Oferta Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury dotycząca współpracy z partnerami zewnętrznymi:
Pracownicy Katedry RAR-3 posiadają kompetencje i bogate doświadczenie w realizacji prac badawczych i wdrożeniowych w następujących zakresach:
1. Opracowania naukowe i wdrożeniowe dotyczące dziedzictwa kulturowego i jego ochrony, obejmujące: kwerendy archiwalne, analizy dokumentacji, badania in situ, wnioski, opinie, oraz opracowywanie wytycznych konserwatorskich
2. Badania architektoniczne i konserwatorskie obiektów i założeń zabytkowych – obejmujące badania z wykorzystaniem technik i nowoczesnych narzędzi cyfrowych (fotogrametria, skaning laserowy i modelowanie 3D, termowizja).
3. Projekty konserwatorskie obiektów i założeń zabytkowych
4. Projektowanie przekształceń obiektów sakralnych w strefach ochrony konserwatorskiej,
5. Projekty modernizacji i adaptacji obiektów założeń zabytkowych w tym obiektów poprzemysłowych
6. Projekty architektoniczne oraz konsultacje rozwiązań technologicznych i materiałowych w zakresie zastosowania szkła i ceramiki budowlanej.
7. Konsultacje w zakresie optymalizacji rozwiązań energooszczędnych, proekologicznych w projektach architektonicznych w tym projektowania systemów retencjonowania i zarządzania wodą deszczową w mieście z przestrzenią urbanistyczną i architektoniczną.
8. Konsultacje projektów architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
9. Współpraca w zakresie oprogramowania dla architektów pod kątem projektowania interfejsu, nowych funkcjonalności oraz optymalizacji użytkowania.
10.Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w zakresie wiedzy o architekturze i historii architektury, warsztaty architektoniczne i plastyczne.
11.Wykłady popularno-naukowe z zakresu wiedzy o architekturze, historii architektury i sztuki, dziedzictwie kulturowym dla młodzieży oraz osób dorosłych
W zakresie badań i projektów konserwatorskich stale współpracujemy z urzędami konserwatorskimi w tym: Generalnym Konserwatorem Zabytków, Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Miejskimi Konserwatorami Zabytków w wielu miastach Śląska i innych regionów, Instytutem Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, z władzami miast regionu oraz licznymi partnerami zagranicznymi: University of Cassino and Southern Lazio, University of Pisa, Apassiferrati Foundation, Diecezja Kijowsko-Zytomierska, gminy miejskie: San Pietro Infine, Ceprano, Isola del Liri, we Włoszech, Windműhle Seifhennesdorf Niemcy, i inne.
Współpracujemy i wykonujemy opracowania między innymi dla Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, będącej zespołem wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, dla zabytkowych obiektów sakralnych na terenie Śląska, obiektów rezydencjonalnych i parkowych. Szczególnym polem zainteresowań są badania i projekty dla obiektów poprzemysłowych stanowiących cenne i wciąż niedoceniane
dziedzictwo oraz działania w zakresie badań i ochrony dziedzictwa architektury modernizmu.
W zakresie konsultacji materiałowych i technologicznych współpracujemy z takimi firmami jak NSG GROUP PILKINGTON czy WIENERBERGER GROUP.
Stałymi odbiorcami naszej oferty popularyzatorskiej są między innymi: Biblioteka Śląska, Biblioteka Miejska w Gliwicach, Muzea Miejskie: w Gliwicach, Sosnowcu, Tychach, Bytomiu, i inne, Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, szkoły podstawowe i średnie województwa śląskiego oraz Uniwersytet III wieku.