A A+ A++

STYCZEŃ 2022

  • 19 stycznia w Urzędzie Miasta w Rybniku, odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju współpracy pomiędzy Miastem Rybnik a Politechniką Śląską. Dyskutowano wspólne inicjatywy związane z wprowadzeniem technologii wodorowych oraz kroki podejmowane dla organizacji Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej w Rybniku.
  • Zorganizowano Otwarte Spotkania z Politechniką Śląską. Spotkania skierowane do tegorocznych maturzystów, mające na celu prezentację oferty studiów na PŚ. Spotkania odbyły się w Rybniku, Żorach i Jastrzębiu-Zdroju.
  • Zakończono zadanie remontowe p.n. “Remont łącznika korytarzy na II piętrze pod kątem dostosowania do potrzeb Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego”
  • 31.01 Senat Politechniki Śląskiej uchwalił program studiów podyplomowych: „Inżynieria terenów zurbanizowanych”, które mają się rozpocząć od semestru zimowego roku akademickiego 2022/2023 w Centrum Kształcenia Ustawicznego – filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

 

LUTY 2022

  • przeprowadzono cykl warsztatów programistycznych z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach półkolonii w trakcie ferii we współpracy z Bricks4Kidz, Formini oraz Domem Kultury Boguszowice w Rybniku. Łącznie wzięło udział ok. 150 dzieci.
  • przeprowadzono warsztaty z programowania klocków Lego – warsztaty przeprowadzone we współpracy z Bricks4Kidz oraz Domem Kultury Boguszowice w Rybniku.
  • Zgodnie z Uchwałą nr 15/2022 z dnia 17.02.2022 r., Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Politechniki Śląskiej nadała Dyrektorowi CKU Panu dr Zygmuntowi Łukaszczykowi stopień doktora habilitowanego:
    – w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych,
    – w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.


MARZEC 2022

  • uruchomiono szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych, skierowanych do pracowników jednostek samorządowych.
  • uruchomiono kursy przygotowawcze dla ósmoklasistów, przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty z przedmiotów Matematyka oraz Język angielski.
  • 14.03 odbyło się spotkanie z udziałem pracowników Szkoły Językowej „Britannia”, Stowarzyszenia „17-stka” i CKU, dotyczące współpracy w ramach zorganizowania lekcji języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy.
  • Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku, zakwalifikowali się do finału programu Solve For Tomorrow, organizowanego przez firmę Samsung. Zespół w składzie: Marek Gojny, Kamil Turek, Tomasz Szczotok i Filip Jurczyk pod opieką dr. inż. Macieja Sajkowskiego opracował projekt “Zazielenić hałdy w Rybniku!”.
    W okolicach Rybnika znajduje się ponad 300 hektarów hałd. W przyrodzie proces rekultywacji terenów zdegradowanych przez przemysł może przebiegać bez udziału człowieka, jednak wtedy trwa on dłużej. Hałdy są miejscami trudnymi dla rozwoju roślinności, dlatego zespół zaproponował wykorzystanie dronów do stopniowego zazielenienia tych miejsc.

 

KWIECIEŃ 2022

  • W kwietniu ruszył bezpłatny kurs języka polskiego dla naszych gości z Ukrainy. Łącznie naukę podjęło prawie 200 osób w różnym wieku. Cały projekt współorganizowany przez Szkołę Języków Obcych Britannia, Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej
    i „28 dzielnicę”
  • Zgodnie z Uchwałą nr 53/2022 z dnia 28.04.2022 r., Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Politechniki Śląskiej pozytywnie zaopiniowała wniosek Dyrektorowi CKU Panu dr hab. Zygmuntowi Łukaszczykowi na stanowisko profesora uczelni.
  • 30 kwietnia odbyła się kolejna edycja konkursu YETI – Young Explorer Technician Inventor, którego CKU było współorganizatorem, a głównym organizatorem była Akademia Techniczna Małolata. Wydarzenie odbyło się na Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

 

MAJ 2022

  • zakończono zadanie inwestycyjne pn. “Przystosowanie budynku głównego Centrum Kształcenia Ustawicznego (filia Politechniki Śl. w Rybniku) do wymagań przeciwpożarowych.
  • w CKU odbyły się szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe dla pracowników oświaty oraz administracji publicznej. Szkolenia przygotowywały do międzynarodowych certyfikatów ECDL oraz IEEE. Udział wzięło blisko 170 osób.

 

CZERWIEC 2022

  • rozpoczęła się rekrutacja na studia podyplomowe – „Inżynieria Terenów Zurbanizowanych”, planowanych do uruchomienia od października 2022 r. w CKU.
  • 6-9.06.2022 odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział CKI Rybnik oraz CKU. Łącznie wzięło w niej udział ponad 200 osób, a każdego dnia w zajęciach brało udział po 160 osób. Reprezentowane były Uczenie z kraju i z zagranicy, lokalne samorządy, firmy przemysłu energetycznego, górniczego, budowy dróg oraz okołogórnicze.

LIPIEC 2022

  • Rozpoczął się wakacyjny cykl spotkań Planszówki z Politechniką w Halo Rybnik


WRZESIEŃ 2022

  • 8 września zorganizowano w CKU wykład popularnonaukowy prezentujący Technologie VR ” WYKORZYSTANIE TECHNOLOGOII WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI W EDUKACJI DZIECI I MŁODZIEŻY”
  • W dniach 19-30.09.2023 zorganizowane zostały szkolenia przygotowawcze przed rozpoczęciem studiów na kierunkach technicznych. Zajęcia skierowane są do absolwentów szkół średnich, zwłaszcza absolwentów szkół ogólnokształcących.
    Szkolenie realizowane było w ramach 4 modułów:
    1. Matematyka
    2. Fizyka z elementami elektrotechniki
    3. Informatyka
    4. Podstawy Teorii Układów Cyfrowych.
  • W okresie wrzesień-listopad 2022 przeprowadzono cykl wykładów popularnonaukowych z obszaru druk 3D oraz wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Wykłady były skierowane do uczniów i nauczycieli. Wykłady przeprowadzono na terenie miast: Rybnik, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój i Bielsko-Biała.

 

PAŹDZIERNIK 2022

  • 1.10.2022 – „Dzień latawca” – warsztaty z budowania latawców. Wydarzenie organizowane przez Akademią Techniczną Małolata we współpracy CKU zostało przeprowadzone w Zabytkowej Kopalni Ignacy.
  • W Październiku 2022 wzięliśmy czynny udział w Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej – zorganizowano 5 aktywności podczas Nocy Naukowców w Rybniku: wykład popularnonaukowy nt. 50 Lat misji Apollo, budowa łazika z klocków lego, warsztaty programistyczne z Photonem, warsztat majsterkowicza – budowa planet, rozgrywki gier planszowych (w tym dwa turnieje w 3 kategoriach wiekowych). W wydarzeniu wzięło udział prawie 230 uczestników.
  • 10.10.2021 – zorganizowano i przeprowadzono turniej gier planszowych z okazji Dnia Gier Planszowych. Turniej przeprowadzono w Domu Kultury w Boguszowicach oraz w Jaskini Trolla – sklep z grami planszowymi w Rybniku.
  • 11.10.2022 przeprowadziliśmy warsztaty gier planszowych z okazji Dnia Gier Planszowych. W warsztatach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Prezentowaliśmy gry wspomagające pracę zespołową oraz grę ekonomiczną zw. z zarządzaniem źródłami energii.
  • 13.10.2022 – Raciborskie Rozmowy o Rozwoju – celem wydarzenia było porozmawianie nt. możliwości współpracy pomiędzy Nauką-Edukacją-Biznesem oraz wskazanie dobrych praktyk. Prelekcję nt. kształcenia z wykorzystaniem PBL przeprowadziła dr inż. Aldona Rosner – Kierownik Biura Projektów Strukturalnych, Grantów i Procesu Kształcenia w CKU.
  • 16.10.2021 – we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowa Edukacja i Rozwój zorganizowano Rybnicki Little Air Show z okazji Dnia Latawca, połączony z warsztatami budowania latawców.
  • 18.10.2022 – udział w Targach Edukacji i Pracy w Zespole Szkół Ekonomicznych, organizowanych przez Młodzieżowy Hufiec Pracy w ramach ogólnopolskich Dni Kariery. W wydarzeniu wzięły udział Uczelnie z Rybnika i Wodzisławia oraz podmioty gospodarcze z branży usługowej.


LISTOPAD 2022

  • 5.11.2022 we współpracy ze stowarzyszeniem „Za wcześnie” zorganizowano „V-ty rybnicki dzień wcześniaka”. Podczas wydarzenia odbyły się m.in. prelekcje nt. narzędzi wspomagających ratowanie życia i zdrowia najmłodszych.


GRUDZIEŃ 2022

  • 9 grudnia rozstrzygnięto konkurs „Układ Słoneczny”, którego celem było odnalezienie 8 planet na terenie Rybnika i okolic. Planety zlokalizowano w odpowiedniej odległości (z zachowaniem przyjętej skali) od CKU, które na potrzeby konkursu pełniło rolę Słońca, tj. Centrum Układu Słonecznego. Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom konkursu różnic w wielkości planet oraz odległościach pomiędzy nimi. Finał odbył się w siedzibie CKU i był poprzedzony wykładem popularnonaukowym nt. przyszłości misji w Kosmos.
  • W dniu 10 grudnia 2022 r. odbyła się tradycyjna Biesiada Barbórkowa. Tym razem biesiada rozpoczęła cykl spotkań jubileuszowych ze względu na: 15 lat od powstania stowarzyszenia, 50 lat ukończenia pierwszego rocznika studiów dziennych oraz 60-lecia powstania Ośrodka Politechniki Śląskiej w Rybniku. Biesiada odbyła się w Domu Przyjęć Pani Gabrieli Kusz w Rybniku-Boguszowicach. Udział w spotkaniu wzięła liczna grupa kadry naukowej, pracowników Politechniki oraz członków Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej oddział CKI Rybnik.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie