Na zdjęciu widzimy aulę liceum w której siedzą rodzice i kandydaci do szkoły
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 07.05.2022     Aktualizacja: 02.06.2022

W gliwickim ALO odbył się Dzień Otwarty

Warsztaty architektoniczne, terenowa gra matematyczna, pokazy robotów i fizyka z jajem w kosmosie - takie atrakcje czekały na uczniów szkół podstawowych, którzy odwiedzili Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W sobotę odbył się tam Dzień Otwarty.  

ALO w Gliwicach otworzyło swoje podwoje. W sobotę uczniowie, którzy w tym roku będą wybierać szkołę średnią mogli zwiedzić budynek ALO, porozmawiać z nauczycielami i uczniami liceum. - Chcemy pokazać naszą szkołę, która uczy poprzez działanie - mówiła dyrektorka szkoły dr Małgorzata Borysławska.

Podczas Dnia Otwartego kandydaci i ich rodzice mogli nie tylko zwiedzić budynek czy porozmawiać z nauczycielami, ale też wziąć udział w warsztatach.

Na zdjęciu widzimy uczniów w klasie siedzących przy złączonych stołach i biorących udział w warsztatach

- Przygotowaliśmy cztery warsztaty: rysunku architektonicznego, programowania i robotyki, jest również matematyczna gra terenowa zrobiona w konwencji Alicji w krainie czarów. Przygotowaliśmy jeszcze coś, co intrygująco się nazywa - fizyka z jajem. Chodzi o to, aby za pomocą kilku prostych materiałów zbudować lądownik dla jajka, które po zrzuceniu nie rozbije się – powiedziała dr Małgorzata Borysławska.

Na zdjęciu widzimy kilkoro uczniów biorących udział w trenowej grze matematycznej. Uczniowie są w klasie, na ścianie wisi tablica. Jedna z uczennic przebrana za królewnę

Do nauki w ALO zachęcali też uczniowie tej szkoły.  - Ja wybrałam ALO ze względu na to, że są tutaj nietypowe rozszerzenia. Na przykład w klasie architektonicznej jest rozszerzona matematyka, fizyka i historia sztuki, mamy też dodatkowe zajęcia z rysunku. Dlatego gdybym jednak nie poszła na architekturę, to i tak mam duże możliwości. Rozszerzona matematyka i fizyka, otwiera drzwi do większości kierunków na Politechnice – mówiła Helena Kołodziejczyk, która kończy pierwszą klasę na profilu architektonicznym.

Szkoła oferuje także dodatkowe zajęcia, które odbywają się na Uczelni. - Ja na przykład uczęszczam na zajęcia z języka chińskiego, które są całkowicie za darmo dzięki współpracy z Centrum Języków Obcych Politechniki Śląskiej – dodaje Helena Kołodziejczyk.

Uczniowie szkoły chwalą nie tylko ofertę edukacyjną, ale też atmosferę jaka panuje w ALO.  - To nie jest taka zwykła szkoła, wszystko jest tutaj inne i bardziej otwarte dla ludzi. Ponieważ jest to mała placówka, to jest też duża indywidualność. Są wspaniali ludzie, świetna atmosfera i szansa na rozwijanie własnych pasji – zapewniał Benjamin Kopiec uczeń pierwszej klasy o profilu politechnicznym.

Na zdjęciu widzimy ławkę, nad którą na sznurku wiszą małe flagi różnych państw. W ławce siedzi nauczycielka przed nią napis na kartce języki obce. Obok ławki stoją dwie uczennice.

- To jest jedno z najlepszych liceów w Gliwicach. Oferta jest bliska Politechnice, są tutaj nauczyciele z tej Uczelni, kierunki sprofilowane pod dalsze kształcenie i to sprawia, że ta oferta jest bardzo ciekawa – mówiła Katarzyna Babiak, która przyszła na Dzień Otwarty z córką.  

W ALO w przyszłości chciałaby uczyć się także Martyna z Gliwic – Szkoła jest dosyć mała, są tylko 2 klasy, więc wydaje mi się ciekawa – mówi Martyna, którą interesuje profil politechniczny.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące PŚ z roku na rok wybiera coraz więcej uczniów. W ubiegłym roku było to około dwóch kandydatów na jedno miejsce. - To co odróżnia nas od innych gliwickich szkół to bliski związek z Politechniką Śląską, która jest naszym organem założycielskim – mówi dyrektorka szkoły dr Małgorzata Borysławska. - Zamierzeniem Rektora Uczelni było to, aby szkoła nie była duża, ale żeby to była dobra szkoła. Od początku są tylko dwie klasy, w każdej 26 miejsc - dodaje dyrektorka.  

Na zdjęciu widzimy budynek ALO w Gliwicach. To dwupiętrowy beżowo brązowy budynek

Akademickie Liceum Ogólnokształcące PŚ oferuje klasy o profilu politechnicznym oraz architektonicznym. Profil politechniczny kładzie nacisk na przedmioty ścisłe: matematykę, fizykę, chemię lub biologię, które stanowią po ukończeniu liceum podstawę przyjęcia na większość wydziałów Politechniki Śląskiej.

Profil architektoniczny skupia się na kompleksowym przygotowaniu uczniów do studiów inżynierskich, szczególnie na kierunku architektonicznym bądź budownictwa.

Grono pedagogiczne tworzą doświadczeni nauczyciele, w tym pracownicy Politechniki Śląskiej. Uczniowie mogą korzystać z laboratoriów na Uczelni, Biblioteki PŚ, mają dostęp do zaplecza sportowo-rekreacyjnego na Politechnice. Mogą także uczestniczyć w licznych wydarzeniach popularnonaukowych i kulturalnych organizowanych w ramach działalności m.in. kół naukowych czy organizacji studenckich.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie