Na zdjęciu widzimy Panią Annę na górskim szczycie na którym jest śnieg
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 25.08.2023

Pracownica Politechniki Śląskiej na najwyższym szczycie Europy

Anna Migas pracownica Politechnika Śląskiej zdobywa najwyższe szczyty w Europie. Właśnie powróciła z wyprawy, podczas której weszła na Mont Blanc i trzy inne czterotysięczniki. Jej celem jest zdobycie Korony Gór Europy. Ale to nie jedyna pasja Pani Anny, bo oprócz tego bierze udział w maratonach i pokonuje setki kilometrów na rowerze.

Najwyższy szczyt Europy Mont Blanc znajdujący się we Francji (4808 m n.p.m.) Anna Migas zdobyła 7 lipca 2023 roku. To kolejny szczyt Korony Gór Europy jaki udało jej się zdobyć. W 2022 roku Pani Anna, weszła na Śnieżkę (1603 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech oraz Rysy (2499 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Polski a także Gerlach (2655 m n.p.m.) na Słowacji.

Pasja do górskich wędrówek zaczęła się już w szkole podstawowej w rodzinnym Rudzińcu Pani Anny. – Wyprawy w góry organizował mój nauczyciel geografii. Najpierw były Beskidy, potem Tarty. W czwartej klasie pojechaliśmy już do Zakopanego. Jako jedenastolatka razem z klasą zdobyłam Giewont – opowiada. 

W średniej szkole góry poszły w odstawkę, ponieważ pani Anna zaczęła trenować lekkoatletykę. Ale po kilku latach, gdy założyła swoją rodzinę górska pasja odżyła. –  Jak mój syn miał półtora roku poszliśmy razem z nim na Pilsko i do ściany Babiej Góry – wspomina. Jednak najczęściej szczyty zdobywa w pojedynkę.  – Czasami towarzyszą mi znajomi, jednak, gdy trasa jest trudna i długa lub idę w góry zimą, to wędruję sama – mówi.

wyprawa 3

Aby zdobyć Gerlach nasza podróżniczka musiała wynająć przewodnika. – Na Słowacji wejście na ten szczyt dozwolone jest tylko z certyfikowanym przewodnikiem. Tak poznałam Vadyma Gapko, który po wyprawie na Gerlach zaproponował mi abyśmy weszli razem na Mont Blanc – dodaje.

Pani Anna rozpoczęła przygotowania do tej wyprawy. – Wcześniej zarezerwowałam noclegi w schroniskach, ponieważ wiele osób chce zdobyć Mont Blanc i trzeba z dużym wyprzedzeniem zamawiać noclegi. Zdarza się bowiem, ludzie wchodzą pod schronisko na wysokości 3800 m n.p.m. i nie dostają noclegu, bo wszystkie miejsca są zajęte – zaznacza podróżniczka.

Aby nie stracić formy przed zdobyciem najwyższego szczytu Europy nasza alpinistka zaliczyła dwa zimowe wejścia w Tatrach Słowackich na Kieżmarski Szczyt oraz Łomnicę. Do Chamonix we Francji wyjechała 1 lipca 2023 roku. Tam miała spotkać się z przewodnikiem Vadymem i rozpocząć aklimatyzację.  – Niestety wyjazd nie zaczął się najlepiej. Najpierw o kilka godzin opóźnił się lot z Warszawy do Genewy, potem w pociągu z Genewy zgubiłam telefon i nie mogłam skontaktować się z czekającym na mnie w Chamonix przewodnikiem, bo nie pamiętałam jego numeru. W Chamonix szukałam jakiegoś biura, w którym mogłabym skorzystać z Internetu i odnaleźć kontakt do Vadyma. Udało się, znalazłam numer, zadzwoniłam i spotkaliśmy się  – opowiada Pani Anna.   

Zanim Pani Anna zdobyła Mount Blanc w ramach aklimatyzacji, 2 lipca weszła na Aiguille du Midi (3842m n.p.m.). – Gdy zobaczyłam, że organizm dobrze reaguje na warunki w górach wysokich, 3 lipca weszliśmy na Mont Blanc du Tacul – szczyt w masywie Mont Blanc, który znajduję się na wysokości 4248 m n.p.m. Potem były jeszcze dwa inne czterotysięczniki: Central Breithorn ( 4159 m n.p.m) oraz Estrem Brethorn (4139 m n.p.m.) – mówi alpinistka. 7 lipca Pani Anna weszła już na Mont Blanc. –   Szczyt zdobyliśmy przed 7 rano. Akurat był wschód słońca, więc widoki były niesamowite. I choć był to lipiec to temperatura na górze wynosiła minus 16 stopni – dodaje.

wschód słońca na Mont Blanc

Pani Anna planuje zdobycie kolejnych szczytów Korony Gór Europy, na co zbiera fundusze. – Górska pasja jest niestety bardzo kosztowna. Tylko za wynajęcie przewodnika na Mont Blanc, co jest wskazane, jeśli nie ma się odpowiednich uprawnień, musiałam zapłacić ponad 1700 euro. Do tego noclegi, wyżywienie, transport – podkreśla podróżniczka.  

Wiosną 2024 roku Anna Migas planuje zdobyć trzy kolejne szczyty w ramach Korony Gór Europy: Vaalserberg (322 m n.p.m.) w Holandii, Kneiff (560 m n.p.m.) w Luksemburgu oraz Signal de Botrange (694 m n.p.m.) w Belgii. – Ponieważ nie są to zbyt wysokie szczyty, planuję je zdobyć… rowerem – zapowiada pani Anna. – Jeśli się uda zebrać fundusze chciałbym w tym samym roku wejść także na najwyższy szczyt Niemiec lub Szwajcarii. Aby zaliczyć Koronę Gór Europy muszę zdobyć wszystkie 46 szczytów rozsianych we wszystkich krajach kontynentu – dodaje.

Góry to nie jedyna sportowa pasja Pani Anny. Nasza pracownica jeździ na rowerze, bierze udział w maratonach biegowych. – W 2022 roku przejechałam rowerem całe Polskie Wybrzeże Bałtyku, wzięłam też udział w 100 kilometrowym Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny oraz w rowerowym rajdzie wokół Drezna - 260 km w 3 dni – wylicza Pani Anna.

Anna Migas na Politechnice Śląskiej pracuje w dziale administracyjnym Wydziału Budownictwa od 2007 roku. Jak mówi z sukcesem łączy swoje pasje sportowe z pracą zawodową i może liczyć na wsparcie pracowników Wydziału Budownictwa, na którym jest zatrudniona.

Na zdjęciu widzimy Panią Annę i jej przewodnika na górskim szczycie na którym jest śnieg

Zdjęcia Vadym Gapko

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie