
Wpis tradycji hutniczych na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Przez ostatnie dwa wieki kształtowała się wśród społeczności związanej z hutnictwem szczególna kultura. Cechuje się ona oprócz szacunku do ciężkiej pracy, zespołem tradycji i rytuałów. Wśród nich ważną rolę odgrywa kult św. Floriana i obchodzone w maju obrzędy Dnia Hutnika z głównym ich ceremoniałem - uroczystym przyjmowaniem młodych adeptów "szlachetnego dzieła żelaznego" do grona braci hutniczej zwanych przemiankami. Tradycje te wyrażają się również w codziennym życiu społeczności hutniczej stanowiąc o jej integralności i tożsamości.
Ważność i znaczenie tych tradycji dla rozwoju kultury narodowej w Polsce, została szczególnie wyróżniona, poprzez decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisaniu ich na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Starania o wpis tradycji hutniczych na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zainicjowało Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Cieszymy się, że również Politechnika Śląska jako depozytariusz tych tradycji ma swój udział w tym sukcesie. Wraz z innymi ośrodkami nauki, przemysłu i kultury, od samego początku uczestniczyliśmy czynnie w tej inicjatywie.
Dzisiaj możemy powiedzieć, że stanowimy ważny element naszej Kultury Narodowej, co zobowiązuje nas do dalszego kultywowania i propagowania naszych tradycji.
