A A+ A++


Konkursy



Konkurs internetowy

W grudniu 2018r. odbył się internetowy konkurs dla studentów polegający na pobraniu oraz wykonaniu odpowiedniego skryptu w programie SpaceClaim, będącym modułem pakietu oprogramowania Ansys Workbench. Najszybciej zadanie to wykonał student kierunku MiBM Pan Tomasz Kłosowski, który otrzymał nagrodę w postaci pamięci Pendrive Patriot Rage XT. 



Konkurs na wykonanie optymalnej konstrukcji z papieru

6 grudnia 2016r. odbył się mikołajkowy konkurs na wykonanie optymalnej konstrukcji wykonanej z papieru. Należało wykonać papierową konstrukcję zgodnie z przedstawionymi wymaganiami. W konkursie wzięło udział 9 drużyn.

Wykonane konstrukcje z papieru zostały zbadane na maszynie wytrzymałościowej na kolejnym zebraniu Koła.  Oprócz przemieszczeń określonych w zasadach konkursu wyznaczyliśmy również maksymalną siłę przenoszoną przez wykonane konstrukcje (już poza konkursem). Największe wartości przekraczały 2000N! Konkurs był bardzo emocjonujący, prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, a wszystko przebiegało w sympatycznej atmosferze, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.



Konkurs „Projekt konstrukcji z papieru”

W roku akad. 2010/2011 (semestr letni) w ramach spotkań Studenckiego Koła Naukowego „Metod Komputerowych” zorganizowany został konkurs, w ramach którego studenci mieli opracować projekt konstrukcji z papieru. W konkursie wzięło udział 12 zespołów dwu-, trzy- lub czteroosobowych, złożonych ze studentów różnych kierunków (AiR, ETI, MiBM, ZiIP) i lat studiów (II ÷ V).
Każdy zespół otrzymał 8 arkuszy papieru formatu A4 oraz 3 m taśmy klejącej, z których własnoręcznie mieli wykonać modele konstrukcji. Układ miał przenieść jak największe obciążenie, realizowane za pomocą odważników. Układ swobodnie spoczywał na podporach, wypadkowe obciążenie musiało działać w połowie odległości między podporami.

Rysunek układu z wymiarami, warunki brzegowe, założenia oraz kryterium oceny projektów przedstawiono poniżej.

Zwycięzcami konkursu zostali Panowie: Artur Kucza i Michał Woszczyna, studenci 2-go roku, kierunku AiR. W nagrodę zwycięski zespół otrzymał koszulki z logo Wydziału oraz zestaw przyborów do pisania. Studenci, którzy zajęli II miejsce, otrzymali koszulki.



Konkurs „Projekt i analiza konstrukcji wsporczej z pianki”

W roku akad. 2010/2011 (semestr zimowy) w ramach spotkań Studenckiego Koła Naukowego „Metod Komputerowych” zorganizowany został konkurs, w ramach którego studenci mieli opracować projekt optymalnej postaci konstrukcyjnej układu wsporczego. W konkursie wzięło udział 16 zespołów dwu- lub trzyosobowych, które tworzyli studenci różnych kierunków (AiR, ETI, MiBM, ZiIP) i lat studiów (II ÷ V). Każdy zespół otrzymał arkusz materiału (pianka PE) o wymiarach 300×305 mm i grubości 50 mm, z którego mieli własnoręcznie wykonać (wyciąć) model wspornika. Układ miał być najsztywniejszy i jednocześnie najlżejszy. Kryterium oceny była minimalna wartość iloczynu masy układu i przemieszczenia wybranego punktu modelu (na górnej krawędzi w osi symetrii). Układ był podparty na dolnej krawędzi i obciążony na górnej (na tej samej powierzchni 100×50 mm2) obciążeniem ciągłym o stałej wartości. Zarówno masa, jak i przemieszczenie, były mierzone, odpowiednio wagą elektroniczną (z dokładnością do 1 g) oraz na maszynie wytrzymałościowej (z dokładnością do 1 µm).
Rysunek układu z wymiarami, warunki brzegowe, założenia oraz kryterium oceny projektów przedstawiono obok.

Oprócz rzeczywistego modelu układu, każdy zespół wykonał także model numeryczny zaproponowanego rozwiązania, a następnie analizę metodą elementów skończonych (MES) w celu numerycznego oszacowania wartości funkcji celu (oblicząc masę układu i odczytując wartość przemieszczenia w programie).

Zwycięzcami konkursu zostali Panowie:

  • Artur Kucza i Michał Woszczyna, studenci 2-go roku, kierunku AiR.


W nagrodę zespół otrzymał książki dotyczące zastosowań MES, dodatkowo każdy z członków zespołu otrzymał pendrive. Sponsorami nagród byli dr hab. inż. Piotr Fedeliński, Prof. Pol. Śl., opiekun naukowy Koła, a także firma FE ANALYSIS.

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie