Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania stosujących na tle banneru z napisem Rybnik
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 22.09.2022

Rozmowy partnerskie władz Politechniki Śląskiej i Miasta Rybnik

20 września br., w Urzędzie Miejskim w Rybniku, odbyło się kolejne spotkanie władz, dotyczące rozwoju współpracy pomiędzy Politechniką Śląską a Miastem Rybnik.

Wśród wielu poruszanych tematów znalazły się dwa najważniejsze: omówienie dotychczasowych działań i podjęcie dalszych kroków związanych ze współpracą mającą doprowadzić do powstania Centrum Projektowego (Fraunhofera) przy Politechnice Śląskiej w Rybniku. Projekt ten znalazł się na liście projektów do finansowania w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Priorytetem jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących, ICT, energetyki.

Kolejną kluczową sprawą, którą przedstawił prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, była perspektywa współpracy Politechniki Śląskiej z Miastem Rybnik w zakresie wykorzystania OZE, w ramach tworzonego m.in. przez naszą Uczelnię konsorcjum pn. Narodowe Centrum Badań i Wdrożeń Odnawialnych Źródeł Energii. Istotą jego działalności jest wykorzystanie koncepcji tzw. żywego laboratorium (Living Lab), która zakłada m.in. budowę demonstratorów w terenie. Prezydent Piotr Kuczera zadeklarował chęć budowy takiego demonstratora na terenie miasta Rybnik.

W rozmowach ze strony Politechniki Śląskiej uczestniczyli prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego dr inż. Zygmunt Łukaszczyk, natomiast Miasto Rybnik reprezentowali Prezydent Miasta Piotr Kuczera oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Mateusz Motyka.