BLP_Lavazza_Kenya_NIKON_0627
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 20.11.2024     Aktualizacja: 24.11.2024

Nature of Hope

Światowej sławy fotografka, dokumentalistka, pisarka i edukatorka zaangażowana w ochronę środowiska naturalnego oraz w walkę ze skutkami globalnych kryzysów będzie gościć na Politechnice Śląskiej. Ami Vitale spotka się z publicznością 30 listopada o 15:00 w auli budynku Wydziału Architektury przy ul. Strzody 10 (dawne Kino-Teatr X), o 17:00 w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 odbędzie się wernisaż wystawy jej prac.

Nature of Hope – to tytuł wystawy, na którą składa się ponad 40 prac, z początków kariery Ami Vitale wykonanych ze stref konfliktów a także późniejszych dokumentujących wysiłki ludzi zaangażowanych w ochronę przyrody i gatunków zagrożonych wyginięciem (szczególnie pand, słoni i nosorożców). Prace fotografki, która jest sześciokrotną laureatką World Press Photo, będzie można podziwiać w także w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej.

Kuratorem wystawy pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików (O. Śląski) jest dr inż. Marcin Górski, prof. PŚ.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki. Serdecznie zapraszamy.

Kariera Ami Vitale jest świadectwem jej głębokiego zaangażowania w dokumentowanie i rozwiązywanie globalnych kryzysów. Jako uznana fotografka, pisarka i dokumentalistka National Geographic, a także założycielka Vital Impacts, Ami konsekwentnie zwraca uwagę na krytyczne kwestie wpływające na nasz świat. Jej podróż rozpoczęła się w strefach konfliktu, gdzie na własne oczy obserwowała, jak degradacja środowiska - od niedoboru zasobów po zmiany klimatu - potęguje ludzkie cierpienie i konflikty. Ta wczesna ekspozycja ukształtowała jej zrozumienie głębokich powiązań między kryzysami ludzkimi i środowiskowymi.

Praca Vitale koncentruje się na historiach osób żyjących na pierwszej linii frontu wojny, zmian klimatycznych i wyginięcia, które nie pozwalają, by kataklizm zdefiniował ich przyszłość. Poprzez swoje fascynujące dziennikarstwo podkreśla historie odporności i innowacji, podkreślając delikatną równowagę między ludzkością a dziką przyrodą oraz pilną potrzebę ochrony przyrody. Praca Vitale łączy widzów z krytycznymi lokalnymi kwestiami ochrony przyrody o globalnym znaczeniu, podkreślając nasze wzajemne powiązania ze sobą i światem przyrody.

Oprócz dziennikarstwa i tworzenia filmów, Vitale jest założycielką i dyrektorem wykonawczym Vital Impacts, organizacji non-profit, która wykorzystuje siłę sztuki do inspirowania i mobilizowania młodzieży jako czynnika zmian. Vitale i jej organizacja non-profit zebrały ponad 5 milionów dolarów na wsparcie ważnych projektów ochrony przyrody.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie