kongres mechaników
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 30.08.2023

V Polski Kongres Mechaniki połączony z XXV Międzynarodową Konferencją Metod Komputerowych w Mechanice na Politechnice Śląskiej 

W poniedziałek 4 września rozpocznie się najważniejsze w Polsce wydarzenie z obszaru mechaniki klasycznej i kwantowej - V Polski Kongres Mechaniki wraz z XXV Międzynarodową Konferencją Metod Komputerowych (PCM-CMM). Politechnika Śląska, która w tym roku współorganizuje kongres, będzie gościć kilkuset specjalistów zajmujących się problematyką mechaniki i inżynierii mechanicznej. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP, Andrzej Duda. 

Spotkania będą odbywać się od 4 do 7 września w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Organizatorami połączonych wydarzeń są: Politechnika Śląska, Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, Polskie Towarzystwo Metod Komputerowych Mechaniki oraz Komitet Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. 

V Polski Kongres Mechaników kontynuuje tradycję spotkań naukowych poświęconych mechanice, zapoczątkowaną około 16 lat temu podczas I PCM w Warszawie w 2007 roku. Kongres prezentuje aktualny stan badań we wszystkich dyscyplinach mechaniki klasycznej i kwantowej, mechaniki ciał stałych i płynów, mechaniki obliczeniowej, mechaniki stosowanej i fizyki, a także mechaniki i inżynierii konstrukcji. Stał się on jednym z najważniejszych międzynarodowych zjazdów naukowych reprezentujących tę dziedzinę nauki i gromadzącym co 4 lata nawet 600 uczestników.  

Z kolei XXV Międzynarodowa Konferencja Metod Komputerowych w Mechanice kontynuuje 50-letni cykl konferencji poświęconych metodom numerycznym i ich zastosowaniom w problemach mechaniki. Spotkania naukowe, organizowane co dwa lata od 1973 r., stanowią forum prezentacji i dyskusji nad nowymi pomysłami odnoszącymi się do podstaw teoretycznych i praktycznych zastosowań mechaniki obliczeniowej.  

Podczas połączonych wydarzeń będą omawiane najnowsze trendy i odkrycia w dziedzinie mechaniki, Wśród naukowców prowadzących wykłady plenarne będą m.in.: prof. Marek Behr z Aachen University (Politechnika w Akwizgranie), prof. J. M. Floryan z Uniwersytetu Western Ontario z Kanady, prof. Kostyantyn Korytchenko z Politechniki Charkowskiej, Andrzej Katunin, prof. PŚ.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny tutaj.  

Więcej informacji na stronie PCM-CMM 2023. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie