![Tunneling-logo-0 rgb mid [alfa] (1)](https://www.polsl.pl/rjo11-cb/wp-content/uploads/sites/915/2023/02/Tunneling-logo-0-rgb-mid-alfa-1.png)
Tunneling Group powstała w czerwcu 2014 roku jako niezależna grupa badawcza. Główna działalność grupy leży na pograniczu biologii molekularnej i chemii obliczeniowej. Wykorzystujemy zaawansowane podejście teoretyczne do badania właściwości różnych enzymów, projektowania związków biologicznie czynnych i pomagania eksperymentatorom w interpretacji ich wyników.
Wykorzystujemy symulacje dynamiki molekularnej, różne narzędzia bioinformatyczne i własne metody know-how, aby poprawić selektywność, aktywność i stabilność enzymów oraz zbadać związek struktura-funkcja białek. Zamiast modyfikować reszty w miejscach aktywnych, badamy rolę odległych reszt, które mogą dostroić właściwości biokatalizatorów i zoptymalizować ich działanie. Nasze racjonalne podejście bada wielowymiarową przestrzeń zmian konformacyjnych, zapewnia głębokie zrozumienie zdarzeń katalitycznych i skutkuje projektowaniem inteligentnych bibliotek mutantów enzymów.
Wykorzystujemy wiedzę o zależnościach strukturalno-funkcyjnych jako punkt wyjścia do optymalizacji znanych związków aktywnych, poszukiwania nowych (szerokie poszukiwania związków chemicznych, które mogą być użyte jako inhibitory lub aktywatory makrocząsteczek wykorzystywanych w zastosowaniach medycznych lub przemysłowych) oraz identyfikacji cele uboczne powodujące toksyczność. Mamy ugruntowaną współpracę z krajowymi i międzynarodowymi partnerami ze środowisk akademickich, służby zdrowia i przemysłu.
Część eksperymentalna Grupy Tunelowej koncentruje się na produkcji i optymalizacji białek i związków bioaktywnych oraz biochemicznej i biofizycznej charakterystyce enzymów i makrocząsteczek. Posiadamy własny wysokowydajny zakład do produkcji białek, oczyszczania, pomiaru powinowactwa wiązania i testowania aktywności.
Nasze badania obejmują trzy przenikające się obszary, w tym sektory biochemii i katalizy, zdrowia i środowiska. Nasze zainteresowania koncentrują się na badaniach podstawowych i aplikacyjnych, w tym optymalizacji enzymów, poprawie ich aktywności i selektywności, opracowywaniu nowych leków (przeciwko COVID-19, nowotworom, chorobom sercowo-naczyniowym i neurodegeneracyjnym), peptydów i inhibitorów przeciwdrobnoustrojowych (przeciwko szkodnikom leśnym) oraz wgląd w mechanizm molekularny stojący za rzadkimi chorobami i katalizą.
Po więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej:
http://www.tunnelinggroup.pl/
Lider grupy:
dr hab. Artur Góra
artur.gora@polsl.pl
tel.: +48 32 237 16 59
ORCID ID: 0000-0003-2530-6957