Powołanie Śląskiego Laboratorium Technologii Lotniczych jest ideą stworzenia zaawansowanego interdyscyplinarnego hubu technologiczno–badawczo–środowiskowego, tworzącego przyjazny ekosystem innowacji pomiędzy Partnerami Przemysłowymi, środowiskiem akademickim i Sektorem Publicznym.
Stworzenie i rozwój centrum badawczo-rozwojowego finansowanego w ramach środków Infrastruktura B+R oraz Prace B+R pozwala na internacjonalizację i transfer wysokich technologii, czego efektem będzie wzrost dynamiki kreowania polityki protechnologicznej oraz zwiększenie potencjału naukowo-technicznego i gospodarczego regionu. Podejmowane działania wzmocnienia infrastruktury badawczej na rzecz regionalnego partnerstwa nauka-biznes zwiększą zdolność podmiotów regionalnego ekosystemu innowacji do generowania i wdrażania innowacji oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dodatkowo unowocześnianie infrastruktury i związane z tym działania, zmierzające do podniesienia kompetencji w zakresie komercjalizacji wyników badań i współpracy z Partnerami Przemysłowymi, wzmocni aktywność Laboratorium w ramach międzynarodowych konsorcjów i projektów badawczo-rozwojowych, przyczyni się zwiększenia umiędzynarodowienia Politechniki Śląskiej oraz zapewni przewagę konkurencyjną regionu na arenie międzynarodowej.
Wyścig technologiczny na świecie wmusza także i na podmiotach szkolnictwa wyższego i nauki dokonywanie transformacji organizacyjnej i kompetencyjnej, dlatego też Laboratorium jako interdyscyplinarny hub w obszarze dyfuzji innowacji i intensyfikowania aktywności na arenie krajowej i zagranicznej odpowiedzialny będzie za animowanie współpracy Przedsiębiorstw poprzez organizację spotkań typu Open Business Days, Open Tech Days oraz inne formuły, które będą zacieśniały wymianę doświadczeń pomiędzy różnymi grupami w ramach Smart Living LABu. Efektem tych działań będzie zwiększenie świadomości Partnerów Przemysłowych dotyczącej wiedzy, kompetencji, doświadczenia, technologii oraz dostępności aparatury badawczej Laboratorium oraz innych jednostek akademickich. Podejmowane działania w formie spotkań będą miały również na celu zainteresowanie Partnerów Przemysłowych do wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych, możliwości uczestnictwa i pozyskiwania źródeł finansowania w ramach krajowych i zagranicznych agend badawczych. Laboratorium będzie odpowiedzialne za prowadzenie dialogu pomiędzy naukowcami a przedstawicielami przemysłu w nawiązywaniu nowych relacji oraz ich budowaniu i utrwalania jednocześnie podnosząc kompetencje społeczne oraz działania mające na celu identyfikację potrzeb, kreowanie rozwiązań oraz inicjowanie i wdrażanie innowacji opartych na partnerstwie. W ramach metaprzedsięwzięcia ekosystem innowacji Laboratorium będzie skupiony wokół 6 obszarów: lotnictwo, motoryzacja, energetyka, przemysł maszynowy, biomedycyna oraz zbrojeniowy i kosmiczny