Start - Aktualności - Akademicki Chór Politechniki Śląskiej na festiwalu w Słowenii

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej na festiwalu w Słowenii
W dniach od 18 do 20 października 2024 roku w stolicy Słowenii odbył się International Choral Festival We are singing Ljubljana. W imprezie udział wziął Akademicki Chór Politechniki Śląskiej.
W tegorocznej edycji udział wzięło jedenaście chórów z dziesięciu krajów Europy, zapewniając słuchaczom różnorodność kultur muzycznych. Pierwszego dnia festiwalu odbyły się dwa równoległe koncerty. Jeden z nich miał miejsce w Katedrze św. Mikołaja w Ljubljanie. Ciekawostką jest polski akcent w architekturze tego kościoła, otóż na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Słowenii w 1996 roku, ufundowano drzwi z brązu, na których widnieje podobizna papieża. Drugi z koncertów festiwalowych odbył się w Hall of the Ljubljana Conservatory of Music and Ballet, gdzie zaprezentowały się chóry z Niemiec, Danii, Rumunii oraz Chorwacji.
Podczas koncertu w katedrze zaśpiewał Akademicki Chór Politechniki Śląskiej. Chórzyści, pod kierownictwem dyrygenta Tomasza Giedwiłło, wykonali pięć utworów o tematyce sakralnej. W ich repertuarze znalazła się m.in. “Modlitwa do Bogarodzicy” Józefa Świdra, “Domine, Miserere” Rudiego Tasa czy “Dies Irae” czeskiego kompozytora Zdenka Lukáša.
Zmagania koncertowe to nie jedyne atrakcje, które zapewnili organizatorzy festiwalu. Kolejny dzień uczestnicy rozpoczęli od zwiedzania Jaskini Postojna, która jest jedną z najbardziej znanych jaskini krasowych. Po kilkunastominutowej podróży kolejką, chórzyści rozpoczęli wędrówkę po wytyczonych ścieżkach jaskini, podczas której można było poznać historię tego miejsca i podziwiać wspaniałość formacji jaskiniowych.

Wycieczka kończyła się w tzw. Wielkiej Sali. W tym niezwykłym miejscu – w sali koncertowej w samym sercu Jaskini - odbył się koncert finałowy z udziałem wszystkich chórów biorących udział w festiwalu. W repertuarze Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej znalazły się trzy bardziej rozrywkowe utwory: ludowe “Leć głosie po rosie” Marcina Wawruka, góralski utwór “Idzie dysc” Tadeusza Mayznera oraz “The Drunken Sailor” Roberta Sunda.
Na zakończenie, wszyscy uczestnicy stworzyli jeden chór i pod kierownictwem czeskiego dyrygenta wykonali popularny utwór Dancing Queen zespołu ABBA, w aranżacji Rogera Emersona. Wykonaniu towarzyszył akompaniament pianina oraz instrumentów perkusyjnych. Po zakończeniu części koncertowej, uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą kolację, gdzie zostały wręczone pamiątkowe statuetki, podziękowania oraz nastąpiło oficjalne zakończenie festiwalu.
Dla Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej udział w tym festiwalu był kolejną okazją do zaprezentowania swojego szerokiego repertuaru, wpisania kolejnego kraju na mapę podróżniczą chóru, a także pozwolił na poznanie nowych kultur muzycznych.
Wszystkich pasjonatów śpiewu (i podróży!) zapraszamy do dołączenia w szeregi Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej! Zapraszamy do kontaktu przez stronę na FB: www.facebook.com/AChPolSl/ lub adres mailowy: poczta@chor.gliwice.pl.
Tekst: Marta Sanigórska