Grant na badania o charakterze przełomowym
W Katedrze Metalurgii i Recyklingu Politechniki Śląskiej realizowany będzie grant na badania o charakterze przełomowym pt.: Badania nad nowym materiałem sorpcyjnym pozyskanym ze zużytych katalizatorów samochodowych w ujęciu gospodarki obiegu zamkniętego.
Temat związany jest z priorytetowym obszarem badawczym Politechniki Śląskiej: POB6: Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka (POB6.3 Gospodarka obiegu zamkniętego).
Poszukiwanie nowych i tanich sorbentów stosowanych do usuwania szkodliwych związków metali ciężkich, związków organicznych, barwników czy farmaceutyków jest zagadnieniem szeroko dyskutowanym w literaturze naukowej. Istotą problemu jest zastąpienie, drogich tradycyjnych sorbentów tanimi, które produkowane są z materiałów odpadowych. Badania mają na celu określenie potencjału sorpcyjnego surowca odpadowego, pochodzącego ze zużytych nośników ceramicznych katalizatorów samochodowych i sprawdzenie możliwości jego zastosowania jako materiału zdolnego do efektywnego usuwania jonów metali z zanieczyszczonych wód.
Badania prowadzone będą przez dr inż. Joannę Willner
oraz dr hab. inż. Agnieszkę Fornalczyk, prof. PŚ