A A+ A++

Strategia Laboratorium

    Powołanie Śląskiego Laboratorium Technologii Lotniczych jest ideą stworzenia zaawansowanego interdyscyplinarnego hubu technologiczno–badawczo–środowiskowego, tworzącego przyjazny ekosystem innowacji pomiędzy Partnerami Przemysłowymi, środowiskiem akademickim i Sektorem Publicznym.

    Stworzenie i rozwój centrum badawczo-rozwojowego finansowanego w ramach środków Infrastruktura B+R oraz Prace B+R pozwala na internacjonalizację i transfer wysokich technologii, czego efektem będzie wzrost dynamiki kreowania polityki protechnologicznej oraz zwiększenie potencjału naukowo-technicznego i gospodarczego regionu. Podejmowane działania wzmocnienia infrastruktury badawczej na rzecz regionalnego partnerstwa nauka-biznes zwiększą zdolność podmiotów regionalnego ekosystemu innowacji do generowania i wdrażania innowacji oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dodatkowo unowocześnianie infrastruktury i związane z tym działania, zmierzające do podniesienia kompetencji w zakresie komercjalizacji wyników badań i współpracy z Partnerami Przemysłowymi, wzmocni aktywność Laboratorium w ramach międzynarodowych konsorcjów i projektów badawczo-rozwojowych, przyczyni się zwiększenia umiędzynarodowienia Politechniki Śląskiej oraz zapewni przewagę konkurencyjną regionu na arenie międzynarodowej.

    Wyścig technologiczny na świecie wmusza także i na podmiotach szkolnictwa wyższego i nauki dokonywanie transformacji organizacyjnej i kompetencyjnej, dlatego też Laboratorium jako interdyscyplinarny hub w obszarze dyfuzji innowacji i intensyfikowania aktywności na arenie krajowej i zagranicznej odpowiedzialny będzie za animowanie współpracy Przedsiębiorstw poprzez organizację spotkań typu Open Business Days, Open Tech Days oraz inne formuły, które będą zacieśniały wymianę doświadczeń pomiędzy różnymi grupami w ramach Smart Living LABu. Efektem tych działań będzie zwiększenie świadomości Partnerów Przemysłowych dotyczącej wiedzy, kompetencji, doświadczenia, technologii oraz dostępności aparatury badawczej Laboratorium oraz innych jednostek akademickich. Podejmowane działania w formie spotkań będą miały również na celu zainteresowanie Partnerów Przemysłowych do wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych, możliwości uczestnictwa i pozyskiwania źródeł finansowania w ramach krajowych i zagranicznych agend badawczych. Laboratorium będzie odpowiedzialne za prowadzenie dialogu pomiędzy naukowcami a przedstawicielami przemysłu w nawiązywaniu nowych relacji oraz ich budowaniu i utrwalania jednocześnie podnosząc kompetencje społeczne oraz działania mające na celu identyfikację potrzeb, kreowanie rozwiązań oraz inicjowanie i wdrażanie innowacji opartych na partnerstwie. W ramach metaprzedsięwzięcia ekosystem innowacji Laboratorium będzie skupiony wokół 6 obszarów: lotnictwo, motoryzacja, energetyka, przemysł maszynowy, biomedycyna oraz zbrojeniowy i kosmiczny

Misja Laboratorium

    Misją Laboratorium jest zwiększenie świadomości otoczenia biznesowo-gospodarczego i mieszkańców Metropoli Górnośląsko-Zagłębiowskiej dotyczącej konieczności zmian w podejściu do projektowania cyklu życia produktów (PLM) oraz ochrony środowiska w oparciu o planowaną redukcję emisji gazów do roku 2035, neutralność energetyczną w 2050, dekarbonizację Regionu oraz Program Rozwoju Technologii (PRT) Województwa Śląskiego na lata 2019-2030. Misją Laboratorium będą również działania mające na celu poprawę jakości powietrza, obniżenie presji na środowisko i zasoby naturalne poprzez opracowanie nowych bądź usprawnienie już istniejących procesów technologicznych do poziomu bezemisyjnych procesów przemysłowych oraz efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, materiałowych i ludzkich, a także monitorowanie stanu środowiska. Misja Laboratorium jest zgodna z Polityką Spójności Unii Europejskiej na lata 2021-2027 z celem szczegółowym: 1 polityki „Bardziej inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej” poprzez zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii, rozwijanie umiejętności na rzecz inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości; 2 polityki: „Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetyki, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, przystosowania się do zmiany klimatu oraz zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem”.

Cele Laboratorium

      Celem utylitarnym Laboratorium jest bycie liderem ośrodków innowacji sektora naukowo-badawczego, wspierającego Partnerów Przemysłowych na każdym etapie rozwoju, realizując wspólne projekty na rzecz Nowoczesnej Gospodarki. Realizacja celu będzie się odbywać poprzez proces przedsiębiorczego odkrywania w ramach interdyscyplinarnych otwartych innowacji i definiowania obszarów strategicznych. Dla osiągnięcia zakładanych celów utylitarnych kluczowe jest partnerstwo pomiędzy instytucjami zrzeszonymi w Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Partnerami Przemysłowymi.

    Celem naukowym Laboratorium będzie rozwój podstawowej wiedzy, która jest niezbędnym narzędziem umożliwiającym realizację celów związanychz opracowaniem przyjaznych środowisku technologii oraz wzrostem poziomu innowacyjności. Celem naukowym Laboratorium będzie również zwiększenie umiędzynarodowienia poprzez pozyskanie współpracy z międzynarodowymi jednostkami badawczymi z ARWU TOP100 realizującymi projekty badawcze o wysokim poziomie innowacyjności. Działania te wpisują się w Priorytetowe Obszary Badawcze (POB) Politechniki Śląskiej beneficjenta programu Uczelnia Badawcza.

    Celem Społecznym Laboratorium będzie wyższa jakość zatrudnienia, edukacji, umiejętności, popularyzacji nauki i integracji społecznej. Wspieranie strategii zrównoważonego rozwoju wszystkich typów obszarów oraz wpływu na zatrudnienie i kapitał ludzki a także zgodność działań z polityką równości szans.

Koncepcja Smart Green Living LAB - FIN

     Wszystkie Cele planowane do realizacji wpisują się w Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” w obszarze wizji Zielonego Śląskiego oraz celu strategicznego A: „Województwo śląskie regionem odpowiedzialnej transformacji gospodarczej”, Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2030 w szczególności do celu 2: „wzmacnianie regionalnych przewag konkurencyjnych” w zakresie innowacyjnego rozwoju regionu i doskonalenie podejścia opartego na Regionalnych Inteligentnych Specjalizacjach (RIS), Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności w obszarze zielonej energii i zmniejszenia energochłonności oraz zielonej inteligentnej mobilności. Działania zgodne są również z Strategią Produktywności 2030 w zakresie: optymalizacji gospodarowania surowcami nieodnawialnymi ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości, wartości i możliwości wielokrotnego użycia, zwiększania w sposób zrównoważony wykorzystania zasobów odnawialnych w przemyśle, ekoinnowacji oraz dostosowania kompetencji do wyzwań przyszłości i rozwój nowoczesnego kształcenia, wzmocnienie procesu generowania wiedzy i technologii z jednoczesną poprawą procesu dyfuzji wiedzy. Wszystkie cele zgodne są również z europejskimi programami: Europejski Zielony Ład, Program Europa Cyfrowa, Nową Strategię Przemysłową Europy oraz program na rzecz jednolitego rynku wspierającego rozwiązania innowacyjne i rozwój kompetencji, które uwzględniają ochronę zachowanie i poprawę kapitału naturalnego województwa i kraju czynią gospodarkę śląska, polską i europejską bardziej zieloną i cyfrową, opartą na obiegu zamkniętym oraz bardziej konkurencyjna na arenie międzynarodowej. Planowane do realizacji cele zgodne są z dwoma kluczowymi programami unii europejskiej dla Jednostek Badawczych. Program Horyzont Europa, którego celem jest włączenie potencjału naukowego i gospodarczego z regionalnych obszarów inteligentnych specjalizacji w działania wychodzące naprzeciw globalnym wyzwaniom i wzmacniających europejską konkurencyjność przemysłową w tym, w zakresie: przemysłu i przestrzeni kosmicznej, energetyki, środowiska, jednocześnie promując i wspierając międzynarodową współpracę naukowo-przemysłową w kierunku doskonałości w ramach europejskiej przestrzeni badawczej. Drugi kluczowy program to Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej promujący współpracę międzyregionalną w celu zwiększenia zdolności do innowacji w regionach współpracujących, budowa partnerstw na rzecz wspólnej realizacji założeń Zielonego Ładu, gospodarki o obiegu zamkniętym, a także w zakresie wspólnych inwestycji wspierających sprawiedliwą transformację gospodarczą i przejście gospodarki województwa śląskiego w erę czwartej rewolucji przemysłowej.

Pośrednim efektem prowadzonych działań oraz osiągniętych celów będzie wsparcie w realizacji strategicznych wyzwań stojących przed polityką innowacyjną województwa śląskiego zapisanych w Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2021-2030: Wyzwania I – poprawy poziomu innowacyjności gospodarki regionu na tle Europy oraz Wyzwania IV – zwiększanie integracji ekosystemu innowacji, wspierającego rozwój kompetencji w gospodarce województwa śląskiego.

Wizja Laboratorium

    Powstanie Laboratorium jako flagowego i strategicznego przedsięwzięcia opartego na idei otwartego interdyscyplinarnego hubu technologiczno–badawczo–środowiskowego zaawansowanych technologii kompleksowo wyposażonego w unikatową aparaturę technologiczno–badawczą, biorącego odpowiedzialność za organizowanie i koordynowanie procesów na rzecz osiągnięcia celów Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2021-2030 a także odpowiedzialność społeczną, pozwoli dokonać inteligentnej transformacji regionu na przemysł wysokich technologii realizowanych w oparciu o fundamenty regionalnego ekosystemu innowacji przyczyniającej się do powstania nowych miejsc pracy i poprawy warunków życia.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie