Na zdjęciu widzimy sale wykładową ze studentami, Przed nimi przy tablicy stoi wykładowca
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 20.10.2022

Projekt „Doskonałość dydaktyczna uczelni” dla Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska znalazła się w gronie uczelni, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni”. Zadania projektowe obejmują doskonalenie procesu dydaktycznego, rozwijanie i podnoszenie kompetencji pracowników.

Projekt „Doskonałość dydaktyczna uczelni” finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki przeznaczone są na podnoszenie kompetencji kadr uczelni a co za tym idzie poprawę jakości kształcenia. Wśród uczelni, którym przyznano dofinansowanie, znalazła się Politechnika Śląska. Projekt będzie realizowany na naszej uczelni do 30 września 2023 r. Wartość dofinansowania projektu dla Politechniki Śląskiej wynosi 676 618,33 PLN.

– Poszczególne zadania projektowe obejmują doskonalenie systemu zarządzania jakością procesu dydaktycznego oraz rozwijanie i podnoszenie kompetencji pracowników, w zakresie adekwatnym do prowadzenia kształcenia na danym kierunku studiów – powiedziała prof. Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów PŚ.

Celem projektu oprócz doskonalenia kompetencji kadry dydaktycznej jest poszerzanie zasobów bazy dydaktycznej PŚ.

– W obszarze doskonalenia procesu kształcenia istotnym aspektem jest system rozwoju kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich na PŚ, również w zakresie pracy ze studentami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE), a w szczególności ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, wybitnie zdolnymi, jak i doświadczającymi kryzysu adaptacyjnego i migracyjnego związanego z kształceniem zagranicą. Dodatkowo, wysokie wymagania studentów, szczególnie w zakresie kształcenia zdalnego, wpływają na potrzebę doskonalenia systemu teleinformatycznego do realizacji procesu kształcenia w formie zdalnej, hybrydowej i mieszanej. Aby sprostać tym wyzwaniom, niezbędne jest wypracowanie adekwatnych metod i procedur, ich implementacja oraz ewaluacja – dodała prof. Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów PŚ.

W najbliższym czasie społeczności akademickiej zostanie udostępniona oferta opracowanych szkoleń. Rekrutacja ruszy na początku listopada. Projekt będzie realizowany w Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej. Zapraszamy do kontaktu z Biurem Projektu, ul. Akademicka 2a, pok. 287, 44-100 Gliwice tel. 32 4003108, mail RJO3-KS@polsl.pl

Skład zespołu projektowego: prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, dr hab. inż. Jarosław Brodny, prof. PŚ, dr hab. inż. Edyta Hetmaniok, prof. PŚ, dr inż. Agnieszka Siewniak, dr Anna Waligóra, dr Marta Matyjaszek.