Start - Z życia CKU – 2016
I KWARTAŁ 2016
- 9 lutego w Urzędzie Miasta Rybnika odbyły się konsultacje społeczne na temat aktualnego stanu bezpieczeństwa na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane założenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”, będące podstawą do zdefiniowania przez podmioty społeczne zakresu i źródeł informacji oraz form obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa. Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku reprezentowała Pani inż. Krystyna DAMASZK, kierownik Działu Administracyjno-Technicznego.
- W dniach 08÷10 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach odbyły się XVIII Ogólnopolskie Targi Edukacji, na których uczelnie wyższe z całej Polski zaprezentowały młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentom naszego regionu, aktualną ofertę edukacyjną na rok akademicki 2016/2017. Uczestniczący w Targach: dr inż. Dawid GACKI i dr Barbara TRZASKA – pracownicy dydaktyczni Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku oraz mgr Anna PIETRECZEK, kierownik Działu Dydaktycznego, przedstawili zwiedzającym system rekrutacji na rok akademicki 2016/2017 wraz z ofertą edukacyjną CN-D – CKI w Rybniku.
- 9 marca w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. T. Kościuszki 54 odbyły się VII Targi Pracy i Przedsiębiorczości, zorganizowane przez Punkty Pośrednictwa Pracy Ochotniczego Hufca Pracy w Rybniku i Radlinie oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Rybniku. W Targach, skierowanych głównie do uczniów rybnickich szkół ponadgimnazjalnych, wzięli udział specjaliści z dziedziny przedsiębiorczości, urzędy pracy, agencje pracy i lokalni pracodawcy. W ich trakcie można było się zapoznać z ofertami pracy w kraju i za granicą, skorzystać z bezpłatnych szkoleń oraz konsultacji z zakresu planowania kariery i przedsiębiorczości. W Targach uczestniczył mgr inż. Stefan MAKOSZ, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
- 17 marca w „Zabytkowej Kopalni Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu odbyło się spotkanie pod nazwą „Przedsiębiorczość katalizatorem rozwoju gospodarczego Rybnika”, poświęcone kierunkom dalszego rozwoju Miasta Rybnika w ramach Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miasta do 2020 roku. W spotkaniu uczestniczył m. in. p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku – dr hab. inż. Henryk BADURA, prof. nzw. w Pol. Śl.
- 18 marca dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zorganizowała dla tegorocznych maturzystów szkoły spotkanie z p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku dr hab. inż. Henrykiem BADURĄ, prof. nzw. w Pol. Śl. oraz dr inż. Dawidem GACKIM i dr Barbarą TRZASKĄ – pracownikami dydaktycznymi CN-D – CKI w Rybniku. Na spotkaniu została przedstawiona oferta edukacyjna kierunku „Zarządzanie i Inżynieria Produkcji” oraz system rekrutacji na rok akademicki 2016/2017.
- 21 marca w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 odbyły się IX Rybnickie Targi Edukacji, skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Rybnika i okolic. Głównymi organizatorami Targów był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rybnika oraz Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej. Wykład inauguracyjny pt. „Czy gospodarka może być smart?” wygłosił dr Rafał ŻELAZNY z Katedry Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Centrum Naukowo-Dydaktyczne – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku reprezentowali pracownicy dydaktyczni Jednostki – dr inż. Dawid GACKI i dr Barbara TRZASKA. Uczestnicy Targów, oprócz możliwości zapoznania się z ofertą edukacyjną CN-D – CKI w Rybniku w roku akademickim 2016/2017, mieli okazję zwiedzić pracownie Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych.
KWIECIEŃ 2016
- 5 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach odbyły się VI Targi Pracy i Edukacji, będące szansą dla osób poszukujących pracy na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z pracodawcami. Dla odwiedzających Targi uczniów szkół ponadgimnazjalnych, publiczne i prywatne uczelnie wyższe przygotowały oferty edukacyjno-szkoleniowe na rok akademicki 2016/2017. Ofertę edukacyjną, Centrum Naukowo-Dydaktyczne – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przedstawiła na Targach mgr Anna PIETRECZEK, kierownik Działu Dydaktycznego.
- 27 kwietnia w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyło się spotkanie dotyczące zasad funkcjonowania nowopowstałego Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku. W spotkaniu uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Arkadiusz MĘŻYK – rektor-elekt Politechniki Śląskiej, Piotr KUCZERA – prezydent Miasta Rybnika, Wojciech ŚWIERKOSZ – zastępca prezydenta Miasta Rybnika, mgr Damian MROWIEC – starosta Powiatu Rybnickiego, dr inż. Marek PROFASKA – wicestarosta Powiatu Rybnickiego, dr hab. inż. Henryk BADURA, prof. nzw. w Pol. Śl. – p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku, dr hab. inż. Ryszard MIELIMĄKA, prof. nzw. w Pol. Śl. – dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów, mgr inż. Stefan MAKOSZ – zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów oraz dr hab. inż. Andrzej DYMAREK – pracownik dydaktyczny Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
- 28 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyło się III Szkolne Forum Przedsiębiorczości na temat „Ekonomik i pracodawcy – wspólne działania dla potrzeb rynku pracy”. Program Forum zawierał m. in. podpisanie porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim a Centrum Naukowo-Dydaktycznym – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku, które reguluje zasady i warunki współpracy w celu popularyzacji kształcenia technicznego wśród młodzieży ZSE. Porozumienie podpisali: mgr Maria LACH – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz dr hab. inż. Henryk BADURA, prof. nzw. w Pol. Śl. – p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
- 29 kwietnia w auli Budynku Dydaktycznego „C” przy ul. Rudzkiej 13 odbył się pierwszy z cyklu comiesięcznych wykładów otwartych, organizowanych przez Instytut Informatyki Politechniki Śląskiej w ramach „Wszechnicy Informatyki”. Wykład pt. „Gdy komputerem rządzi przypadek…”, skierowany do uczniów szkół średnich oraz wszystkich zainteresowanych informatyką, wygłosił mgr inż. Maciej DŁUGOSZ z Instytutu Informatyki.
- 29 kwietnia w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów przy ul. Kościuszki 54 odbyło się uroczyste rozdanie świadectw absolwentom Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku. Uroczystość była okazją do zaprezentowania przez dr hab. inż. Henryka BADURĘ, prof. nzw. w Pol. Śl., p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku oferty edukacyjnej na kierunku „Zarządzanie i Inżynieria Produkcji” w roku akademickim 2016/2017.
MAJ 2016
- 5 i 6 maja odbyły się w Rybniku kolejne Juwenalia, zorganizowane przez samorządy studenckie Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku oraz Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Studenci w barwnym korowodzie, którego tematem przewodnim były „dzieci – kwiaty”, w towarzystwie orkiestry górniczej i mażoretek, przeszli z kampusu do rybnickiego Urzędu Miasta, aby z rąk prezydenta Piotra KUCZERY odebrać symboliczne klucze do bram miasta. Z magistratu impreza przeniosła się na rybnicki deptak oraz rynek, gdzie na studentów oraz mieszkańców Rybnika czekało wiele atrakcji takich jak: pokaz mody, zabawa zdalnie sterowanymi samochodzikami i dronami, pokazy taneczne, warsztaty zumby czy turniej bowlingowy. Drugi dzień studenckiej imprezy wypełnił Akademicki Koncert Plenerowy zagrany na scenie rybnickiego kampusu z udziałem Natalii NYKIEL, gwiazdy tegorocznych Juwenaliów.
- W dniach 10÷12.05.2016 r. w obiektach Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku przy Rudzkiej 13 odbyła się trzecia edycja konferencji naukowo-technicznej pt. „Górnictwo – perspektywy i zagrożenia”, zorganizowana przez Centrum Kształcenia Inżynierów i Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział CKI Rybnik. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego oraz branży górniczej. Kadrę naukowo-dydaktyczną związaną z tematyką górniczą reprezentowali wykładowcy: Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Górniczo-Hutniczej i Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Sponsorami konferencji byli: EXME Berger Group, ANIMA, Bergerat Monnoyeur, EDF i inni. Zakres tematyczny konferencji obejmował m. in.: zagrożenia metanowe oraz efektywność odmetanowania, ratownictwo górnicze, szkolenia, bezpieczeństwo pracy, zagrożenia pożarowe i pyłowe, maszyny górnicze, wstrząsy górotworu oraz monitoring pracy maszyn i urządzeń. Na część wyjazdową konferencji złożyły się wycieczki autokarowe do zakładów górniczych, prezentujących nowoczesne rozwiązania i możliwości wykorzystania maszyn w górnictwie podziemnym węgla kamiennego m.in. do kopalń: „Borynia”, „Pniówek”, „Marcel” i „Jankowice”, Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim oraz zakładów produkcyjnych „RETEZARNA” i „FERRIT” w Czechach. Część rozrywkową konferencji wypełnił koncert zespołu muzycznego pod kierownictwem artystycznym Mieczysława BŁASZCZYKA.
- 10 maja na terenie rybnickiego kampusu odbył się, z inicjatywy Miasta Rybnika, II Rybnicki Festiwal Nauki, którego celem była promocja nauk matematyczno-przyrodniczych wśród uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy Festiwalu Nauki mogli m. in. zgłębić tajemnice chemii w trakcie prezentacji doświadczeń chemicznych w Pracowni Chemii Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych, przygotowanych przez mgr inż. Tomasza GMERKA, pracownika inżynieryjno-technicznego Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
- 13 maja w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się IV międzyszkolny konkurs pt. „Festiwal Młodych Naukowców”. Funkcję jednego z jurorów konkursu pełnił mgr inż. Tomasz GMEREK, pracownik inżynieryjno-techniczny Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
- 18 maja w auli Budynku Głównego przy ul. T. Kościuszki 54 odbyło się spotkanie z mgr inż. arch. Jerzym GOTTFRIEDEM, nestorem polskiej architektury, laureatem wielu nagród i wyróżnień, projektantem m. in. Teatru Ziemi Rybnickiej. Spotkanie, połączone z wystawą projektów architektonicznych mgr inż. arch. Jerzego Gottfrieda, zorganizowane zostało przez Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku oraz Bibliotekę Śląską w Katowicach, w ramach projektu badawczo-dokumentacyjnego „Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety”. W spotkaniu udział wzięli: Piotr KUCZERA – prezydent miasta Rybnika, mgr inż. Stefan MAKOSZ – zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów, mgr Iga HEROK z Biblioteki Śląskiej, mgr inż. arch. Anna SYSKA ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego dr inż. arch. Grzegorz RENDCHEN – pracownik dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz studenci specjalności „budowlano-architektonicznej” Wydziału Budownictwa.
- Instytut Informatyki Politechniki Śląskiej zorganizował w dniu 20 maja w auli Budynku Dydaktycznego „C” przy ul. Rudzkiej 13 kolejne spotkanie w ramach „Wszechnicy Informatyki”. Tematem wykładu wygłoszonego przez mgr inż. Grzegorza KWIATKOWSKIEGO z Instytutu Informatyki było „Przetwarzanie języka naturalnego, czyli co łączy komputery i teksty”.
- „Prognozowanie i kształtowanie kwalifikacji na lokalnym rynku pracy w partnerstwie sektora samorządowego, edukacji, nauki i biznesu” było tematem rozpoczynającym cykl warsztatów, skierowanych do przedsiębiorców, przedstawicieli szkół wyższych oraz instytucji okołobiznesowych. Projekt zorganizowany został przez Urząd Miasta Rybnika i rybnicki Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Warsztaty, w których uczestniczył dr hab. inż. Henryk BADURA, prof. nzw. w Pol. Śl., p.o. Dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku odbyły się 24 maja w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 c.
- W dniu 31 maja w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 odbył się Międzynarodowy Kongres Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, skierowany do rybnickich przedsiębiorców, przedstawicieli szkół wyższych oraz urzędników i kadry zarządzającej miastem Rybnik. W Kongresie uczestniczyli m. in.: prof. Bogusław ŁAZARZ – Prorektor-elekt ds. Ogólnych Politechniki Śląskiej, Piotr KUCZERA – prezydent miasta Rybnika, władze Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej: dr inż. Krzysztof WODARSKI – Dziekan-elekt, prof. Izabela JONEK-KOWALSKA – Prodziekan ds. Ogólnych, prof. Jan BRZÓSKA – Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej i dr Andrzej POLEWCZYK – Prodziekan ds. Studenckich, a także prof. Aleksandra KUZIOR – prezes Śląskiego Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, mgr inż. Andrzej ŻYLAK – prezes Izby Przemysłowo-Handlowej ROP oraz wielu specjalistów z dziedziny zarządzania i biznesu z Niemiec, Austrii, Ukrainy, Chorwacji i Słowacji. Politechnikę Śląską w Rybniku reprezentowali: prof. Henryk BADURA, p.o. dyrektor Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku oraz mgr inż. Stefan MAKOSZ – zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
- 31 maja w budynku Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych przy ul. Rudzkiej 13 odbyło się kolejne szkolenie w ramach projektu „Trener pracy moją szansą!”, skierowane do osób niepełnosprawnych z terenu woj. śląskiego i opolskiego. Organizatorem cyklu szkoleń jest Komisja ds. CKI przy Parlamencie Studenckim Politechniki Śląskiej, Agencja Zatrudnienia „KALICH” z Rybnika oraz Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
CZERWIEC 2016
- 2 czerwca rybnicki Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku wraz z Urzędem Miasta Rybnika zorganizował warsztaty skierowane do przedsiębiorców, przedstawicieli szkół wyższych oraz instytucji okołobiznesowych. W projekcie dot. „Przestrzeni i infrastruktury rozwoju MMŚP” uczestniczył m. in. dr hab. inż. Henryk BADURA, prof. nzw. w Pol. Śl., p.o. Dyrektor Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
- „Inteligentne specjalizacje gospodarcze Rybnika” były tematem kolejnych warsztatów skierowanych do przedsiębiorców, przedstawicieli szkół wyższych oraz instytucji okołobiznesowych. Warsztaty, w których uczestniczyli m. in. dr inż. Dawid GACKI i dr Barbara TRZASKA, pracownicy dydaktyczni Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku, odbyły się 9 czerwca w budynku Dydaktycznym „C” w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13.
- „Mechanizmy wzmacniania partnerstwa” zakończyły cykl warsztatów dla przedsiębiorców, szkół wyższych oraz firm i instytucji okołobiznesowych. W warsztatach zorganizowanych 15 czerwca w budynku Dydaktycznym „C” w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 przez Urząd Miasta Rybnika i Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku wziął udział m. in. dr hab. inż. Henryk BADURA, prof. nzw. w Pol. Śl., p.o. Dyrektor Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
- 17 czerwca w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku przy ul. T. Kościuszki 54 odbyła się Gala wręczenia wyróżnień w jubileuszowym X Interdyscyplinarnym Konkursie Indeksów studentom rybnickiego kampusu, którzy w roku akademickim 2014/2015 osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce. W uroczystości zorganizowanej przez Komisję ds. Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy Uczelnianym Zarządzie Samorządu Studenckiego Politechniki Śląskiej oraz Samorząd Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego wzięły udział władze uczelniane, samorządowe oraz przedstawiciele lokalnego biznesu. Pamiątkowe dyplomy wręczono dziesięciu studentom Politechniki Śląskiej oraz sześciu studentom Uniwersytetu Ekonomicznego. Wyróżnienia z rąk prof. dr hab. Stanisława KOCHOWSKIEGO – prorektora ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej oraz dr hab. inż. Henryka BADURY, prof. nzw. w Pol. Śl. – p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku otrzymali następujący studenci Politechniki Śląskiej: Tomasz STARCZAŁA (RG), Krystian KACZMARCZYK (RG), Weronika SZYMIK (RG), Magdalena SIKORSKA (ROZ), Dominika KOWALCZYK (ROZ), Mateusz POLOK (RE), Piotr KOWOL (RAu), Hanna MANDRYSZ (RIE), Weronika SZOZDA (RB) oraz Lidia FLAK (RB). Pamiątkowe statuetki otrzymały osoby i organizacje, które działały na rzecz studentów rybnickiego kampusu. Wśród nagrodzonych znaleźli się: prof. dr hab. Stanisław KOCHOWSKI – prorektor ds. Studenckich i Kształcenia („Przyjaciel Studenta Politechniki Śląskiej”), DRAGON sp. z o.o. i BAHAMAS DANCE COCKTAIL CLUB („Organizacje Przyjazne Studentom”), dr inż. Tomasz ZIELIŃSKI – dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego („Przyjaciel Studenta Uniwersytetu Ekonomicznego”) oraz Bartosz GAJDA – student Politechniki Śląskiej („Student Kampusu”). Nagrodę honorową otrzymał Piotr KUCZERA – Prezydent Miasta Rybnika.
WRZESIEŃ 2016
- W ramach unijnego Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój” zostały złożone w dniu 16 września w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie trzy wnioski o dofinasowanie projektów, opracowane przez dr hab. inż. Andrzeja DYMARKA, pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Tematami projektów, których partnerem jest Urząd Miasta Rybnika są: „Niekonwencjonalna chemia – zajęcia dydaktyczne, laboratoria, warsztaty dla młodzieży szkolnej”, „”Fascynująca elektronika” oraz „Zostań przedsiębiorczym twórcą, kreatorem wprowadzania zmian w otoczeniu technicznym i gospodarczym – warsztaty, eksperymenty, badania”. Grupą docelową projektów jest młodzież ponadgimnazjalna Rybnika i miast powiatu rybnickiego, która wykazuje braki w kreatywnym myśleniu, a także nieumiejętność wykorzystania nabytej w szkole wiedzy w praktyce, brak zainteresowania pogłębianiem wiedzy oraz poszukiwaniem zastosowania jej w praktyce.
- 21 września w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyło się spotkanie inaugurujące cykl „Warsztatów inżynierskich”, skierowanych do studentów Politechniki Śląskiej oraz uczniów rybnickich szkół średnich. Spotkanie, w którym uczestniczyli dyrektorzy oraz opiekunowie grup uczniowskich poprowadził inicjator projektu – dr hab. inż. Andrzej DYMAREK, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
PAŹDZIERNIK 2016
- Decyzją Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusza MĘŻYKA, z dniem 1 października 2016 r. obowiązki dyrektora Centrum Naukowo- Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku będzie pełnił dr hab. inż. Andrzej DYMAREK, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
- Z dniem 17 października Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz MĘŻYK mianował na stanowisko dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku dr Zygmunta ŁUKASZCZYKA, pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
- 20 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się tradycyjne spotkanie kierownictwa Centrum Kształcenia Inżynierów z emerytami Ośrodka Politechniki Śląskiej w Rybniku.
- 25 października w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyło się spotkanie organizacyjne zorganizowane przez dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów dr Zygmunta ŁUKASZCZYKA oraz dr hab. inż. Andrzeja DYMARKA – dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego – Centrum Kształcenia Inżynierów, z kierownictwem CKI. W spotkaniu uczestniczyli: mgr Renata SOSNA – kierownik Działu Administracyjno-Technicznego, mgr Anna PIETRECZEK – kierownik Działu Dydaktycznego, mgr Mariola CZERWIŃSKA – st. specjalista finansowy oraz mgr Krzysztof LAZAJ – st. administrator sieci komputerowej. Spotkanie dotyczyło m. in. planowanej reorganizacji Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku
LISTOPAD 2016
- Z dniem 1 listopada decyzją Rektora Politechniki Śląskiej połączono dwie jednostki podstawowe tj. Wydział Budownictwa oraz Centrum Naukowo-Dydaktyczne – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku, tworząc jedną jednostkę podstawową o nazwie Wydział Budownictwa.
- 7 listopada w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbył się pierwszy wykład otwarty, z cyklu „Poniedziałki z Politechniką Śląską…bo warto zostać inżynierem!!!” zorganizowany przez dr hab. inż. Andrzeja DYMARKA, pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Wykład inauguracyjny pt. „Nowoczesne materiały inżynierskie, które odmieniają świat”, skierowany do uczniów szkół średnich oraz wszystkich zainteresowanych techniką wygłosił dr hab. inż. Andrzej KATUNIN, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
- 17 listopada w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów przy ul. Kościuszki 54 odbyła się inauguracja roku akademickiego 2016/2017 dla studentów Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku. Uroczystość połączono z podsumowaniem konkursu na „Wykładowcę akademickiego roku 2016”, którym został dr inż. arch. Grzegorz RENDCHEN, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Mecenasem konkursu oraz fundatorem nagrody, którą był tablet marki Apple, była firma POLITAN, czołowy polski producent artykułów do przechowywania żywności, akcesoriów do sprzątania oraz chemii gospodarczej. Współorganizatorem konkursu był portal internetowy Rybnik.com.pl oraz Samorządy Studenckie Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku i Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku.
GRUDZIEŃ 2016
- 5 grudnia w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbył się kolejny wykład otwarty, z cyklu „Poniedziałki z Politechniką Śląską…bo warto zostać inżynierem!!!”. Prelekcję pt. „Bezzałogowe statki powietrzne. Projektowanie i budowa”, skierowaną do uczniów szkół średnich wygłosili mgr Monika PALUCH-FERSZT oraz mgr Adam FERSZT z Uniwersytetu Śląskiego.
- 13 grudnia w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Porządek posiedzenia Zarządu przewidywał m. in. omówienie zakresu współpracy pomiędzy Politechniką Śląską i Centrum Kształcenia Inżynierów a Jednostkami Samorządu Terytorialnego Subregionu Zachodniego. Ze strony Politechniki Śląskiej w posiedzeniu uczestniczyli: Rektor Politechniki Śląskiej – prof. dr hab. inż. Arkadiusz MĘŻYK, dr Zygmunt ŁUKASZCZYK – dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów oraz mgr inż. Stefan MAKOSZ – zastępca Dyrektora CKI.
- 17 grudnia w auli Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku odbyła się IX Biesiada Barbórkowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział CKI w Rybniku oraz Centrum Kształcenia Inżynierów. W imprezie uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, zaproszeni goście oraz pracownicy Politechniki Śląskiej. Część artystyczną programu wypełnił występ zespołów instrumentalnych „KONTRAST”, „KONTRAST-BAND” oraz zespół folklorystyczny „BRYNIOKI”.
- 19 grudnia w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rudzkiej 13 odbyło się spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Samorządy Studenckie uczelni Zespołu Szkół Wyższych w Rybniku.