
PRACOWNIA INŻYNIERII GEOCHEMICZNEJ
Kontakt: prof. dr hab. Krzysztof Labus/ tel. 32 237 29 42 / e-mail: Krzysztof.Labus@polsl.pl
Analizator Perseus STA 449 F3 Jupiter
Badanie, metodami termicznymi (TGA/DTA/DSC) oraz za pomocą spektrometrii FT-IR, składu mineralnego skał węglanowych, ilastych i skał zawierających substancję organiczną, wraz z analizą wydzielanych gazów. Badania: procesów dekompozycji różnych materiałów, zdolności sorpcyjnych substancji organicznych i nieorganicznych względem gazów (np. CO2), reakcji typu ciało stałe - gaz. Przykładowe zastosowania obejmują badania charakterystyk skał zbiornikowych złóż ropy i gazu oraz, materiałów stosowanych w zbiornikach ciepła dla adiabatycznych magazynów sprężonego powietrza oraz przydatności surowców do mineralnej karbonatyzacji w procesach CCS.
Przeprowadzanie reakcji w warunkach wysokich ciśnień (do 250 bar) i temperatur (do 125oC), także w środowiskach agresywnych, w celu np. syntezy związków nieorganicznych, testowania odporności materiałów na korozję chemiczną. Przykładowe zastosowania obejmują badania interakcji w systemach woda-skała-gaz dla projektów sekwestracji dwutlenku węgla.
Analizator C-Therm
Laboratorium wyposażone jest w analizator C-Therm, umożliwiający pomiar przewodności cieplnej próbek skał. Jest to badanie nieniszczące, umożliwiające pomiar dla próbek o różnych wymiarach. Jedynym warunkiem jest uzyskanie na próbce równej, gładkiej powierzchni o średnicy co najmniej 17 mm. Przykładowe zastosowania obejmują badanie parametrów termicznych skał na potrzeby geotermii oraz badania innowacyjnych materiałów konstrukcyjnych i budowlanych.
Profesjonalne oprogramowanie do modelowania reakcji w systemach geochemicznych typu woda-skała-gaz, w celu np. określenia efektów składowania CO2 w górotworze, podziemnego magazynowania wodoru, doboru metod remediacji środowiska.
Wiskozymetr IKA ROTAVISC lo-vi, wraz oprogramowaniem Labworldsoft 6 Pro, do określanie lepkości cieczy w zakresie 1 - 6 000 000 mPas. Przykładowe zastosowania: badania reologiczne zawiesin cząstek ferromagnetycznych w zmiennym polu magnetycznym, okreśelnie lepkości zawiesin i zaczynów stosowanych w wiertnictwie, budownictwie i geotechnice. Badania reologiczne produktów spożywczych i kosmetyków.