A A+ A++
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie 4000x2250

www.muzeumhutnictwa.pl

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to pierwsze w Polsce muzeum prezentujące historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji. Na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck opowiadana jest ponad 220-letnia historia działalności przemysłu metalurgicznego na terenie dzisiejszego Chorzowa.
Idea Muzeum działającego od końca 2021 r. wyrasta z troski o pamięć i z głębokiego przekonania o jej życiodajnym znaczeniu. W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość. To tu opowieść o mieście, przemyśle oraz tworzących go od wieków ludziach staje się punktem wyjścia do refleksji nad stale zmieniającym się światem.
W byłym budynku hutniczej elektrowni zbudowanej w 1895 r. powstała wystawa stała „Królestwo Żelaza”. Zajmuje ok. 750 m2. Prezentowanych jest na niej blisko 250 eksponatów i 7 wielkogabarytowych maszyn hutniczych, z których część jest okazjonalnie uruchamiana. W 2022 r. wystawa ta uznana został w prestiżowym konkursie "Sybilla" organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za jedną z trzech najlepszych, jakie powstały w naszym kraju w 2021 r. Ekspozycji towarzyszy pokaz w sali kinowej z wielkim, zakrzywionym ekranie. Prezentowany film o historii hutnictwa wzbogacają efekty specjalne.  
Poprzez aktywności popularyzatorskie, edukacyjne i społeczne Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to miejsce, w którym opowieść o hutnictwie pozostaje żywa i interesująca dla szerokiej grupy odbiorców. Jest miejscem, w którym dzięki wrażliwości wobec przemysłowej przeszłości, pamiętając o jej blaskach i cieniach, kolejne pokolenia mogą tworzyć swoje przyszłe dziedzictwo.
Kontakt: info@muzeumhutnictwa.pl

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie