A A+ A++
photo
Autor: Ewelina Domalik Publikacja: 04.05.2022 Aktualizacja: 04.05.2022

Nasi studenci stworzyli aplikację dla uchodźców z Ukrainy

Studenci naszego Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej i Politechniki Warszawskiej stworzyli aplikację, która ma pomóc uchodźcom, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską i nie wiedzą, gdzie się mają udać. Aplikacja o nazwie „Gdzie” pomoże im znaleźć pracę, szkołę czy przychodnię.

Studenci naszej Uczelni wzięli udział w tegorocznej edycji Datathonu #OtwarteDane, zorganizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Celem konkursu było stworzenie prototypu aplikacji, która pomoże rozwiązać bieżące problemy społeczne lub pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce.

– Pomysł na aplikację wziął się z naszych obserwacji. Zauważyliśmy, że większość inicjatyw pomocowych ma charakter lokalny, główny ciężar pomocy spoczywa na samorządach. Jednocześnie nie możemy oczekiwać od osób po traumatycznych przeżyciach, że udadzą się w miejsce, które jest najbardziej przygotowane na ich przybycie. Dlatego nasza aplikacja odpowiada na podstawowe pytanie takiej osoby – „Gdzie?”, „Gdzie mam się udać?”, „Gdzie znajdę pomoc?” – mówi student PŚ Grzegorz Koperwas, jeden z członków zespołu. 

Dzięki aplikacji uchodźca może otrzymać listę miejsc wraz z danymi teleadresowymi.

– Celem konkursu było stworzenie aplikacji korzystającej z danych udostępnionych przez GUS i inne instytucje rządowe. Skorzystaliśmy z takich baz jak dane o wszystkich placówkach edukacyjnych w Polsce czy bazy lokalizacji urzędów samorządowych – dodaje Grzegorz Koperwas.

Nagrodzony zespół pracował w składzie:

  • Politechnika Śląska – Wydział Matematyki Stosowanej
    • Grzegorz Koperwas
    • Kamil Kowalczyk
  • Politechnika Warszawska
    • Kuba Forczek
    • Patryk Będkowski
    • Ola Jamróz

 

Studenci w nagrodę dostali do podziału ponad 15 tysięcy złotych.

Więcej informacji o konkursie na stronie Podsumowanie Datathonu 2022 – Datathon #OtwarteDane (hackathon.gov.pl)

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie