W Pracowni Mikroskopii, Mikroprzepływów i Analiz Obrazowych znajduje się zestaw mikroskopów umożliwiających prowadzenie zaawansowanych badań z zakresu biologii molekularnej, mikrobiologii, cytologii, histologii, chemii.
W ramach pracowni do dyspozycji mamy następujące systemy:
Skaningowy mikroskop konfokalny Olympus FluoView FV1000 z systemem detekcji spektralnej z unikatowym skanerem SIM jest mikroskopem odwróconym pozwalającym na wizualizację i analizę szybkich zmian zachodzących w materiale biologicznym.
Dzięki dużej rozdzielczości i wydajności system pozwala na wielowymiarowe obrazowanie (3D z wymiarem czasowym) struktur komórkowych oraz morfologii tkankowych włącznie z analizą lokalizacji molekularnej. Technika konfokalna oparta o lasery skanujące zapewnia najlepszej jakości obrazy przy zachowaniu niskiej toksyczności.
System wyposażony jest w komorę inkubacyjną do badań przeżyciowych, co w połączeniu z unikalnym systemem jednoczesnej stymulacji i obserwacji obiektu, oraz wysoką jakością i kontrastem uzyskiwanych obrazów pozwala na obserwacje mikroskopowe, rekonstrukcję 3D, jak również analizę szybkich zmian struktury zachodzących w żywych organizmach 4D.
Zmotoryzowany mikroskop odwrócony IX81 z systemem obrazowania Cell^R wraz z wysokiej jakości kamerą cyfrową Hamamatsu, komorą do badań przeżyciowych, szybkim zmotoryzowanym stolikiem pozwala na jakościową i ilościową, w pełni zautomatyzowaną analizę procesów wewnątrzkomórkowych dla dużych populacji komórek lub preparatów tkankowych. Minimalna cytotoksyczność przeprowadzanych obserwacji pozwala na analizę przeżyciową procesów tj. ko lokalizacja i ekspresja białek, cykl komórkowy, analiza uszkodzeń struktur komórkowych, czy procesów związanych z proliferacją i śmiercią komórkową.
Mikroskopy fluorescencyjne firmy Zeiss oraz Olympus wraz z systemem obrazowania komputerowego pozwalają na analizę ilościową obrazów dla różnego typu próbek. Zaawansowane oprogramowanie do automatycznej analizy obrazów pozwala na przyspieszenie przeprowadzanych analiz statystycznych.
Opiekunowie pracowni:
dr hab inż. prof. Pol. Śl. Sebastian Student; tel 32 237 2906;e-mail: Sebastian.Student@polsl.pl