Start - Aktualnosci

Warsztaty w Svay Rieng University w Kambodży ramach projektu „GeoDRR”
W dniach 18-22 lipca 2022r., w ramach realizowanego projektu „Geomatics for Disaster Risk Reduction” (GeoDRR, Erasmus+) odbyły się w Svay Rieng University i Phnom Penh (Kambodża) treningi i warsztaty dla uczestników oraz spotkanie menadżerów projektu.
Politechnikę Śląską, reprezentowali: główny koordynator projektu - dr inż. Krzysztof Tomiczek z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców (RG4) i współrealizujące projekt - dr hab. inż. Katarzyna Tobór – Osadnik, prof. PŚ oraz dr hab. inż. Anna Bluszcz, prof. PŚ z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa (RG3).
Projekt „Geomatics for Disaster Risk Reduction” realizowany jest od grudnia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na listopad 2023. W projekcie bierze udział 10 Partnerów. Liderem projektu jest Politechnika Śląska. Celem projektu jest uruchomienie na 6-ciu uczelniach azjatyckich (Kambodża - Svay Rieng University, National University of Battambang, Malezja - Universiti Sains Malaysia, University Utara Malaysia, Filipiny - University of the Cordilleras, Xavier University) nowej specjalności studiów "Geomatics for Disaster Risk Reduction". Absolwenci tej-, 2-go stopnia specjalności będą posiadali kompetencje w zakresie prognozowania, zwalczania i postępowania w przypadku katastrof naturalnych. Azja Południowo-Wschodnia jest najbardziej zagrożonym katastrofami naturalnymi kontynentem na świecie. Największymi zagrożeniami naturalnymi są, m.in.: trzęsienia ziemi, powodzie, osunięcia i tajfuny. Europejscy Partnerzy: 3 uczelnie z Polski (Politechnika Śląska), Grecji (University of West Attica) i Hiszpanii (University of Alicante) oraz grupa konsultingowo-IT z Luksemburga (Novel Group) odpowiedzialni są za merytoryczne wsparcie dydaktyczne, naukowe i badawcze oraz pomoc w przygotowanie kadr uczelni azjatyckich do rozpoczęcia procesu kształcenia.
Polski zespół przygotował i wygłosił 5 referatów szkoleniowych oraz 1 referat informacyjny dla uczestników warsztatów. Tematami referatów były: systemy GIS, pedagogika nauczania, wybrane problemy stateczności gruntów oraz punktacja ECTS w Unii Europejskiej. Pozostałe uczelnie europejskie przygotowały szkolenia m.in., nt.: metodologii używania systemu LIDAR w monitoringu skarp, geoinformatyki w monitoringu skarp, systemów fotometrii, prognozowania trzęsień ziemi, systemów analizy danych w chmurze, przykładów analizy zjawisk powodziowych, wpływu trzęsień ziemi na budowle i monitoringu trzęsień ziemi.
W ramach realizowanych w Kambodży zadań, w piątek 22. lipca odbyło się spotkanie z władzami rektorskimi Svay Rieng University, prof. Tum Saravuth i z dyrektorem, w randze ministra Kambodżańskiego Narodowego Komitetu Zarządzania Katastrofami (National Committee for Disaster Management), HE Hang Samoeun. Gospodarze spotkania przedstawili w formie seminarium najważniejsze fakty dotyczące katastrof naturalnych w Kambodży, metod ich prognozowania i zwalczania. Seminarium towarzyszył panel dyskusyjny, będący również podsumowaniem tygodniowych warsztatów.
Ze względu na sytuację geopolityczną i popandemiczną podróż do Svay Rieng odbyła się poprzez Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), Singapur do stolicy Kambodży - Phnom Penh.
W regionie Svay Rieng jest aktualnie środek pory deszczowej, której towarzyszą bardzo silne opady deszczu, burze i wichury.
Na zdjęciach przedstawiono, poza relacjami z warsztatów, zdjęcia ze spotkania w Kambodżańskim Narodowym Komitecie Zarządzania Katastrofami Królestwa Kambodży, jego eminencją Hang Samoeun i JM Rektorem SRU Tum Saravuth.
Zgodnie z założeniami projektu i jego programem w spotkaniu wzięli udział również uczestniczący w warsztatach przedstawiciele uczelni azjatyckich oraz wykładowcy i trenerzy z uczelni europejskich.
Aktualności
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.