A A+ A++

Często zadawane pytania FAQ

JAKA JEST SZANSA ZNALEZIENIA PRACY W ZAWODZIE? 

Prawie wszyscy nasi absolwenci pracują w firmach związanych z transportem szynowym. Wynika to ze specyfiki kierunku praktycznego, którego program zawiera obowiązkową, 6-miesięczną praktykę na szóstym semestrze studiów. Niejednokrotnie nasi studenci otrzymują propozycję pozostania w tej firmie, co stanowi pierwszy krok na drodze ich kariery zawodowej w branży. Szanse na znalezienie dobrej pracy wzrastają także dlatego, że jest to jedyny taki kierunek studiów w Polsce. 

GDZIE ZNAJDĘ PRACĘ? 

W grę wchodzą następujące firmy:  

  • przedsiębiorstwa produkujące nowoczesny tabor szynowy, m.in. Alstom Konstal w Chorzowie, PESA w Bydgoszczy, Newag w Nowym Sączu, Modetrans w Poznaniu, Siemens Mobility, CHEMET, 
  • zakłady zajmujące się utrzymaniem taboru szynowego, m.in. ZNTK w Mińsku Mazowieckim oraz zakłady należące do przewoźników kolejowych (Koleje Śląskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, PKP Intercity, PKP Cargo) lub producentów taboru szynowego (PESA, Newag), 
  • zakłady produkujące automatykę kolejową (Alstom ZWUS w Katowicach, Thales), 
  • zarządcy infrastruktury kolejowej (PKP Polskie Linie Kolejowe, InfraSilesia), 
  • przewoźnicy kolejowi pasażerscy lub towarowi (DB Cargo, PKP Cargo, PKP LHS), 
  • operatorzy publicznego transportu zbiorowego, zwłaszcza przewoźnicy tramwajowi, 
  • organizatorzy publicznego transportu zbiorowego (zarządy transportu miejskiego), 
  • administracja kolejowa (Urząd Transportu Kolejowego), 
  • firmy logistyczne i spedycyjne. 

CZY TE STUDIA SĄ TRUDNE? 

Studia na kierunku Transport Kolejowy są studiami inżynierskimi, co oznacza, że zwłaszcza na pierwszych dwóch latach będzie sporo przedmiotów technicznych oraz matematycznych. Jest to niezbędne dla zrozumienia zagadnień związanych z transportem kolejowym, odbywających się w kolejnych latach. Nie chcemy przez to powiedzieć, że studia są trudne - jesteśmy przekonani, że każda osoba, która nieźle poradziła sobie na maturze z matematyki, powinna przy odpowiednim nakładzie pracy sobie poradzić.  

GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA 

Zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach, przy ul. Krasińskiego 8. W trakcie toku studiów będą się odbywać także zajęcia wyjazdowe w postaci wizyt studyjnych w zakładach związanych z branżą kolejową.  

CZY MOŻLIWE JEST ZAKWATEROWANIE W AKADEMIKU? 

Dosłownie 5 minut od głównego wejścia do budynku uczelni przy ul. Krasińskiego, przy tej samej ulicy znajduje się Dom Studencki Politechniki Śląskiej "Babilon". Studenci naszej uczelni, zwłaszcza Ci z dalej położonych miejscowości, mają pierwszeństwo w ubieganiu się o miejsce. Akademik jest niedrogi i oferuje niezły standard oraz bogatą ofertę życia studenckiego, 10 minut od ulicy Mariackiej. 
Tuż obok znajduje się także akademik prywatny. 

CZY MOGĘ PRZENIEŚĆ SIĘ NA "TRANSPORT KOLEJOWY" Z INNEGO KIERUNKU STUDIÓW? 

Może być to możliwe, jednak prawdopodobnie pociągnie za sobą odrabianie różnic programowych. Każda taka sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. 

 CZY MOGĘ KONTYNUWAĆ NAUKĘ NA STUDIACH MAGISTERSKICH? 

Oczywiście! Zapraszamy zwłaszcza do studiowania na kierunku Transport. Zajęcia odbywają się w tym samym budynku i są również prowadzone przez pracowników Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej. Polecamy zwłaszcza specjalizacje kolejowe. 

 MAM WIĘCEJ PYTAŃ. Z KIM MÓGŁBYM POROZMAWIAĆ? 

Zachęcamy do kontaktu z dr hab. inż. Jarosławem Koniecznym, prof. PŚ, pod mailem: jaroslaw.konieczny@polsl.pl lub telefonicznie +48 509 583 539. 

 JAK SIĘ ZAPISAĆ? 

Na oficjalnej stronie rekrutacyjnej Politechniki Śląskiej: 

https://rekrutacja.polsl.pl/kierunek/rt-tk-st/  

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie