
Z-ca Kierownika Katedry
Dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, prof. PŚ
tel. 32 237 17 74, p. 668
Życiorys zawodowy:
Tytuł magistra inżyniera górnictwa o specjalności: Przeróbka Kopalin Stałych uzyskała w 1991 roku na Wydziale Górniczym, Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Stopień doktora nauk technicznych w zakresie górnictwa (specjalność: Organizacja i Ekonomika Górnictwa) uzyskała w 2001 roku na Wydziale Górnictwa i Geologii, Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Temat rozprawy: „Planowanie produkcji górniczej z wykorzystaniem technik marketingowych”.
We wrześniu 2018 roku, decyzją Rady Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dziedzinie Górnictwa i Geologii Inżynierskiej (specjalność: Organizacja i Ekonomika Górnictwa).
W 1993 roku ukończyła międzynarodowe studia podyplomowe (w języku angielskim) z obszaru zarządzania marketingowego w przedsiębiorstwie.
W 2019 roku ukończyła studia podyplomowe z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy.
Od 1991 roku związana z Katedrą Organizacji i Ekonomiki w Górnictwie, następnie Zarządzania i Inżynierii Bezpieczeństwa, obecnie Inżynierii Bezpieczeństwa, na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Działalność organizacyjna
- Od dnia 1.09.2021 r. pełni funkcję Z-cy Kierownika Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa.
- Od 2020 roku zasiada w Radzie Dyscypliny Inżynierii Środowiska, Górnictwa i Energetyki.
- W latach 2013-2018 roku pełniła funkcję Koordynatora prac Konsorcjum naukowego PROGRES 3 z ramienia Politechniki Śląskiej w zespole „Bezpieczeństwo”
- Od 2005 roku zasiadała w komitetach organizacyjnych i współorganizowała cykliczne konferencje organizowane w macierzystej Katedrze Inżynierii Bezpieczeństwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
- Uhonorowana w 2017 roku odznaką „za zasługi dla górnictwa”.
- Generalny Dyrektor Górniczy III stopnia.
Działalność naukowo-badawcza
Prowadzi badania naukowe z zakresu efektywnego zarządzania kadrami w przedsiębiorstwach górniczych oraz w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Autorka ponad 100 publikacji naukowych w wysoko punktowanych czasopismach krajowych i międzynarodowych z obszaru ekonomiki, organizacji górnictwa i bhp oraz licznych referatów i publikacji na konferencjach krajowych i zagranicznych, między innymi w Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Ukrainie, Czechach, Bułgarii. Udział w projektach krajowych i międzynarodowym. Realizowała i kierowała badaniami prowadzonymi we współpracy z polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Zrealizowane 4 oryginalne osiągnięcia projektowe, konstrukcyjne i technologiczne.
Laureatka 4 nagród Rektora Politechniki Śląskiej za działalność naukową.
Działalność dydaktyczna
Posiada znaczący dorobek dydaktyczny: autorstwo 2 podręczników oraz kilkunastu programów nowych przedmiotów (w tym wykładów, seminariów, ćwiczeń i projektów) także w języku angielskim na powstających nowych kierunkach i specjalnościach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, inżynierskich oraz magisterskich macierzystego Wydziału.
Prowadzi na studiach inżynierskich, magisterskich i doktoranckich wykłady z przedmiotów takich jak: ekonomika i planowanie w przedsiębiorstwie górniczym, zarządzanie projektami, podstawy przedsiębiorczości.
W latach 2017-2019 organizowała i kierowała 4 Letnimi Szkołami w Politechnice Śląskiej z zakresu Bezpieczeństwa.
Poza tym sprawuje opiekę naukową nad studentami: od momentu osiągnięcia stopnia doktora nauk technicznych w 2001 roku kierowała i promowała realizację ponad 100 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich.
Za swoją pracę dydaktyczną uhonorowana w lipcu 2018 r. przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej.