Zdjęcie przedstawia kompleks Planetarium Śląskiego, z wielka kopułą na pierwszym planie.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 10.06.2022

W weekend otwarcie zmodernizowanego Planetarium Śląskiego

Po czteroletniej przerwie Planetarium Śląskie w Chorzowie wznawia swą działalność. Obiekt został przebudowany i zmodernizowany, przekształcając się w nowoczesny park nauki. W Radzie Konsultacyjnej, wspierającej merytoryczne działania placówki, zasiadał dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ.

Planetarium Śląskie po remoncie stało się znacznie większe niż do tej pory. Wzbogaciło się m.in. o nowe podziemne pomieszczenia. Umieszczono tam m.in. ekspozycję prezentującą zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii, a także sale wykładowe i pracownie. Ponadto obok kompleksu stanęła wieża widokowa.

Jedną z największych atrakcji jest ultranowoczesny, hybrydowy system projektorów, rzucający obraz w technologii 8K. Nowy projektor jest w stanie wyświetlić na mającym niemal 800 metrów kwadratowych sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd. Sala wyposażona jest w 300 wygodnych, rozkładanych foteli i 12 leżanek. Na horyzoncie umieszczono zrekonstruowaną panoramę przedstawiającą Katowice, Chorzów i Świętochłowice w 1955 roku.

Nowe, interaktywne ekspozycje nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. Można tu m.in. przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Jedną z największych atrakcji jest ponadto pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D, a także symulator lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Modernizacja Planetarium Śląskiego kosztowała ponad 150 mln zł. Została sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego, budżetu państwa oraz Unii Europejskiej. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika jest jednostką oświatową Województwa Śląskiego.

W weekend otwarcia (11–12 czerwca) seanse będą odbywać się w dzień i w nocy. Zaplanowano też koncerty. Więcej szczegółów na stronie: https://www.planetarium.edu.pl/

Jak opowiadał w rozmowie z Telewizją Politechniki Śląskiej prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, zadaniem Rady Konsultacyjnej, w której zasiadał, było opracowanie nowoczesnych stanowisk, pokazujących różne aspekty sejsmologii, meteorologii i astronomii. 

– Działają takie stanowiska, których nie ma w Europie, a niektórych może i na świecie. To są nasze autorskie stanowiska. Takim przykładem mogą być stanowiska, gdzie będziemy mogli zobaczyć wyładowania atmosferyczne. Będzie tam ogromna cewka Tesli, która przy okazji gra różne melodie. Tak, tak, gramy na cewce Tesli w Planetarium, a przy okazji możemy zobaczyć, jakie konsekwencje ma takie wyładowanie atmosferyczne – mówił.

Dodał, że nowoczesny wielki ekran pod kopułą pozwala oglądać gwiazdy i gwiazdozbiory w rozdzielczości 8K. – Siedząc tam na fotelach aż się nie chce wychodzić – powiedział.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie