fot. Maciej Mutwil (8) (2)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 08.04.2024     Aktualizacja: 10.04.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Uczniowie popisali się wiedzą podczas Silesian CYBERhackhatonu 2024

Druga edycja Silesian CYBERhackhatonu cieszyła się ogromną popularnością. 20 drużyn z całego województwa śląskiego walczyło w konkursie organizowanym wspólnie przez JSW IT Systems Sp. z o.o. i Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego ISAC-GIG.

CYBERhackhaton to nie jest zwyczajny konkurs dla miłośników informatyki. W tej rywalizacji trzeba zaprezentować się niezwykłymi umiejętnościami. Do rywalizacji stają uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy mimo młodego wieku doskonale orientują się w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Uczestnicy konkursu udowodnili to projektując m.in. strony internetowe i aplikacje, a to wszystko w zaledwie kilka godzin, bo tyle czasu trwały zawody.

- Cyberbezpieczeństwo to bardzo poważne wyzwanie, przed którym stoimy, dlatego należy się z nim oswajać już od najmłodszych lat. Zależy nam na tym, żeby edukować w tym zakresie i budować wrażliwość wszystkich użytkowników sieci, dlatego włączamy się w organizację takich wydarzeń jak CYBERhackhaton -  mówił podczas otwarcia zawodów dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji Politechniki Śląskiej.

Wydarzenie było doskonałą okazją, żeby poznawać tajniki przeciwdziałania cyberprzestępstwom. - To mogą być włamania do naszych kont osobistych, wyłudzenia danych, ale także ataki na systemy sterowania wielkimi zakładami przemysłowymi, które w większości są dziś zautomatyzowane, a procesy są kontrolowane poprzez łącza internetowe i o takich zagrożeniach była mowa m.in. podczas tej rywalizacji – mówił prorektor Trawiński.

fot. Maciej Mutwil (11)

Do konkursu zgłosiło się 20 drużyn z województwa śląskiego.

- Zadaniem uczestników było zaproponowanie pewnych rozwiązań dla firm  z sektora wydobywczego i energetycznego. Staraliśmy się tak dobrać zadania, żeby dotyczyły różnych aspektów od bezpieczeństwa ludzi w zakładach, poprzez drogi ewakuacyjne. Zagadnienia skupiały się także na ochronie środowiska, wykorzystaniu terenów poprzemysłowych czy przygotowywaniu rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - mówił Bogdan Czyż z JSW IT Systems, przewodniczący jury CYBERhackhatonu.

Spośród zaproponowanych tematów, drużyny wybierały jeden i przygotowywały projekt np. strony internetowej, gry komputerowej czy aplikacji, a później prezentowały swoją pracę przed komisją złożoną z ekspertów złożonych z przedstawicieli świata nauki i przemysłu.

Uczestnicy nie ukrywali, że to doskonała okazja, żeby sprawdzić, na jakim poziomie jest ich znajomość w zakresie programowania.

- Przygotowywaliśmy się już dwa tygodnie wcześniej. Spotkaliśmy się całą drużyną niemal codziennie. Zaprojektowaliśmy aplikację. Sprawdzimy, czy potrafimy działać pod wpływem czasu, jak nam idzie myślenie krytyczne, zwłaszcza pod wpływem stresu – przyznał jeden z uczestników konkursu Denis Bichler z Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku.

I miejsce w tegorocznej rywalizacji zdobyła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku, II miejsce wywalczyli uczniowie z Technikum nr 1 z Zespołu Szkół Techniczno–Informatycznych w Gliwicach, a III miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej.

Dodatkowo jury wręczyło dwa wyróżnienia: od Vector Software Group dla II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. E. Plater w Sosnowcu oraz od Red Ocean Spółka z o.o. dla Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku.

fot. Maciej Mutwil (50)

Silesian CYBERhackathon organizowany był przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego (ISAC-GIG).

Imprezę swoim patronatem objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

fot. Maciej Mutwil (6) (1)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie