uczestnicy jubileuszu na wspólnym zdjęciu
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.03.2024

XX-lecie Technoparku Gliwice

Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” obchodził jubileusz XX-lecia. Uroczystości odbyły 15 marca 2024 z udziałem władz Politechniki Śląskiej, KSSE, Gliwic i Technoparku. Gościem specjalnym był wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik oraz byli premierzy RP prof. Jerzy Buzek i prof. Marek Belka.

„Technopark Gliwice” powstał w kwietniu 2004 r. Spółka została założona przez trzy podmioty: Politechnikę Śląską, Miasto Gliwice oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

- Tworząc Technopark uczyliśmy się nowoczesnych form transferu technologii. Obecnie model ten jest dość powszechny, zwłaszcza tam, gdzie obserwujemy zaawansowany rozwój badań i transferu wyników tych badań do gospodarki. Odbywa się to przede wszystkim przez tworzenie startupów, spółek, spin-offów, różnego rodzaju form aktywności pracowników, studentów czy doktorantów, którzy rozwijają przedsięwzięcia, wdrażane później w praktyce – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.  

XX lecie 6 fot. Maciej Mutwil (163)

Głównym celem gliwickiego Technoparku jest wspieranie przedsiębiorczości akademickiej.

- Przez ten czas inkubowało się tutaj wiele ciekawych firm i liczymy na to, że będzie ich coraz więcej. Niezwykle cieszy nas także to, że Technopark jest zarządzany przez osoby pracujące na Politechnice Śląskiej, w bezpośredniej bliskości uczelni a każdy pracownik, student czy doktorat ma możliwość skorzystania z szerokiej oferty programów wspierających rozwój przedsiębiorczości – dodaje rektor.

Technopark Gliwice wspomaga tworzenie nowoczesnych i innowacyjnych firm technologicznych przez młode osoby, kończące studia techniczne oraz doktorantów i pracowników naukowych uczelni, głównie z branży: IT, pneumatyki, automatyki, robotyki oraz elektroniki.

- Jest to miejsce, gdzie to co rodzi się w głowach naukowców przekształca się w konkretny produkt, który potem trafia na rynek. Technopark oferuje nie tylko wsparcie finansowe, ale także dostęp do biur, laboratoriów czy udział w projektach – mówił prof. Jan Kosmol, prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice”.

W opinii prezydenta Gliwic, Technopark jest ważną jednostką na mapie gospodarczej nie tylko miasta, ale też regionu. - To jest nasza wiodąca spółka, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy i rozwój nowych technologii. To miejsce, gdzie urzeczywistniamy tzw. złoty trójkąt, a więc współdziałanie władzy publicznej z nauką i biznesem. To miejsce służy temu, aby tę nowoczesną myśl naukową i technologiczną, inkubować, wzmacniać a potem zasilać wolny rynek towarów i usług - podkreślił prezydent Gliwic Adam Neumann.

na zdjęciu przemawia prof.. Gzik

- Można powiedzieć, że Technopark to nasz młodszy brat. Przez te 20 lat zmienił nie tylko oblicze nauki i Gliwic, ale też całego województwa śląskiego, podobnie jak Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Technopark jest dla nas bardzo ważnym partnerem we wszystkich projektach związanych z transformacją społeczną, ekonomiczną i oczywiście techniczną oraz gospodarczą – dodaje dr Janusz Michałek prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z gliwickim Technoparkiem, związany był obecny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik.

- W tym miejscu, 15 lat temu, uruchamiałem pierwszą w Polsce jaskinię 3D, także tutaj wspólnie z dwójką przyjaciół stworzyliśmy firmę, która przygotowywała modele 3D do operacji wykonywanych przez profesora Adama Maciejewskiego z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. To tutaj, spotykaliśmy się jako Rada Naukowa Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz brałem udział w spotkaniach i szkoleniach. To wszystko dało mi wiedzę i doświadczenie, które wykorzystuję, pełniąc już zaszczytną funkcję wiceministra – podkreślił prof. Marek Gzik.

na zdjęciu premier Belka i Buzek

Gośćmi specjalnymi obchodów XX-lecia Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice” byli także europosłowie i byli premierzy RP: prof. Jerzy Buzek oraz prof. Marek Belka.

- To co się dzieje w Gliwicach to absolutna czołówka w Polsce. Tutaj zrodził się pomysł, aby połączyć te trzy bieguny złotego trójkąta: samorząd, przedsiębiorczość i naukę. Na Politechnice Śląskiej nigdy nie było wątpliwości, że prawdziwe pomysły przepływające do przemysłu, mogą pochodzić tylko z nauki, która zajmie się innowacyjnością i tworzeniem najlepszych rozwiązań technologicznych – powiedział prof. Jerzy Buzek.

Z kolei prof. Marek Belka zaznaczył, że takie miejsca jak gliwicki Technopark mają ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu. -  Ludzie stąd doskonale wiedzą, jakie są ich potrzeby. Nikt nie przyjedzie z Brukseli czy z Warszawy, aby powiedzieć gliwiczanom, co jest potrzebne miastu i regionowi – dodał prof. Marek Belka

Podczas uroczystości prof. Buzek wygłosił krótki wykład pod tytułem „Przyszłość Śląska – transformacja energetyczna” natomiast prof. Marek Belka wykład pod tytułem „Gospodarka światowa - czy i jakie będą punkty zapalne prowadzące do kolejnego kryzysu?”.

wspolne zdjęcie uczestników na sali

Podczas XX-lecia Technoparku zainicjowany został projekt „IT HUB Gliwice”, który zakłada rozbudowę istniejącej infrastruktury o dwa nowe budynki. Budowa pierwszego z nich rozpocznie się już w 2024 roku,  koniec inwestycji zaplanowany jest na 2028 rok. Budynki będą zasilane z wykorzystaniem zielonej energii.

Powstała infrastruktura przyczyni się do poprawy otoczenia biznesu i środowiska konsumenckiego oraz do modernizacji i rozwoju bazy przemysłowej. Nowe budynki będą wspierać przedsiębiorstwa z branż nowoczesnych technologii wpisujących się w zapisy „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030” w tym między innymi automatyki, ICT, nowoczesnych źródeł wytwarzania energii i wyrobów medycznych.

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie