DSC_0528
Autor: Martin Huć     Publikacja: 20.02.2024
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wystawa efektem współpracy międzynarodowej

W holu głównym Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej odbył się finisaż wystawy „Architecture & Landscape in Conservation Design: Cassino-Folcara, Gaeta, Vigancice-Visnova”.

Zaprezentowane zostały prace z przedmiotu „projektowanie konserwatorskie” na studiach stacjonarnych magisterskich aktualnego roku akademickiego, zrealizowane w Katedrze Teorii, Projektowania i Historii Wydziału Architektury w ramach współpracy międzynarodowej.

Wszystkich zgromadzonych przywitali: prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak, kierownik Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury - prowadząca projekt.

DSC_0538

- To wystawa która dotyczy współpracy z dwoma uczelniami. Pierwszą z nich jest Uniwersytet Cassino i Południowego Lazio, z którym już od prawie dziesięciu lat stale prowadzimy między innymi projekty studenckie, organizujemy konferencje, wydajemy wspólne publikacje i realizujemy podwójne doktoraty – tłumaczy prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak. - Na prośbę tego uniwersytetu wykonaliśmy dwie koncepcje – pierwszą z nich jest modernizacja i rozbudowa kampusu akademickiego Folcara oraz próba integracji jego obszaru ze strukturą miasta Cassino. Druga koncepcja to adaptacja zamku Gaeta, który jest własnością uniwersytetu, dla nowego Wydziału Dziedzictwa Kulturowego.

Nawiązano także współpracę z Uniwersytetem Technicznym w Libercu, czeską gminą Visnova i fundacją „Dom Kołodzieja” ze Zgorzelca.

- Wykonujemy projekt zagospodarowania obszaru nieistniejącej już wsi Wigancice Żytawskie, która została zniszczona w latach dziewięćdziesiątych, w wyniku eksploatacji kopalni Turów, wysiedlona i zburzona. Były tam przepiękne domy przysłupowe, tradycyjna drewniana zabudowa – opowiada prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak. - Wieś Wigancice wspólnie z czeską gminą Visnova tworzyły dawniej jedną wieś. Obecnie próbują - wspólnie z udziałem partnerów z obu stron granicy - zagospodarować to piękne krajobrazowe miejsce na tereny rekreacyjne, ścieżki rowerowe oraz atrakcje turystyczne.

Zaprezentowane na wystawie prace zostaną w najbliższym czasie pokazane także we Włoszech na Uniwersytecie w Cassino oraz w czeskiej gminie Visnova.

- Ta wystawa to piękny przykład współpracy pomiędzy jednostkami Uczelni, jak również współpracy międzynarodowej. Myślę, że kolejne wystawy tych prac także zakończą się sukcesem – podkreśla prorektor prof. Bogusław Łazarz.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie