Start - Aktualnosci
CorrDay 2024 - Uroczysta Ceremonia
Światowy Dzień Świadomości Korozyjnej (24.04.2024) za nami... ale cóż to był za dzień!
24 kwietnia spotkaliśmy się w murach budynku "Czerwonej Chemii" przy ul. ks. M. Strzody 9 w Gliwicach. Wówczas aula "jedynka" stała się miejscem celebracji procesu, który niejedną osobę przyprawia o ból głowy. W końcu kto by chciał zobaczyć plamki rudo zabarwionego osadu na lakierze swojego ukochanego automobilu? Albo wykwity podobnego rodzaju pod świeżo pomalowaną poręczą? A jednak świadomość korozji to ważna rzecz. Bycie świadomym ile płacimy za korozję (nie tylko materialnie, ale niestety również zdrowiem lub życiem) skłania człowieka do pogłębiania swojej wiedzy. Z drugiej strony, korozja też dekoruje. Odpowiednio zaprojektowane materiały (np. stal kortenowska czy stopy miedzi do pokryć dachowych) będą w atrakcyjny sposób pokrywać się produktami tego niszczycielskiego zjawiska. Dzięki temu wydarzeniu chcemy też przyciągnąć ciekawość społeczeństwa i zwrócić jego uwagę na to zjawisko, przy okazji informując, że badacze Politechniki Śląskiej szukają również rozwiązań na problemy, które korozja powoduje. Poza badaniami, zajmujemy się również edukowaniem o zabezpieczeniach antykorozyjnych w ramach studiów na kierunkach: Technologia Chemiczna czy Chemia Przemysłowa.
Ceremonia, jaką Laboratorium Badań Korozyjnych (LBK) zorganizowało w Światowym Dniu Świadomości Korozyjnej było kulminacją wydarzenia pod nazwą CorrDay. W ramach tego wydarzenia zorganizowaliśmy aż 3 konkursy z nagrodami oraz livestream obrazujący postęp korozji w czasie na "kotkach" z blach metalowych o różnym składzie. W tym dniu mieliśmy okazję przywitać około 70 gości z grona studentów i pracowników Politechniki Śląskiej, jak również naszych sponsorów, partnerów, zaprzyjaźnionych badaczy z innych Uczelni i Instytutów oraz entuzjastów fotografii, plastyki czy ogólnie zjawiska korozji. Goście zbierali się w auli nr 1 już od godziny 9.00, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą naszych Sponsorów Gold: Labo24 oraz nLab. W tym czasie można było również oglądać prace nagrodzone w konkursach: plastycznym i fotograficznym.
O 10.00 rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia. Jako pierwszy głos zabrał Kierownik LBK Pan prof. dr hab. inż. Wojciech Simka, który przywitał zebranych gości i zaprosił do udziału w ceremonii. Następnie Studenckie Koło Naukowe Chemików (SKNCh) przedstawiło krótki pokaz doświadczeń chemicznych, nieco nawiązujący do tematyki korozyjnej, bowiem ukazujący barwne przemiany w chemii na skutek zmian stopnia utlenienia. Warto zwrócić uwagę, że Koło Naukowe wspierało nasze wydarzenie jako partner od samego początku. Brali udział w realizacji eksperymentów i wspólnym rozwiązywaniu zadań podczas Livestream, a sami również przygotowali krótki film o tematyce korozji. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wkład naszych studentów SKNCh w obchody tego wyjątkowego dnia. Kolejnym punktem ceremonii był bardzo interesujący wykład popularnonaukowy Pani dr hab. inż. Małgorzata Zubielewicz z Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Sieć Badawcza Łukasiewicz pt. "Czy powłoki mogą chronić w inteligentny sposób?".
Ostatnim a zaraz najważniejszym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród laureatom. Pierwszym z konkursów z nagrodami był Konkurs na imię ceramicznego Kota znajdującego się na dachu Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Nie każdy wie, ale kiedy staniemy plecami do budynku Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Wrocławskiej w Gliwicach i spojrzymy na dach "Czerwonej Chemii" możemy dojrzeć niewielkiego ceramicznego kota, pozostawionego tu przez pierwszych użytkowników budynku, a zatem uczniów Szkoły Hutników. Ów kot przez lata był zaledwie rzadko wspominaną ciekawostką. Poprzez ten konkurs chcieliśmy zachęcić ludzi do zwrócenia uwagi na ten interesujący szczegół architektoniczny i równocześnie uczynić z niego maskotkę CorrDay. Spośród ponad 70 zgłoszeń wybrano jedno. Od teraz kot nie jest już bezimienny, a jego imię brzmi:
KORRODEK
Więcej na temat konkursu oraz laureatki można znaleźć na tutaj.
Następnie wręczono nagrody zdobyte w konkursie plastycznym "Rdzą Malowane". Ten konkurs był skierowany do uczniów klas, którzy w pojedynkę lub grupowo przygotowywali prace plastyczne w technice dowolnej. Do biura wydarzenia dotarły ponad 25 wspaniałe prac, z czego komisja konkursowa wybrała 4 (podium + nagroda specjalna SITPChem). Oprócz nagród indywidualnych, laureaci konkursu wygrali również vouchery na wejście do obiektów muzealnych dla swoich klas. Ten ostatni element nagrody był możliwy dzięki wsparciu naszych partnerów: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Walcownia - Muzeum Hutnictwa Cynku, Muzeum w Gliwicach, Planetarium - Śląski Park Nauki. Więcej na temat konkursu, nagrodzonych prac oraz ich autorów można znaleźć tutaj.
Ostatnim punktem ceremonii było rozstrzygnięcie II edycji konkursu fotograficznego "Korozja wokół nas". Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie oryginalnych zdjęć interesująco zarysowanych procesów korozji, które opowiadałyby pewną historię, która z jednej strony skłania do refleksji na temat zabezpieczeń antykorozyjnych, a z drugiej pokazywała artystyczny aspekt tego zjawiska. Komisja konkursowa oceniła ponad 150 zgłoszonych fotografii, z czego wyłoniono 3 zwycięskie prace, 7 wyróżnień oraz 2 nagrody specjalne. Najlepsze zdjęcie pt. "Korozja - Studnia bez dna" ukaże się dodatkowo na łamach czasopisma branżowego "Ochrona przed korozją". Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować Redakcji Czasopisma za ich nieustające wsparcie. Więcej na temat konkursu, nagrodzonych fotografii oraz ich autorów można znaleźć na tutaj.
Fotorelacja z wydarzenia wykonana przez organizatorów - link.
Fotorelacja z wydarzenia wykonana przez fotografów z Centrum Promocji i Komunikacji - link.
Na koniec Kierownik Laboratorium Badań Korozyjnych oraz Komitet Organizacyjny CorrDay 2024 w składzie: dr inż. Artur Maciej, dr inż. Andrzej Milewski, dr inż. Maciej Sowa, dr inż. Marta Wala-Kapica oraz mgr inż. Aleksander Olesiński chcieliby serdecznie podziękować dodatkowo wszystkim sponsorom i partnerom, bez których to wydarzenie nie miałoby miejsca, a w szczególności:
- JM Rektorowi Politechniki Śląskiej, prof. dr. hab. inż. Arkadiuszowi Mężykowi za objęcie wydarzenia swoim patronatem,
- Dziekanowi Wydziału Chemicznego, prof. dr. hab. inż. Krzysztofowi Walczakowi za objęcie wydarzenia swoim patronatem,
- Stowarzyszeniu Przyjaciół Wydziału Chemicznego za wsparcie partnerskie na wielu etapach organizacji,
- Centrum Promocji i Komunikacji za wsparcie medialne oraz graficzne w przygotowaniu wydarzenia,
- Centrum Popularyzacji Nauki za wsparcie medialne,
- Wszystkim Sponsorom Gold za wsparcie finansowe:
- Wszystkim Sponsorom Silver za wsparcie finansowe,
- International Society of Electrochemistry za wsparcie finansowe,
- Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego za ufundowanie nagrody specjalnej,
- Polskiemu Towarzystwu Chemicznemu za przekazane upominki oraz wsparcie medialne,
- Polskiemu Stowarzyszeniu Korozyjnemu za objęcie wydarzenia swoim patronatem,
- Polskiemu Radio Katowice za wsparcie medialne i pomóc w uzyskaniu zdjęć ze zbliżeniem na "Korrodka" 🙂
- Forum Akademickiemu za nieustające wsparcie medialne już od dwóch edycji.
Aktualności
Pokaż wszystkieWięcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.