A A+ A++

Nostryfikacja

Podstawa prawna:

Wniosek:

Na wniosek osoby zainteresowanej skierowany do rektora, Politechnika Śląska może wszcząć postępowanie nostryfikacyjne stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą w dyscyplinie, w której Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych.

W przypadku właściwości Uczelni do przeprowadzenia postępowania rektor kieruje wniosek do właściwej rady dyscypliny.

Do wniosku dołącza się:

W przypadku ubiegania się o uznanie stopnia naukowego za równoważny

  • Z polskim stopniem naukowym doktora albo stopniem w zakresie sztuki:
    • Dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia,
    • Dokumenty stanowiące podstawę nadania tego stopnia,
    • Dyplom ukończenia studiów uprawniający do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca,
    • Oświadczenie wnioskodawcy zawierające informację, czy stopień naukowy, o uznanie którego ubiega się, stanowił przedmiot postępowania nostryfikacyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej,
    • Oświadczenie wnioskodawcy o miejscu i dacie urodzenia.
  • Z polskim stopnie naukowym doktora habilitowanego albo stopniem doktora habilitowanego w zakresie sztuki:
    • Dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia,
    • Dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe stanowiące podstawę nadania tego stopnia,
    • Dyplom potwierdzający nadanie stopnia naukowego uprawniający do wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca,
    • Oświadczenie wnioskodawcy zawierające informację, czy stopień naukowy, o uznanie którego ubiega się, stanowił przedmiot postępowania nostryfikacyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej,
    • Oświadczenie wnioskodawcy o miejscu i dacie urodzenia.

Powyższe dokumenty (za wyjątkiem oświadczeń) mogą być złożone w postaci kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez podmiot nostryfikujący.

Po przeprowadzeniu oceny formalnej wniosku, podmiot nostryfikujący może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski powyższych dokumentów.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach podmiot może zażądać przedłożenia tłumaczenia na język polski dokumentu stanowiącego podstawę nadania stopnia doktora/ dokumentów potwierdzających osiągnięcia naukowe stanowiące podstawę nadania stopnia doktora habilitowanego, sporządzonych i poświadczonych przez tłumacza przysięgłego albo sporządzonych przez zagranicznego tłumacza i poświadczonych przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

Opłata:

Opłata za przeprowadzenie postępowania wynosi 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora uczelni publicznej określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 9370,00 zł zgodnie z Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 15 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej

Wnioskodawca wnosi opłatę za przeprowadzenie postępowania na rachunek bankowy Politechniki Śląskiej w ING Banku Śląskim S.A. nr 60 1050 1230 1000 0002 0211 3056 lub w kasie, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o konieczności uiszczenia opłaty.

Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku postępowania.

Zaświadczenie:

W przypadku uznania stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym zaświadczenia o treści zgodnej z wymogami określonymi w obowiązujących przepisach prawa wydaje rektor. W celu uzyskania zaświadczenia należy skontaktować się z Biurem Badań Naukowych.

Wzór zaświadczenia

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie