Start - / 01 / Inicjatywy CITT -> Komercjalizacja - / 02 / Inicjatywy CITT -> Komercjalizacja -> Rodzaje własności intelektualnej
RODZAJE WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ
Rodzaje własności intelektualnej:
1.) WŁASNOŚĆ PRZEMYSŁOWA, CHRONIONA NA PODSTAWIE „USTAWY PRAWO WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ”;
a.) Wynalazki - to rozwiązania;
- nowe - tzn. takie, które nie zostały wcześniej udostępnione do wiadomości powszechnej w formie opisu, poprzez zastosowanie, wystawienie na targach lub ujawnione w inny sposób.
- posiadające poziom wynalazczy - tzn. takie, które nie wynikają dla znawcy dziedziny w sposób oczywisty ze stanu techniki.
- nadające się do przemysłowego wykorzystania - tzn. takie, których zastosowanie umożliwia uzyskiwanie wytworów lub wykorzystywanie sposobów, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.
Czas ochrony: 20 lat
Udzielenie patentu Urząd Patentowy stwierdza przez wydanie dokumentu patentowego.
b.) Wzory użytkowe - to nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązania o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu.
Czas ochrony: 10 lat
Udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy Urząd Patentowy stwierdza przez wydanie świadectwa ochronnego.
c.) Wzory przemysłowe - to nowe i posiadająca indywidualny charakter postaci wytworów lub ich części, nadane mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.
Czas ochrony: 25 lat
Udzielenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego Urząd Patentowy stwierdza przez wydanie świadectwa rejestracji.
d.) Znaki towarowe - znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych, w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony, w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk.
Czas ochrony: Bez ograniczeń (pierwszy okres ochrony trwa 10 lat i może być przedłużany bez ograniczeń na kolejne okresy 10. letnie)
Udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy Urząd Patentowy stwierdza przez wydanie świadectwa ochronnego.
2.) WŁASNOŚĆ PRZEMYSŁOWA, CHRONIONA JAKO TAJEMNICA PRZEDSIĘBIORSTWA NA PODSTAWIE „USTAWY O ZWALCZANIU NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI”, ART. 11 ORAZ „REGULAMINU ZARZĄDZANIA WŁASNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ NA POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ”;
Know-how - (określenie potoczne, nieposiadające definicji ustawowej w polskim systemie prawnym)
Mogą to być informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne, ekonomiczne, marketingowe przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.
W przypadku uczelni technicznej są to najczęściej informacje techniczne / technologiczne, których z uwagi na potencjalnie dużą wartość gospodarczą nie chroni się w oparciu o przepisy „Ustawy prawo własności przemysłowej”, co wiąże się z ich ujawnieniem lub które nie posiadają zdolności patentowej, pomimo potencjalnie dużej wartości gospodarczej.
3.) UTWORY CHRONIONE NA PODSTAWIE „USTAWY O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH”;
Utwory - to wszelkie przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalone w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
W praktyce działalności uczelni technicznej to najczęściej: ekspertyzy, raporty, projekty, programy komputerowe, bazy danych, itp.
Co do zasady, przedmiotem ochrony utworu na podstawie „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” jest sposób wyrażenia treści a nie ona sama.
Czas ochrony: 70 lat od śmierci twórcy lub współtwórcy, który przeżył pozostałych.