na zdjęciu uczestnicy spotkania na zdjęciu grupowym

Wizyta przedstawicieli Fujitsu na Politechnice Śląskiej

W dniach od 8 do 9 kwietnia 2024 roku na Politechnice Śląskiej gościli przedstawiciele firmy Fujitsu. Celem wizyty było m.in. uszczegółowienie współpracy w zakresie innowacyjnych działań związanych z realizacją założeń światowej Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Główny priorytet strategiczny Fujitsu to tworzenie i wdrażanie nowych rozwiązań dla realizacji celów światowej Agendy Zrównoważonego Rozwoju, od lokalnych do globalnych. Firma jest jednym ze światowych liderów rozwoju technologii cyfrowych, obejmujących wszystkie poziomy zastosowań, od technologii wbudowanych („embedded”) do najwyższego poziomu systemów obliczeniowych i rozwiązań dla Sztucznej Inteligencji.

Politechnika Śląska prowadzi rozmowy z Fujitsu na temat wspólnych działań innowacyjnych, obejmujących m.in.: program tworzenia, wdrażania i wspólnego budowania oferty referencyjnych rozwiązań systemowych związanych z realizacją światowej Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, a także programu wspólnego rozwoju nowych rozwiązań aplikacyjnych w dziedzinie obliczeniowego projektowania zaawansowanych materiałów funkcjonalnych i ich walidacji eksperymentalnej.

Celem wizyty przedstawicieli Fujitsu było uszczegółowienie programu działań w powyższym zakresie oraz ustalenie ramowego planu przedsięwzięć na rzecz wdrożenia tego programu jako wspólnej oferty dla transformacji cyfrowej Śląska.

na zdjęciu kilkoro uczestników spotkania przy stole

Pierwszy dzień wizyty, który odbył się European HealthTech Innovation Center (EHTIC), poświęcony został tematyce dotyczącej modelowania obliczeniowego i jego wybranych zastosowań przemysłowych oraz biomedycznych. Drugi dzień wizyty dotyczył zagadnień wyzwań cyfrowej transformacji Śląska w aspekcie transportu, logistyki i rozwoju inteligentnych ekosystemów. W spotkaniu i rozmowach, które odbyły się w Sali Senatu Politechniki Śląskiej, oprócz gości z firmy Fujitsu, udział wzięli:

- Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
- Marta Jarno, Dyrektor Departamentu Analiz, Ministerstwo Przemysłu,
- Celina Zawiślak, Departament Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przemysłu,
- dr. hab. inż. Aleksander Sobota, prof. PŚ, Zastępca Dyrektora ds. Przewozów, Zarząd Transportu Metropolitalnego,
- Norbert Henzel, Wiceprezes Zarządu, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA,
- Mariusz Kuczek, Specjalista ds. Cargo, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA,
- dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej,
- dr hab. inż. Grzegorz Karoń, prof. PŚ, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej.

W trakcie spotkania przedstawiona została również wizja i plany powstającego Centrum Technologii i Nauk Obliczeniowych Politechniki Śląskiej. Centrum ma stać się wiodącym ośrodkiem rozwoju innowacyjnych rozwiązań i technologii i obejmować czołowe wyzwania transformacji przemysłu, środowiska, całej gospodarki i życia społecznego.

Podczas wizyty firmę Fujitsu reprezentowali:

- John Walsh, Chief Technical Officer, Vice President Fujitsu,
- Ingolf Stärk, Senior Director HPC Fujitsu European Platform Business,
- Mikiko Ikeda, Computing Subject Matter Expert Fujitsu Technology Strategy Unit
- Jan Lubryka, Research and Development Group Lead Fujitsu Polska, oddział Katowice
- Przemysław Szabelak, Business Development Director Fujitsu Polska, oddział Warszawa

W pierwszym dniu wizyty w spotkaniu uczestniczył również wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. inż. Marek Gzik.

Informacje o spotkaniu można znaleźć również na stornie: https://www.gov.pl/web/przemysl/nowe-centrum-technologii-i-nauk-obliczeniowych-na-politechnice-slaskiej---w-strone-transformacji-przemyslu.

spotkanie fujitsu 2 fot. Maciej Mutwil (48)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie