
Projekt PBL "Interaktywne stanowisko do identyfikacji wybranych półmetali/metaloidów i ich minerałów w rzeczywistości rozszerzonej"
Półmetale/metaloidy to pierwiastki o właściwościach pośrednich między metalicznymi i niemetalicznymi. Podobnie jak metale, metaloidy mają błyszczącą powierzchnię w stanie stałym i wysoką temperaturę topnienia. Ze względu na wyższą przewodność elektryczną i cieplną metaloidów niż niemetali stosowane są w materiałach półprzewodnikowych. Należą do nich: antymon, arsen, bizmut, bor, german, krzem, tellur i selen. Zalicza się do nich czasem także glin i astat, a w niektórych pozycjach literaturowych można znaleźć wzmianki także o fosforze (głównie odmianie alotropowej czarnej o właściwościach fizycznych przypominających metal).
Założeniem projektu było opracowanie i wykonanie nowoczesnego stanowiska dydaktycznego do przekazywania wiedzy z dziedziny mineralogii w zakresie wymaganym w produkcji i zastosowaniu półmetali/metaloidów. Stanowisko to oprócz walorów bezpośredniego kontaktu studenta z omawianym materiałem mineralogicznym wyposażone zostanie w nowoczesne narzędzia informatyczne znacznie wzbogacające jego funkcjonalność o rzeczywistość rozszerzoną. Stanowisko ma postać gabloty ekspozycyjnej z poszczególnymi półmetalami/metaloidami i ich minerałami jako eksponatami. Ponadto na stronach:
dla wersji Polskiej:
https://pblzelazostopy.polsl.pl/pbl2024niemetale/pl/index.html
dla wersji Angielskiej:
https://pblzelazostopy.polsl.pl/pbl2024niemetale/eng/index.html
można zapoznać się bliżej z wybranymi minerałami i półmetalami/metaloidami.
Wykonano w ramach realizacji projektu PBL „Interaktywne stanowisko do identyfikacji wybranych półmetali/metaloidów i ich minerałów w rzeczywistości rozszerzonej”.
Wykonali:
- Radosław Gęgotek
- Krzysztof Szklarczyk
- Hanna Łysik
- Stella Bożek
- Wiktoria Korczyk
- Szymon Saternus – uczeń PZS Lędziny (szkoła ma podpisaną umowę o współpracy z Politechniką Śląską – Wydział Inżynierii Materiałowej)
Opiekunowie:
- dr hab. inż. Mariola Saternus
- dr hab. inż. Tomasz Merder, prof. PŚ
- dr hab. inż. Jacek Pieprzyca, prof. PŚ
Projekt wsparli studenci i doktoranci z VSTE Ceskie Budejovice, Czechy pod opieką doc. Ing. Ladislava Sochy, MBA, PhD.