będzie wykształconych ludzi, nie będzie kadr. Chcemy, żeby nauka była odpowiednio dostrzegana w polityce we wszystkich resortach – dodał prof. Lis.

– Dla mnie najważniejszą misją jest poprawa wizerunku uczelni polskich w przestrzeni społecznej, zwiększenie ich rangi i przede wszystkim zadbanie o to, żeby uczelnie, nie tylko deklaratywnie były uznawane za ważny element życia społecznego – podkreśliła prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Przewodnicząca KRASP, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Mamy deklaracje od rządzących, że uczelnie i nauka są ważne natomiast nie przekłada się to na decyzje na przykład w postaci finansowania. 1 punkt PKB zainwestowany w naukę daje od 8 do 13 punktów wzrostu. To jest bardzo lukratywny biznes, tylko trzeba w niego zainwestować, jak w każdą działalność, która ma przynosić efekty – mówiła prof. Kaniewska.

fot. Jan Szady-21

Obecny podczas jednej z sesji minister nauki Dariusz Wieczorek zapewnił, że budżet, który zostanie przyjęty w grudniu, będzie jeszcze przedmiotem dyskusji z ministrem finansów.

– Tematy są trudne, ale zawsze trzeba szukać kompromisu i zarówno ja, jak i całe ministerstwo jesteśmy na kompromis nastawieni, ogromnie ważne jest to, że wrócił dialog ze środowiskiem – powiedział Dariusz Wieczorek, minister nauki. – Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym jest w końcowej fazie uzgodnień rządowych, trwają także ustalenia dotyczące projektu wizowego. Temat wzbudza emocje, szczególnie ten dotyczący wiz studenckich, ale zapewniam rektorów, że możliwość przyjmowania studentów zagranicznych na polskich uczelniach została uwzględniona w polityce migracyjnej rządu.

fot. Jan Szady-15

Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej jako Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP reprezentował środowisko akademickie w rozmowach z ministerstwem spraw zagranicznych w związku z postulatami KRASP-u do tworzonej ustawy wizowej.

– Temat jest niezwykle skomplikowany, rozumiemy problemy dotyczące ochrony granic, bezpieczeństwa państwa, ale też chcemy, żeby uczelnie mogły partycypować w przygotowywaniu odpowiednich przepisów. Osoby, które przyjeżdżają do naszych uczelni są zdecydowanie lepiej zweryfikowane niż te, które przyjeżdżają do naszego kraju na przykład w poszukiwaniu pracy, bardzo często tę współpracę międzynarodową mamy potwierdzoną umowami – mówił prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, Rektor Politechniki Śląskiej.

Wiele postulatów KRASP-u zostało uwzględnionych przez ministerstwo spraw zagranicznych, kolejne czekają na omówienie podczas najbliższego posiedzenia rządu.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie