A A+ A++

Grant na badania o charakterze przełomowym

Badania nad nowym materiałem sorpcyjnym pozyskanym ze zużytych katalizatorów samochodowych w ujęciu gospodarki obiegu zamkniętego

 

W Katedrze Metalurgii i Recyklingu Politechniki Śląskiej realizowany będzie grant na badania o charakterze przełomowym pt.: Badania nad nowym materiałem sorpcyjnym pozyskanym ze zużytych katalizatorów samochodowych w ujęciu gospodarki obiegu zamkniętego.

Temat związany jest z priorytetowym obszarem badawczym Politechniki Śląskiej: POB6: Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka (POB6.3 Gospodarka obiegu zamkniętego).

Poszukiwanie nowych i tanich sorbentów stosowanych do usuwania szkodliwych związków metali ciężkich, związków organicznych, barwników czy farmaceutyków jest zagadnieniem szeroko dyskutowanym w literaturze naukowej. Istotą problemu jest zastąpienie, drogich tradycyjnych sorbentów tanimi, które produkowane są z materiałów odpadowych. Badania mają na celu określenie potencjału sorpcyjnego surowca odpadowego, pochodzącego ze zużytych nośników ceramicznych katalizatorów samochodowych i sprawdzenie możliwości jego zastosowania jako materiału zdolnego do efektywnego usuwania jonów metali z zanieczyszczonych wód.

Badania prowadzone będą przez dr inż. Joannę Willner
oraz dr hab. inż. Agnieszkę Fornalczyk, prof. PŚ

 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie