O Katedrze

Katedra Geologii Stosowanej prowadzi prace o charakterze naukowo-badawczym i utylitarnym w zakresie problematyki geologicznej, górniczej
i ekologicznej, dotyczącej m.in.: metod rozpoznawania (dla potrzeb górnictwa węgla kamiennego i rud cynku i ołowiu, warunków geologiczno-inżynierskich
i hydrogeologicznych w złożach, zagrożeń wodnych i określania w tym zakresie profilaktyki), kompleksowego rozpoznawania jakości węgla w złożu (zgodnie
z międzynarodowymi standardami oraz określania jego przydatności dla różnych kierunków użytkowania, w kraju i za granicą) oraz określania kierunków utylizacji skał płonnych i surowców odpadowych pochodzenia mineralnego.

Z kart historii

Poprzednikiem obecnej Katedry Geologii Stosowanej jest założona w 1945 r. na Wydziale Chemicznym Katedra Mineralogii i Geologii. Podwaliny organizacyjne Katedry Geologii Stosowanej tworzyły dwie katedry nauk geologicznych, których początki sięgają połowy XX w., a mianowicie Katedra Mineralogii i Petrografii oraz Katedra Geologii Złóż Węgla. Rozwój obu Katedr łączył się ściśle z utworzeniem w 1950 r. Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej. Obie katedry zostały ulokowane w tzw. pawilonie Instytutu Przyrody, który ostatecznie oddano do użytku w 1954 r.

Kalendarium ważniejszych wydarzeń w historii Katedry Geologii Stosowanej: Kalendarium wydarzeń

Galeria zdjęć archiwalnych                                                                                         Katedry Geologii Stosowanej