Start - O nas
O nas
Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej zostało założone w 1956 roku, posiada swój Statut oraz odznakę. Władzami Stowarzyszenia są: Walne Zebranie, Zarząd Główny i Główna Komisja Rewizyjna. Członkowie są wychowankami Politechniki Śląskiej oraz osobami wspierającymi fizycznie lub prawnie. Członków łączy wspólny cel określony przez Statut Stowarzyszenia. Jest nim organizowanie kontaktów oraz podtrzymywanie więzi koleżeńskiej w celu ugruntowania tradycji akademickich, etyki zawodowej, wymiany doświadczeń oraz współdziałaniu na rzecz rozwoju Politechniki Śląskiej. Pragniemy, aby w koleżeńskiej, życzliwej atmosferze, rozwijać stałą opiekę i pomoc Absolwentom w adaptacji zawodowej i rozwiązywaniu problemów naukowo-technicznych i ekonomiczno-organizacyjnych przy uwzględnieniu aktualnych przemian w kraju. Czynnie uczestniczymy w utrwalaniu historii i tradycji naszej Alma Mater.
Aktualnie w ramach Stowarzyszenia działają następujące Oddziały i Koła:
Oddziały
- Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki
- Wydziału Budownictwa
- Centrum Kształcenia Inżynierów
- Wydziału Elektrycznego
- Wydziału Górnictwa i Geologii
- Wydziału Matematyki Stosowanej i Fizyki
- Wydziału Mechaniczno- Energetycznego
- Wydziału Mechanicznego Technologicznego
- Wydziału Organizacji i Zarządzania
- Wydziału Transportu
- Turystyki
- Wydawnictw i Publikacji
Koła:
- Materiałów Polimerowych i metalowych
- Odlewników
- Inżynierii Materiałowej
Wszystkie w ramach Oddziału Wydziału Mechanicznego Technologicznego
Ponadto w Uczelni działają Oddziały:
- Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii
- Wydziału Chemicznego Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Chemicznego
Ostatnie dwa Oddziały posiadają osobną rejestrację w KRS, a tym samym własną osobowość prawną. Stąd współpraca Zarządu Głównego tymi Oddziałami odbywa się na innych zasadach niż z pozostałymi.
Obecnie prowadzone są działania związane z utworzeniem Oddziałów: Wydziału Architektury i Wydziału oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej.
Działalność Zarządu Głównego
Działalność Stowarzyszenia skupia się wokół kilku podstawowych kierunków, z których najważniejszymi są:
Współpraca z absolwentami Politechniki.
Absolwenci są dla Uczelni jej podstawowym „produktem” a za razem jej podstawową „wizytówka”. Ich sukcesy w pracy zawodowej i pozycja zajmowana w miejscach pracy po skończeniu studiów wpływają na wizerunek naszej Politechniki i stwarzają większe możliwości znalezienia pracy dla kończących studia ich młodszych kolegów. Działania w tym kierunku przebiegają w Oddziałach to one wykonują podstawową powinność Stowarzyszenia: działania wśród i dla absolwentów. Mają one charakter zawodowo-naukowy oraz koleżeński.
W pierwszym przypadku są to seminaria naukowo-techniczne z udziałem pracowników politechniki i absolwentów pracujących w przemyśle, które często owocują wspólnym rozwiązywaniem problemów zawodowych w ich zakładach.
W drugim są to spotkania rocznikowe absolwentów, zjazdy ogólne z okazji okrągłych rocznic powstania Wydziałów Politechniki. Coraz bardziej popularne jest „Odnowienie immatrykulacji” z okazji jej 50-tej rocznicy. W Oddziale Wydziału Mechaniczno-Energetycznego najbardziej zasłużonym absolwentom przyznaje się Medal im. Prof. Stanisława Ochęduszki, założyciela tego Wydziału. Dla realizacji współpracy z absolwentami w poszczególnych Oddziałach wydawane są spisy, tworzone elektroniczne bazy oraz biogramy absolwentów. Ułatwia to kontakty między absolwentami jak i między nimi.
Współpraca z Oddziałami Stowarzyszenia
Ponieważ Oddziały są na bieżąco informowane o działalności Zarządu Głównego to niniejsze sprawozdanie ograniczyliśmy do przedstawienia najważniejszych, naszym zdaniem działań w minionej kadencji. Podstawową formą współpracy były plenarne zebrania Zarządu Głównego z udziałem Przedstawicieli Oddziałów. Regularnie odbywały się one na początku i w połowie każdego roku kalendarzowego. Na tych spotkaniach przedstawialiśmy szczegółowe sprawozdanie z działalności Zarządu Głównego w poszczególnych latach. Przedstawiciele Oddziałów przygotowywali sprawozdania ze swojej działalności w danym roku i przedstawiali je publicznie.
W ten sposób spotkania te stanowiły płaszczyznę do wymiany doświadczeń. Jednocześnie stwarzały Oddziałom możliwość do poszerzenia swojej działalności o doświadczenia innych Oddziałów. W przypadku zaistnienia ważnych spraw dotyczących Stowarzyszenia organizowane były dodatkowe zebrania plenarne.
Przedstawiciele Zarządu Głównego uczestniczyli w Walnych Zebraniach Oddziałów. W tym miejscu z bólem muszę stwierdzić, że nie we wszystkich. Braliśmy udział w imprezach organizowanych przez poszczególne Oddziały. Takich jak spotkania absolwentów z okazji okrągłych rocznic powstania Wydziałów oraz Świąt Wydziałów.
Pomagaliśmy w reaktywacji Oddziałów Stowarzyszenia:
Oddziału Wydziału Mechanicznego - Technologicznego. Oddział ten, należący do czterech pierwszych Wydziałów powołanych w Politechnice Śląskiej, był reaktywowany dwukrotnie podczas kończącej się kadencji. W tym miejscu trzeba pokreślić rolę jaką odegrała w jego reaktywacji Pani prof. Anna Timofiejczuk, początkowo jako Prodziekan, następnie Dziekan w obecnej kadencji. Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie jej podziękować.
Pomagaliśmy również w reaktywacji Oddziałów Wydziałów: Transportu, Automatyki Elektroniki i Informatyki oraz Organizacji
Współpraca z Władzami Uczelni
Współpracę rozpoczęliśmy od spotkania Zarządu Głównego z Rektorem Politechniki Śląskiej prof. Andrzejem Karbownikiem. Podczas spotkania przedstawiliśmy Rektorowi organizację Stowarzyszenia, działalność Zarządu Głównego oraz Oddziałów. Rektor obiecał pomoc w naszej działalności, a przede wszystkim w znalezieniu pomieszczenia dla Zarządu Głównego. Pod koniec swojej kadencji Rektor przydzielił Stowarzyszeniu umeblowane pomieszczenie w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, z internetem, komputerem i telefonem. Od tego czasu Zarząd Główny posiada własne dobrze wyposażone pomieszczenie.
Ponieważ początek naszej kadencji zbiegł się z przygotowaniem do obchodów 70-ciolecia Politechniki to zostaliśmy włączeni do przygotowań. Prezes Zarządu Głównego został powołany w skład Komitetu Organizacyjnego obchodów. Przygotowywaliśmy listę uczestników spoza Uczelni i spośród wybitnych absolwentów Politechniki. Opracowaliśmy materiały dotyczące Stowarzyszenia do wydawnictwa związanego z obchodami 70-ciolecia Politechniki. Dobre kontakty utrzymywaliśmy z Prorektorami Leszkiem Blachą i Ryszardem Bieleckim.
Od 1 września 2016 r. rozpoczęła się kadencja nowych Władz Rektorskich. Rektorem został prof. Arkadiusz Mężyk. Odbyliśmy spotkanie z nowym Rektorem przedstawiając mu naszą działalność. Rektor wyznaczył do kontaktów ze Stowarzyszeniem Wychowanków prorektora prof. Janusza Kotowicza, z którym współpraca układa się wręcz doskonale. Za co mu serdecznie dziękujemy. Prorektor ułatwił nam kontakty z jednostkami administracji Uczelni, zakupił dla Stowarzyszenia nowoczesny komputer stacjonarny. Współpracował przy uruchomieniu pierwszej edycji Konkursu Wybitny Absolwent Politechniki Śląskiej, która miała miejsce 2019 roku.
Nawiązana została współpraca z Biurem Karier Studenckich. Szczególnie w zakresie sposobów utrzymywania kontaktów z absolwentami Politechniki
Główne zadania do realizacji przez Zarząd Główny
- Nawiązać kontakty z Dziekanami Wydziałów Architektury i Inżynierii Biomedycznej w sprawie uruchomienia na tych Wydziałach Oddziałów Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej.
- Odnowić kontakty z Biurem Karier Studenckich (p. Sołtyńską) szczególnie w sprawie programu Absolwent.
- Wprowadzić zwyczaj uczestniczenia przedstawicieli Stowarzyszenia we wręczeniu dyplomów ukończenia studiów.
- Zbadać możliwości komunikacji absolwentów przy pomocy programu LOUNJE.
- Zacieśnić kontakty ze Stowarzyszeniem Absolwentów AGH.
- Realizować przeniesienie kont oddziałów do jednego banku.
- Uregulować sprawę wydawnictw Stowarzyszenia. Zbadać możliwość reaktywowania Bratniaka Gliwickiego.
- Zwrócić się do JM Rektora z prośbą o ożywienie Komisji Historycznej Politechniki.
- Nawiązać kontakty z Samorządem Studenckim i Uczelnianą Radą Samorządu Doktorantów.