Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 12.01.2022     Aktualizacja: 13.01.2022

Zmarł dr hab. Andrzej Nowak, prof. PŚ

Z żalem zawiadamiamy, w dniu 11 stycznia 2022 roku, że w wieku 74 lat zmarł dr hab. Andrzej Nowak prof. PŚ, wybitny naukowiec, zasłużony nauczyciel akademicki, człowiek wielkiej wiedzy, wychowawca wielu pokoleń studentów i doktorantów.

W pracy naukowej zajmował się m.in. dynamiką maszyn, modelowaniem i analizą drgań modeli maszyn, metodami grafów sieciowych, w tym modelowaniem układów przepływowych i układów wibroizolacji maszyn z optymalizacją parametryczną ich charakterystyk dynamicznych oraz z badaniem wrażliwości układów ze względu na parametry projektowe. Ważną tematykę zainteresowań naukowych stanowiła również mechanika robotów, a w szczególności modelowanie matematyczne kinematyki i dynamiki manipulatorów-robotów.

W latach 1970-1998 był pracownikiem Wydziału Mechanicznego Technologicznego, w latach 1998-2012 pracownikiem Wydziału Matematyczno-Fizycznego, gdzie od 1998 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Metod Matematycznych w Technice Instytutu Matematyki.

Był członkiem Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego (1997-1998), Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego (od roku 1998); PTMTiS (od roku 1980), Komisji Rewizyjnej PTMTiS O/Gliwice; PTM (od roku 1999); Komitetu Organizacyjnego Konferencji „Graphs & Mechanics" (1999) oraz „Problemy Rozwoju Maszyn Roboczych" (1998). Był członkiem Komisji Egzaminacyjnej na egzaminach wstępnych z matematyki na Politechnice Śląskiej oraz w Szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego.

Dr hab. Andrzej Nowak, prof. PŚ, był człowiekiem o bardzo szerokich zainteresowaniach i horyzontach naukowych. Zgromadził znaczny dorobek naukowy. Był współautorem kilku wydawnictw naukowych: podręczników akademickich i skryptów z dynamiki maszyn, robotyki i modelowania drgań maszyn metodą grafów sieciowych; współautorem podręcznika z Mechaniki płynów; autorem podręcznika akademickiego z Teorii grafów i sieci; autorem bądź współautorem licznych publikacji naukowych i referatów, wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Brał udział w pracach naukowo-badawczych, był kierownikiem projektu badawczego KBN.

Za osiągnięcia naukowe i organizacyjne w 2003 roku został odznaczony odznaką Zasłużony dla Politechniki Śląskiej. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagrody JM Rektora Politechniki Śląskiej. Był bardzo zaangażowanym nauczycielem akademickim, skupiającym wokół siebie liczne grono studentów i doktorantów.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 19 stycznia 2022 roku o godz. 14.00 na cmentarzu komunalnym w Tworogu.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie