A A+ A++

POSTULATY STUDENCKIE NA KADENCJĘ 2024-2028

LOGO_SSPS_1_1000x707

Drogie Studentki i Drodzy Studenci,

W obliczu zbliżających się wyborów na stanowisko rektora naszej uczelni, pragniemy przedstawić kluczowe postulaty, które będą stanowić fundament naszych działań i dialogu z kandydatami. Jako głos społeczności studenckiej, zobowiązujemy się do reprezentowania interesów studentów i zapewnienia, aby nasze wspólne cele były słyszane i realizowane.

Poniżej znajdują się najważniejsze postulaty zaproponowane przez Uczelniany Zarząd Samorządu Studenckiego oraz elektorów studenckich, które zostały poparte przez Parlament Studencki Politechniki Śląskiej oraz Radę Osiedla Studenckiego. Niniejsze postulaty stanowią wyraz wspólnego głosu studentów Politechniki Śląskiej i są kluczowymi kierunkami działań, które Uczelniany Zarząd Samorządu Studenckiego zobowiązuje się wspierać i egzekwować od przyszłego Rektora PŚ.

Studenci

Studenci

  1. Ankietyzacja pracowników: Zwiększenie wagi punktowej wyników ankiet przeprowadzonych wśród studentów w Arkuszu oceny okresowej nauczyciela akademickiego.
  2. Strefy Studenta: Utworzenie na wydziałach stref relaksu ze sprzętem do gier (np. piłkarzyki) i dystrybutorami wody.
  3. Tłumaczenie dokumentów: Zapewnienie tłumaczenia wszystkich dokumentów i treści stron internetowych uczelni na język angielski.
  4. Unowocześnienie pomieszczeń: Modernizacja sal, ze szczególnym uwzględnieniem sal laboratoryjnych.
  5. Kursy dla dydaktyków: Organizacja obowiązkowych kursów pedagogicznych dla kadry dydaktycznej.
  6. Programy studiów: Aktualizacja programów studiów zgodnie z wymaganiami rynku pracy oraz tworzenie nowych, przyszłościowych kierunków.
  7. Plan zajęć: Tworzenie planów zajęć zgodnie z psychohigieną pracy poprzez unikanie rozpoczynania zajęć i kończenia uznawanymi za najbardziej wymagające, a także eliminacja kilkugodzinnych przerw oraz zajęć od rana do wieczora.
  8. Indywidualna Organizacja Studiów (IOS): Większy nacisk na indywidualizacje zasad zdobywania zaliczenia zajęć w ramach IOS.
  9. Informatyzacja działań: Automatyczne generowanie wniosków w systemie USOS z niezbędnymi danymi studentów oraz wdrożenie aplikacji mobilnej USOS.
  10. Mobilny dostęp: Implementacja rozwiązania pozwalającego za pomocą smartfonu na otwieranie np. drzwi w domach studenckich czy szlabanów na parkingach.
Osiedle studenckie

Osiedle studenckie

  1. Dom Studencki dla studentów zagranicznych: Utworzenie dedykowanego domu studenckiego dla studentów zagranicznych z zatrudnioną obsługą posługującą się biegle językiem angielskim.
  2. Miasteczko PŚ: Rozpoczęcie prac nad infrastrukturą umożliwiającą mieszkańcom Osiedla przebywanie na świeżym powietrzu i integrację.
  3. Zamknięcie Osiedla na ruch postronny: Wspieranie działań Rady Osiedla Studenckiego u Władz Miasta Gliwice w celu zamknięcia drogi przebiegającej pomiędzy DS Elektron i DS Karolinka.
  4. Internet bezprzewodowy: Zapewnienie stałego dostępu do Wi-Fi w domach studenckich.
  5. Ogrodzenie Osiedla: Budowa ogrodzenia wokół Osiedla i bram wjazdowych zamiast szlabanów.
  6. Przeniesienie Klubu Malucha: Relokacja Klubu Malucha poza Osiedle Studenckie.
Samorząd

Samorząd

  1. Stołówka i Klub Studencki: Najemcy wybierani w porozumieniu z Samorządem Studenckim.
  2. Przewodniczący w Kolegium Rektorskim: Włączenie Przewodniczącego Samorządu do prac Kolegium Rektorskiego.
  3. Wyniki ankiet: Przekazywanie wyników ankiet do wiadomości Rady Samorządu Wydziału (RSW) i ich publiczne udostępnianie.
  4. Budżet Samorządu: Zapewnienie stałego odsetka subwencji na budżet Samorządu.
  5. Inwestycje dla studentów: Konsultacje z Samorządem w sprawach wszystkich inwestycji adresowanych do studentów oraz otwartość na inicjatywy studenckie w projektowaniu przestrzeni Uczelni.
  6. Godziny dziekańskie: Ustalanie wszystkich godzin wolnych od zajęć (tzw. godziny dziekańskie) w porozumieniu z RSW.
kampus

Kampusy w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach

  1. Miejsca parkingowe: Budowa w Gliwicach parkingu wielopoziomowego, a także zadbanie o przestrzeń parkingową na Kampusach w Zabrzu i Katowicach.
  2. Ośrodek Sportu: Budowa nowej hali sportowej i modernizacja terenów należących do Ośrodka Sportu PŚ.
  3. Mapa kampusu: Stworzenie interaktywnych map kampusów i planów budynków, które będzie można obsługiwać na telefonie.
  4. Przestrzeń do relaksu: Zagospodarowanie przestrzeni na kampusie na miejsca relaksu i nauki na świeżym powietrzu z dostępem do sieci Wi-Fi.
  5. Klub Studencki: Inicjowanie działań mających na celu powstanie klubu studenckiego w Katowicach.
Koła naukowe

Studenckie Koła Naukowe

  1. Fuzja SKN: Wprowadzenie rozwiązań zachęcających Studenckie Koła Naukowe do połączenia tak, aby umożliwić wyższe finansowania realizowanych przez nich projektów.
  2. Warunki pracy: Zapewnienie SKN odpowiedniej infrastruktury, w tym dedykowanych pomieszczeń.
  3. Oferta Studenckich Kół Naukowych: Rozwój programów SKN, które umożliwiają zaliczenie efektów uczenia się poprzez aktywną działalność SKN, które standardowo zdobywa się w ramach zajęć dydaktycznych.
  4. Projekty międzynarodowe: Utworzenie przestrzeni do realizacji przez SKN projektów ze studentami uczelni z innych krajów.
  5. Mały Grant Rektora: Wsparcie finansowe SKN poprzez coroczny konkurs umożliwiający zdobycie dodatkowych środków na najlepsze projekty naukowe.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie