ELEKTRYCZNY EMNK-31
Autor: KS     Publikacja: 24.04.2024     Aktualizacja: 26.04.2024

Wydział Elektryczny chwali się europejską perspektywą rozwoju dla młodzieży

Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej to dobre miejsce do studiowania – przekonywano o tym uczniów szkół ponadpodstawowych podczas warsztatów i spotkania z naukowcami tej jednostki. Wydarzenie odbyło się 23 kwietnia w ramach pasma Miasto-Region-Akademia i jest częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Europejskie perspektywy kształcenia i pewna praca w przyszłości – taką ofertę studiów na Wydziale Elektrycznym prezentowali uczniom szkół podstawowych pracownicy Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. W dniu 23 kwietnia 2024 r. odbyło się tu spotkanie, podczas którego udowadniano, że Wydział Elektryczny daje wiele możliwości rozwoju w nowoczesnej branży.

- Chcemy pokazać młodzieży i nauczycielom ze szkół średnich w regionie, jaką rolę w Unii Europejskiej i w tych przemianach, których obecnie doświadczamy, w procesie transformacji, będzie miała energia elektryczna, a co za tym idzie, jaką rolę będą odgrywali eksperci z tego zakresu – wyjaśnił dr inż. Rafał Setlak, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Elektrycznego.

- Jako Wydział zajmujemy się tą tematyką od lat, dlatego postanowiliśmy pokazać konkretne powiązania naszych ekspertów ze specjalnościami, w jakich kształcą. To właśnie tacy eksperci będą poszukiwani na rynku w najbliższych latach. Z pełnym przekonaniem mówimy młodym ludziom, że kształcąc się w tych specjalnościach mogą liczyć na pewną pracę w przyszłości i dobrze płatną – dodał prodziekan.

Młodzież perspektywę rozwoju w branży energetycznej i elektrycznej poznała uczestnicząc w wykładach i warsztatach. Tematy dotyczyły elektrycznych i elektronicznych pojazdów, maszyn i układów pomiarowych. Uczniowie odwiedzili też laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt, w których na co dzień odbywają się zajęcia.

- Już teraz na rynku brakuje około 200 tysięcy inżynierów elektryków do pracy. Te liczby powinny brzmieć zachęcająco, my dokładamy do tego atrakcyjną ofertę kształcenia w nowoczesnych laboratoriach i przy współpracy z przemysłem – dodaje prodziekan Setlak.

Co więcej, żądni poszerzania horyzontów i robieniem kariery, także naukowej, w tej dyscyplinie, mogą dodatkowo podczas studiowania na Politechnice Śląskiej zdobywać doświadczenie międzynarodowe. Młodzież dowiedziała się, jakie możliwości czekają na nich w tym zakresie m.in. podczas wyjazdów z programu Erasmus, ale także dzięki inicjatywom uniwersytetu EURECA PRO, do którego należy również Politechnika Śląska.

Wydarzenie na Wydziale Elektrycznym odbywało się w ramach pasma Miasto-Region-Akademia i Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.