mini_16
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 16.05.2024
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

„Przewińmy Polskę” - debata na Politechnice Śląskiej 

Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic oraz Politechnika Śląska to organizatorzy debaty promującej ideę stworzenia sieci komfortek w Polsce, czyli w pełni dostosowanych toalet z leżankami i podnośnikami dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.  

Inicjatywa „Przewińmy Polskę” to akcja społeczna, dzięki której w ciągu trzech lat udało się w Polsce zorganizować 50 komfortek. Gliwice wyróżniają się na tle innych miast – znajduje się tu 7 komfortek, w tym jedna z podnośnikiem. To jednak kropla w morzu potrzeb, szacuje się, że osób, które wymagają specjalnych potrzeb podczas wykonywania czynności higieniczno–sanitarnych jest ok. 150 tysięcy.  

– Wciąż zbyt mało osób wie o takiej inicjatywie, a takim miejscu jak komfortka, co więcej nie raz spotkałam się z tym, że osoby bądź rodziny osób z niepełnosprawnościami także nie wiedzą co to jest i gdzie komfortek szukać – mówiła Agnieszka Filipkowska, radna Gliwic, ambasadorka akcji “Przewińmy Polskę”. – Dążymy do tego, by nasze komfortki wyglądały jak angielskie “changing places”, by każda miała podnośnik – dodała radna.  

To działania w obronie godności człowieka i przeciw wykluczeniu osób, które z braku możliwości skorzystania z toalety często pozostają więźniami czterech ścian.  

– Komfortka to miejsce, w którym mogą dokonać czynności higieniczno-sanitarnych osoby, które wymagają na przykład położenia przed skorzystaniem z toalety, albo wymiany pieluchomajtek, cewnika, worka stomijnego czy podania wlewki doodbytniczej w przypadku napadu. To także miejsce dla osób, które potrzebują przysiąść czy odpocząć na leżance, bo na przykład czynności higieniczne są dla nich zbyt trudne fizycznie – tłumaczyła Dominika Chabin, prezeska Fundacji NieOdkładalni i Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, inicjatorów akcji “Przewińmy Polskę”.  

mini_12

Uczestników debaty powitał prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju, rektor-elekt Politechniki Śląskiej, który zadeklarował troskę o sprawy społeczne w nadchodzącej kadencji.  

– Politechnika Śląska jest uczelnią odpowiedzialną społecznie, sprawy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, a także osób starszych będziemy traktować bardzo poważnie. Wielu naukowców na naszej uczelni zajmuje się tymi zagadnieniami, począwszy od prowadzących badania w obszarze nauk społecznych, ale także ścisłych, inżynieryjno-technicznych. W zdefiniowanych przez nas Priorytetowych Obszarach Badawczych także ta tematyka jest obecna – przekonywał prof. Pawełczyk.  

W debacie z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych wzięli udział między innymi Agata Twardoch, prof. Politechniki Śląskiej i Łukasz Gorczyński, świeżo powołany wiceprezydent Gliwic, który przy tej okazji podkreślił chęć owocnej współpracy między miastem i uczelnią.  

mini_4

Debata była tłumaczona na język migowy, relację live można zobaczyć na profilu FB fundacji NieOdkładalni.  

Wydarzenie było częścią cyklu debat Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w ramach programu Zaangażowania Obywatelskiego w Europie Środkowej wspieranego przez National Democratic Institute.  

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie