na zdjęciu młoda kobieta w białym fartuchu i napisy
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 22.05.2024     Aktualizacja: 28.05.2024

Ruszyła rekrutacja na Politechnikę Śląską

Rozpoczęła się rekrutacja na Politechnikę Śląską. Na kandydatów czeka ponad 50 kierunków na I stopniu oraz 21 na II stopniu.

Nabór rozpoczął się 23 maja 2024 roku o godzinie 12.00. Rejestrować można się do 15 lipca 2024 roku. Więcej informacji na stronie: https://rekrutacja.polsl.pl/. Szczegółowy harmonogram znaleźć można na stronie: https://rekrutacja.polsl.pl/harmonogram/.

Dlaczego warto studiować na Politechnice Śląskiej

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, nic dziwnego, że chcąc za nim nadążyć część maturzystów woli zdobyć zawód kończąc rozmaite, specjalistyczne kursy, zamiast iść na studia. Czy słusznie?  – To daje złudne wrażenie, że wykształcenie wyższe nie jest potrzebne. Tak myślą ci, którzy traktują uczelnie techniczne jako „szkółki” przygotowujące do pracy w przemyśle wytwórczym – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. – Tymczasem misją każdej szkoły wyższej jest, nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim nauczenie młodych ludzi myślenia. Musimy wyposażyć ich w szereg kompetencji, które pozwolą im funkcjonować w bardzo szybko zmieniającym się świecie, w którym wiele rzeczy jest trudno przewidzieć. Musimy nauczyć studentów jak być kreatywnymi i innowacyjnymi, aby sprostali wyzwaniom rzeczywistości. 

Dr Tomasz Rożek w podcaście „Pogadajmy o nauce” przypomina, że bez inżynierów nasz świat przestanie się rozwijać. Nowoczesne uczelnie takie jak Politechnika Śląska odpowiadają na te potrzeby, oferując nowoczesne laboratoria i współpracę z przemysłem. Jak podkreśla dr inż. Rafał Setlak, już teraz na rynku brakuje około 200 tysięcy inżynierów elektryków do pracy. - Te liczby powinny brzmieć zachęcająco, my dokładamy do tego atrakcyjną ofertę kształcenia - zaznacza.

Studia to nie tylko zdobywanie wiedzy, to także otwarcie nowego, niepowtarzalnego etapu w życiu, budowanie relacji mistrz-uczeń, zawiązywanie przyjaźni, słowem – co potwierdza wielu absolwentów – najpiękniejszy okres w życiu. Jednym z absolwentów jest prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, naukowiec i europoseł, który w 1963 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika-energetyka na Politechnice Śląskiej. 

Wybitny absolwent Politechniki Śląskiej z całą mocą namawia młodych ludzi do studiowania. – To jest wyjątkowy okres, najważniejszy w całym życiu, kiedy nabieramy pewne cechy kulturowe, których się nie zdobędzie nigdzie poza uczelnią. To wyjątkowe kilka lat, w których kształtujemy całą swoją wizję świata, swój system poznawczy, a więc koniecznie na studia, a Politechnikę Śląską mogę polecić z pełnym przekonaniem i z całego serca – podsumował prof. Jerzy Buzek.

Studia na Politechnice Śląskiej poleca także Dagmara Jankowska, dziś już absolwentka Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. – Mój tato, również absolwent Politechniki Śląskiej, zabrał mnie na Dzień Otwarty. Ciekawiły mnie zarówno zagadnienia biologiczno-chemiczne jak i te dotyczące materiałów. Tam zobaczyłam wszystko na własne oczy i nie wahałam się już nad wyborem kierunku studiów, postawiłam na Inżynierię Materiałową na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Miałam spore obawy dotyczące matematyki i fizyki, aczkolwiek nie taki diabeł straszny jak go malują. Oba przedmioty zaliczyłam, mimo, że żadnego z nich nie rozszerzałam na maturze, zaczynałam więc z poziomu podstawowego – wspomina Dagmara, która po ukończeniu studiów nie miała najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy. ­­­Dzięki Politechnice Śląskiej poznała wiele osób z branży, co bardzo przydało się w późniejszych kontaktach biznesowych. – Spotykam się z takim podejściem u niektórych młodych ludzi, że studia to strata czasu, ale absolutnie się z tym nie zgadzam i gorąco namawiam do studiowania, zwłaszcza na uczelni technicznej – mówi absolwentka.

Po ukończeniu studiów technicznych z łatwością zdobędziecie dobrze płatną pracę i będziecie mieć dobrą perspektywę na rozwój kariery zawodowej. Uczelnia techniczna nie tylko przekaże wam specjalistyczną wiedzę i praktycznie przygotuje do zawodu, na studiach zdobędziecie także wiele cenionych przez pracodawców umiejętności takich jak myślenie analityczne i przygotowanie do rozwiązywania realnych problemów, czy doświadczenie w pracy w zespole, często międzynarodowym. W tym kierunku rozwijają się studenci Politechniki Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie