Start - Aktualnosci

Tydzień Przemysłu 4.0. podsumowanie
Tydzień Przemysłu 4.0. podsumowanie
Wykłady, pokazy, konferencje, warsztaty i debaty – na Politechnice Śląskiej odbył się Tydzień Przemysłu 4.0. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Tydzień Przemysłu 4.0 zainaugurował wykład, prof. Damiana Grzechcy, dotyczący sztucznej inteligencji pt. "Artificial Intelligence in practice". Naukowiec wprowadził słuchaczy w zagadnienia związane z sieciami neuronowymi. Popołudniu odbył się kolejny wykład, który wygłosił prof. Ilan Roth z Berkeley University. Podczas wykładu pt. “Universality in Physical Processes: from Aurora to Corona, from birth to death of stellar systems” profesor wyjaśniał różnorodne zjawiska elektromagnetyczne w kosmosie.
W drugim dniu wydarzenia w filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, odbyła się konferencja Przemysł 4.0 dla ROW 2.0. Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat nowoczesnego przemysłu i rozwiązań jakie mogą być w tym zakresie wdrożone w Rybniku.
Oprócz debaty odbywały się warsztaty z uczniami tamtejszego Zespołu Szkół Technicznych, którym przybliżono, jakie obecnie technologie mają wpływ na rozwój przemysłu w regionie i nie tylko. Uczniowie wysłuchali także prezentacji nt. inteligentnych rozwiązań, które można zastosować w domach, o nowoczesnych aplikacjach, oprogramowaniu, które wpisuje się w trend smart home. Zajęcia prowadzili przedstawiciele APA Group.

- Chcemy dzielić się wiedzą z zakresu automatyzacji i robotyzacji, bo od tego nie da się uciec, to jest coś, z czym każdy inżynier spotka się w swojej pracy. Transformacja energetyczna, transformacja technologiczna dotyka już wszystkich gałęzi przemysłu – powiedział dr inż. Artur Pollak, prezes firmy APA Group, który wziął także udział w wizycie w sztolni ćwiczebnej, która znajduje się na terenie Zespołu Szkół Technicznych.
Podczas wycieczki rozmawiano o współpracy przemysłu z nauką, a konkretnie o tym, jak Politechnika Śląska oraz przedstawiciele nowoczesnych firm działających w regionie mogą wspierać uczniów i studentów w kształceniu i przygotowywaniu się do wejścia na rynek pracy.
- To idealne miejsce, żeby pokazywać, jak na przestrzeni lat dokonywała się transformacja energetyczna od majzla i kilofu do nowoczesnych maszyn. Dziś w kopalniach mamy zastosowane nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki, układy procesorowe do obsługi których potrzebny jest górnik, który powinien być dziś przede wszystkim dobrze wykształconym inżynierem – powiedział dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. PŚ – dyrektor Centrum Ustawicznego w Rybniku.
Po zajęciach w Zespole Szkół Technicznych, uczestnicy Tygodnia Przemysłu 4.0 przenieśli się do filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, gdzie odbywały się debaty pod hasłem Przemysł 4.0 dla ROW 2.0.
Wśród tematów dominowały wątki związane ze stosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w codziennym życiu, w naszych domach, ale także dyskutowano o technologiach wodorowych, które są mocno rozwijane w Rybniku, a swoją cegiełkę do tego rozwoju dokładają naukowcy Politechniki Śląskiej.
- W szczególności jako Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej sporo robimy w tym zakresie. Jesteśmy jedną z dwóch jednostek w Europie, która bada zbiorniki na wodór, dopuszcza je do użytku. Sprawdzamy, czy są odporne na ogień, na czynnik zapalny, co jest ważnym aspektem bezpieczeństwa użytkowania – mówił dr inż. Adam Mańka. Takie badania naukowcy Politechniki Śląskiej prowadzą w odpowiednich warunkach, na poligonie.
Uczestnicy Tygodnia Przemysłu 4.0 mogli przekonać się także osobiście jak działa autobus napędzany wodorem i skorzystać z przejażdżki.

W trzecim Dniu imprezy odbyły się warsztaty dla przedszkolaków a nieco starsi mogli wysłuchać wykładu na temat nowoczesnych technologii w medycynie i zwiedzić Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.
Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej najmłodsi wzięli udział w warsztatach “Małe rączki, wielkie technologie - przygoda z robotami”. Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy, że nowoczesne technologie mogą być fascynujące.
- Dzięki takim inicjatywom najmłodsi uczą się, że technologia jest częścią ich codziennego życia i że mogą ją zrozumieć i wykorzystać w przyszłości. Wizyta na Politechnice Śląskiej, jednym z wiodących ośrodków naukowych, może zainspirować je do dalszej nauki i rozwijania swoich zainteresowań w dziedzinie nauk ścisłych i technologii – mówiła Ewa Głuszek, producentka wydarzenia.
Zajęcia dla przedszkolaków rozpoczęły się od prezentacji robota przemysłowego, który z precyzją układał klocki i rysował dzieciom obrazki m.in. misie.

- Aby nauczyć roboty wykonywania zadań, musimy poznać ich precyzyjny i dosłowny język komunikacji. Podobnie jak z dziećmi, aby do nich dotrzeć, musimy mówić prostym i bezpośrednim językiem. W ramach naszej misji, aby nauka była dostępna dla wszystkich, nauczyliśmy roboty rysować, budować z klocków, grać w szachy i na instrumentach. Wszystko po to, aby roboty stały się bliższe dzieciom i zachęciły je do interakcji – mówił mg inż. Grzegorz Głuszek z Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa na Politechnice Śląskiej.
Dzieci obserwowały także robota grającego w szachy oraz robota grającego na dzwoneczkach. To niezwykłe doświadczenie udowodniło maluchom, że roboty mogą być nie tylko narzędziami pracy, ale także partnerami w zabawie i nauce.
- Dzieci mimo młodego wieku są bardzo zainteresowane nowinkami technologicznymi, dlatego zgłosiliśmy się bez zastanowienia na te warsztaty. Jak widać, dzieci z fascynacją przyglądają się robotom – powiedziała Katarzyna Szymczak, wychowawczyni grupy przedszkolnej z Przedszkola Nr 1 w Pyskowicach.
W środę popołudniu na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskie odbył się z kolei wykład, po którym można było zwiedzić Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.
Wykład pt. „Nowoczesne technologie wspomagające medycynę”, wygłosił dr n. med. Marcin Świerad ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

- Zarówno medycyna jak i technologie są blisko siebie i obie te dziedziny rozwijają się bardzo dynamicznie od wielu, wielu lat. Pamiętamy przecież pierwsze przeszczepy serca w Polsce, przeprowadzane w latach osiemdziesiątych w Śląskim Centrum Chorób Serca. Nie byłyby one możliwe bez odpowiedniej technologii – powiedział dr n. med. Marcin Świerad.
- Dzisiaj te technologie są niezwykle zaawanasowane i ciągle pojawiają się nowe możliwości o jakich się nawet nam nie śniło – dodał lekarz.
Po wykładzie uczestnicy wydarzenia zwiedzili nowoczesne laboratoria Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.
- Chcemy przedstawić miejsca, w których powstają rozwiązania wykorzystywane w praktyce klinicznej a dzięki którym można pomóc pacjentom – mówił dr hab. inż. Marcin Kaczmarek, prof. PŚ.
- Dzisiaj praca lekarza nie byłaby możliwa bez wsparcia technicznego. Wystarczy spojrzeć chociażby na metody diagnostyczne. Wykorzystując nowe technologie, nowe urządzenia, można lepiej zbadać pacjenta, zobaczyć więcej szczegółów a dzięki temu zaproponować lepszą diagnostykę i leczenie – dodał profesor.

Kolejne wydarzenie w ramach Tygodnia Przemysłu odbyło się w czwartek. W Centrum Nowoczesnych Technologii miała miejsce Konferencja „Przemysł 4.0. Spotkanie Nauki i Przemysłu”.
Przedstawiciele Politechniki Śląskiej nie mieli wątpliwości, że innowacje powstające w murach Uczelni mogą służyć rozwojowi biznesu, zaś przedsiębiorcy chcą wiedzieć, jak z tych możliwości korzystać. Właśnie dlatego powstaje wiele inicjatyw, które mają łączyć świat nauki z biznesem.
- W takim regionie jak Śląsk, odpowiednia współpraca Uczelni z przemysłem jest gwarancją dobrego funkcjonowania. Jesteśmy w regionie, gdzie rozwija się wiele gałęzi przemysłu. Dzięki temu pozyskujemy tematy do pracy naukowej i dydaktycznej – podkreślił Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.
Aspekt naukowy jest realizowany poprzez badania i opracowywanie wspólnych projektów z udziałem naukowców. W kolejnym etapie efekty takich dokonań służą jako innowacje, które w przyszłości mogą być wdrażane w przedsiębiorstwach. Z drugiej strony to właśnie przedstawiciele biznesu zgłaszają potrzeby rynku i to do tych potrzeb dostosowywany jest program kształcenia studentów – przyszłych inżynierów. Co więcej, Politechnika Śląska realizuje wiele programów stażowych i studia dualne, które już na etapie studiów pozwalają młodym ludziom zdobywać wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną.
Konferencja służyła wymianie doświadczeń i wskazaniu możliwości współpracy obydwu obszarów.
- Zamysł był taki, żeby naukowcy wskazywali przedsiębiorcom, których na konferencji zgromadziło się wielu, jakie nowoczesne technologie można zastosować w firmach i tym samym jak usprawnić działalność przedsiębiorstwa – powiedziała mgr inż. Anna Kiljan, kuratorka Tygodnia Przemysłu 4.0.
Wykładom i prezentacjom przysłuchiwali się zarówno mali przedsiębiorcy jak i prezesi dużych spółek działających w województwie śląskim.

Kolejne wydarzenie, które odbyło ramach Tygodnia Przemysłu 4.0., przeniosło licznie zgromadzonych uczestników w fascynujący świat kosmicznych odkryć i... degustacji. W piątek Studenckie Centrum Kreatywności Politechniki Śląskiej gościło wszystkich chętnych na wydarzeniu “Kosmiczne odkrycia: misje, technologie i smaki”.
Tę aktywność wybrały zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli. W trakcie wykładu, który przygotował dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ, zostały zaprezentowane informacje oraz liczne zdjęcia o misjach w habitatach kosmicznych. Zgromadzeni dowiedzieli się m.in., jakie technologie są wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu uczestnikom misji, a także poznali osoby z naszej Uczelni, które wzięły w nich udział.
Przez dwa tygodnie byłam zamknięta w habitacie kosmicznym i było to świetne doświadczenie - opowiada Natalia Ściora, studentka Wydziału Architektury PŚ, która wzięła udział w analogowej misji kosmicznej Pegasus. - W mojej misji było sześć osób z całego świata. Poznaliśmy się dopiero po przybyciu na miejsce. Prowadziłam tam między innymi badania związane z przemieszczaniem się osób po habitacie.
- W takich habitatach można świetnie zbadać warunki, które mogą wystąpić w kosmosie, jak choćby zachowania ludzi w izolacji, zarządzanie personelem, a także jak habitat, czyli budynek, wspiera albo przeszkadza mieszkającym tam osobom – mówi prof. Klaudiusz Fross.
Uczestnicy wydarzenia, które zostało zrealizowane we współpracy z APA Group, obejrzeli także film o projekcie APA Misja Mars, który ma na celu budowę habitatów symulujących warunki kosmiczne. Szczególnie najmłodsi najbardziej czekali jednak na ostatni punkt, czyli przygotowywanie kosmicznego jedzenia liofilizowanego, które towarzyszy astronautom w ich podróżach. W rolę kucharza wcielił się prof. Klaudiusz Fross, a zgromadzeni mogli skosztować m.in. bigosu, potrawy w stylu tikka masala czy deserów.

W sobotę Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 zawitało do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Tam odbyły się wydarzenia pod hasłem „Kosmiczne innowacje: eksploracja Księżyca i Marsa”.
Sobotnie atrakcje poświęcone były najnowszym innowacjom w eksploracji kosmosu, ze szczególnym uwzględnieniem badań nad Księżycem i Marsem. W programie znalazły się m.in. wykłady oraz prezentacje, które przybliżyły uczestnikom najnowsze osiągnięcia i technologie stosowane w badaniach kosmicznych.
- Wykład dotyczył Marsa, który został przedstawiony w różnych aspektach – od starożytności, poprzez moją fascynację tą planetą, związaną między innymi ze zmianami jej jasności - mówi Stefan Janta, który wygłosił wykład „Mars”.
Przez kilka godzin wszyscy odwiedzający tego dnia Planetarium Śląskie mieli okazję z bliska przyjrzeć się łazikowi marsjańskiemu Phoenix III, który prezentowali członkowie koła naukowego Politechniki Śląskiej Silesian Phoenix. Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli mnóstwo pytań do przedstawicieli naszej Uczelni i z zaciekawieniem przyglądali się, jak poruszał się łazik.
- Cieszymy się, że nasza platforma wzbudziła duże zainteresowanie. Jej futurystyczny wygląd przyciąga wzrok. Łazik jest dość nietypowy, bo mamy do czynienia z konstrukcją opartą na materiałach kompozytowych. Jest niezwykle lekki, co jest ważnym aspektem w kontekście przemysłu kosmicznego - tłumaczy Andrzej Jałowiecki z SKN Silesian Phoenix.

Tydzień Przemysłu 4.0 zakończyły warsztaty z druku 3D, które odbyły się w Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym.
Celem tych interaktywnych warsztatów było wprowadzenie najmłodszych w świat nowoczesnych technologii. - Dzieci uczyły się podstaw projektowania 3D, przygotowywały własne modele a następnie drukowały na drukarkach 3D w technologii FDM. Prezentowałem im również inne technologie druku oraz różne sposoby tworzenia prototypu - powiedział Łukasz Grabowski z Dream Solution.
Podczas warsztatów dzieci mogły przekonać się, że druk 3D wykorzystywany jest coraz powszechniej.
- Tak naprawdę dziś już chyba nie ma dziedziny, w której nie byłby stosowany. Druk 3D wykorzystywany jest w różnych obszarach, takich jak medycyna, architektura, inżynieria, w branżach automotive, lotniczej a nawet cukiernictwie – dodaje Łukasz Grabowski.
Zajęcia kładły nacisk na rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia oraz umiejętności technicznych, a jednocześnie wprowadziły dzieci w fascynujący świat technologii przyszłości.
- Takie warsztaty to dobra okazja, aby już najmłodszym, zaszczepić bakcyla nauk technicznych, aby w przyszłości wybrali zawód, który zapewni im dobrą i ciekawą pracę - podkreślił Łukasz Grabowski z Dream Solution.
Podczas warsztatów dzieci mogły stworzyć własne projekty – od prostych kształtów po bardziej złożone modele – i zobaczyć proces druku na żywo.
Zdjęcia: Jolanta Skwaradowska, Jan Szady, Martin Huć.


Aktualności
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.