Działalność
Zadaniem Muzeum jest upowszechnianie wiedzy o Ziemi, poprzez działalność wystawienniczą, prelekcje, warsztaty i spotkania tematyczne z młodzieżą szkolną i dziećmi.
Oprócz ogólnego zwiedzania wystawy, często na indywidualne prośby, przeprowadzane są zajęcia tematyczne związane z określonym zagadnieniem, połączone z mini-warsztatami lub pokazem minerałów i skamieniałości. Muzeum uczestniczy również w zajęciach wyjazdowych w szkołach oraz różnego rodzaju inicjatywach, spotkaniach i wydarzeniach popularno-naukowych poza murami Wydziału. Muzeum uczestniczy również w organizacji cyklicznych wydarzeń na Politechnice Śląskiej, takich jak Dzień Ziemi, Minerals Day, Noc Naukowców, Dni Otwarte.
Ważne wydarzenie w działalności popularyzatorskiej Muzeum stanowi organizacja Giełdy Minerałów, która między innymi umożliwia kontakt z kolekcjonerami minerałów, a także przyczynia się do propagowania nauk o Ziemi wśród mieszkańców regionu. Podczas Giełdy Minerałów organizowane są również ogólnodostępne wykłady popularno-naukowe, warsztaty oraz konkursy.
Przykłady tematów lekcji i warsztatów:
- „Cudowny świat minerałów i skał”
- „Minecraft - czyli o złożach, surowcach oraz ich wydobyciu i wykorzystaniu w realnym świecie”
- „W krainie dinozaurów”
- „Prawdziwi bohaterowie epoki lodowcowej”
- „Węgiel – skarb Górnego Śląska”
- „Dlaczego wybuchają wulkany?”
Projekty edukacyjne:
- „Węgiel kiedyś był zielony…”
- „Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska”
- „Kopalnia wiedzy – pokłady możliwości”