A A+ A++

Żelozostopy i minerały żelaza

 

Stal, ze względu na jej właściwości mechaniczne i wytrzymałościowe, możliwość pełnego recyklingu, oraz cenę, to najlepszy i najbardziej rozpowszechniony materiał konstrukcyjny jaki został wytworzony przez człowieka. Stanowi ona istotny czynnik determinujący rozwój naszej cywilizacji. Światowa produkcja stali w roku 2020 wynosiła 1717 mln ton i ciągle wzrasta. Obecnie istnieje kilkadziesiąt tysięcy gatunków stali i ze względu na rosnące wymagania techniczne i technologiczne ciągle opracowywane są nowe. O właściwościach poszczególnych gatunków stali w głównej mierze decyduje ich skład chemiczny, a szczególnie mikrododatki odpowiednich pierwiastków chemicznych. Dodatki te najczęściej pozyskiwane są z kopalnych surowców mineralnych. Umiejętność więc komponowania odpowiedniego składu chemicznego stali z punktu widzenia uzyskania wymaganych właściwości, wiąże się z opanowaniem wiedzy w zakresie budowy wewnętrznej minerałów, morfologii ich kryształów, genezy, występowania, asocjacji oraz chemizmu czyli szeroko pojętej mineralogii. Innymi materiałami stosowanymi w celu uzyskania wymaganego składu chemicznego stali są półwyroby wstępnie przetworzone, czyli żelazostopy. W trakcie ich stosowania również konieczna jest wiedza na temat właściwości fizykochemicznych i możliwości wykorzystania poszczególnych gatunków tego materiału.

Założeniem projektu było opracowanie i wykonanie nowoczesnego stanowiska dydaktycznego do przekazywania wiedzy z dziedziny mineralogii w zakresie wymaganym w produkcji żelaza i stali. Stanowisko to oprócz walorów bezpośredniego kontaktu studenta z omawianym materiałem mineralogicznym wyposażone zostało w nowoczesne narzędzia informatyczne znacznie wzbogacające jego funkcjonalność o rzeczywistość rozszerzoną. Stanowisko ma postać gabloty ekspozycyjnej z poszczególnymi minerałami i żelazostopami jako eksponatami. Ponadto na stronach:

dla wersji Angielskiej: https://pblzelazostopy.polsl.pl/home/homeEN.html ,

dla wersji Polskiej: https://pblzelazostopy.polsl.pl/home/HOMEPL.html  ,

dla wersji Czeskiej: https://pblzelazostopy.polsl.pl/home/homeCZ.html

można zapoznać się bliżej z wybranymi minerałami żelaza i żelazostopami.

Wykonano w ramach realizacji projektu PBL „Interaktywne stanowisko do identyfikacji minerałów, materiałów żelazonośnych oraz żelazostopów niezbędnych do produkcji stali w rzeczywistości rozszerzonej” 

Wykonali:

Kamila Tokarz

Aleksandra Żurawik

Aleksandra Patoła

Bartosz Biełka

Mateusz Stankiewicz

Michał Ryta

Opiekunowie

prof. dr hab. inż. Mariola Saternus

dr hab. inż. Tomasz Merder, prof. PŚ

dr hab. inż. Jacek Pieprzyca, prof. PŚ

Projekt wsparli studenci i doktoranci z VSB, Ostrawa, Czechy: Jiŕi Cupek, Lucie Chudobová, Michal Sniegoň, Lukáš Bednár pod opieką prof. Markety Tkadlečkovej.

3ed553542189b3a01c41848b54c8cc6d

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie