A A+ A++

CZEGO UCZYMY?

Podstawą mechatroniki są klasyczne dyscypliny inżynierii, takie jak: mechanika, elektryka, elektronika, informatyka, automatyka i robotyka, a mechatronika jest ich synergicznym czyli pozytywnym połączeniem. W trakcie studiów studenci są kształceni przez specjalistów z tych klasycznych dyscyplin, a w ramach kształcenie z zakresu mechatroniki - podczas licznych zajęć praktycznych - poznają narzędzia nowoczesnej inżynierii i uczą się rozwiązywać problemy inżynierskie, które odwzorowują aktualne trendy panujące w przemyśle. To wszystko pozwala naszym studentom powiedzieć o sobie: „Jestem mechatronikiem i nic, co techniczne, nie jest mi obce”

DLACZEGO WARTO?

O studiach na naszej Mechatronice można w krótki sposób powiedzieć:

- szeroka perspektywa inżynierii,

- fachowa kadra,

- traktowanie fair.

A naszych absolwentów można scharakteryzować: mają otwarte umysły, są wszechstronnie wykształceni, nie boją się żadnych wyzwań technicznych.

Jeśli ktoś chce przeżyć pasjonującą przygodę z inżynierią w przyjaznej atmosferze, to Mechatronika jest dla niego!

KWALIFIKACJE I UMIEJĘTNOŚCI

Po Mechatronice absolwenci-inżynierowie potrafią:

  • Kreować układy zawierające w sobie począwszy od źródła zasilania przez układów sterujące i wykonawcze po konstrukcje urządzeń
  • Projektować układy mechaniczne, elektroniczne i napędowe, unikając kolizji między nimi
  • Posługiwać się narzędziami nowoczesnej inżynierii: Inventor, LabVIEW, Matlab, Ansys
  • Programować  w C# i Java oraz sterowniki PLC, układy typu Aduino i RaspberryPI
  • Obsługiwać i projektować zrobotyzowane stanowiska
  • Konstruować posługując się technologią druku 3D
  • Badać znając techniki i narzędzia pomiarowe z zakresu elektrotechniki, elektroniki i mechaniki

STAŻE I PRAKTYKI

Studenci kierunku Mechatronika odbywają praktyki w zakładach pracy z różnych gałęzi przemysłu, do których należy m.in. branża automotive, automatyka budynkowa, automatyka przemysłowa, branża mechaniczna, elektrotechniczna, górnicza, a także IT. Praktyki wielokrotnie przekształcają się w staże, a staże w pracę zawodową. Ścisła współpraca z przemysłem w ramach praktyk i staży skutkuje bardzo często wyborem tematu projektu inżynierskiego, który jest odpowiedzią na aktualne przemysłowe zapotrzebowanie.

KARIERA

Absolwenci kierunku Mechatronika są jak sam kierunek wszechstronni. Znajdują zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu i firmach, których działalność rynkowa dotyczy przede wszystkim szeroko pojętej elektrotechniki, elektroniki, automatyki, robotyki, programowania układów procesorowych i systemów sterowania.

Warto zaznaczyć, że kariery zawodowe naszych studentów rozpoczynają się już podczas studiów.

Nasi absolwenci zajmują odpowiedzialne funkcje i stanowiska w wielu przedsiębiorstwach zarówno krajowych jak i zagranicznych. Kontakt z nimi pozwala na ciągłe doskonalenie naszego kierunku, aby kolejni absolwenci posiadali wiedzę i umiejętności odpowiadające aktualnym i nowoczesnym trendom inżynierii oraz zapotrzebowaniom rynku.

OPINIE ABSOLWENTÓW

Piotr Marynowski: Podczas studiów na kierunku Mechatronika można zdobyć szeroką wiedzę z wielu różnych dziedzin techniki. Mnie w pracy zawodowej przydały się szczególnie umiejętności i informacje z zakresu elektrotechniki i nauk o materiałach, a takie połączenie zagadnień wykładanych na zajęciach jest unikalne dla tego kierunku. Bardzo dużą zaletą studiowania Mechatroniki było też podejście wykładowców i reszty kadry do nas - studentów: zawsze można było liczyć na pomoc lub konsultacje, nawet w sprawach nie dotyczących bezpośrednio wykładanego przez nich przedmiotu. W rezultacie podczas studiów mogłem się poczuć jak pełnoprawny uczestnik procesu kształcenia i społeczności akademickiej, a nie jak klient "kupujący" wykształcenie.

Bartłomiej Nowacki: Studia na kierunku Mechatronika pozwoliły mi zdobyć szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat: elektroniki, mechaniki oraz informatyki. Kadra Katedry Mechatroniki zawsze pomagała mi realizować pasje i starała się naprowadzić mnie na działania zgodne z moimi predyspozycjami. Dzięki atmosferze mentorskiej panującej w Katedrze byłem doskonale przygotowany do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej, jednocześnie mając holistyczną wiedzę. Pozwoliło mi to już na samym jej początku uczestniczyć w wielu ciekawych i innowacyjnych projektach, a dzięki doświadczeniu nabytym w projektach PBL mogłem być od początku istotnym członkiem zespołu.

Paweł Szyroki: Studiowanie Mechatroniki na Wydziale Elektrycznym pozwoliło mi na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy, która nie tylko pomogła mi w zrozumieniu zasad działania wielu urządzeń czy mechanizmów, ale także pozwoliła na znalezienie wymarzonej pracy. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu świetnych wykładowców, w trakcie studiów mogłem rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Polecam każdemu!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie