Totem uczelni badawczej
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 22.06.2021     Aktualizacja: 23.06.2021

Politechnika Śląska liderem rankingu Perspektyw w województwie śląskim

Politechnika Śląska została liderem w rankingu Perspektyw wśród szkół wyższych z województwa śląskiego. Wzmocniła pozycję w klasyfikacji obejmującej wszystkie uczelnie akademickie w Polsce. Ponadto na podium rankingu znalazły się także wybrane kierunki studiów, na których kształcą się studenci Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska ponownie została najwyżej uplasowaną szkołą wyższą w województwie śląskim. W stosunku do zeszłego roku podwyższyła także o dwa miejsca swoją pozycję, zajmując 13. miejsce w skali kraju. Ranking uczelni akademickich organizowany przez Perspektywy obejmuje 100 szkół wyższych, które są oceniane według takich kryteriów, jak: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał Naukowy, Efektywność naukowa, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie.

Mocna pozycja Politechniki Śląskiej wynika przede wszystkim ze wskaźników związanych z prestiżem mierzonym liczbą wskazań danej uczelni w badaniu ankietowym wśród kadry akademickiej,, potencjałem naukowym, liczbą i jakością publikacji naukowych, a także ze wzrostu umiędzynarodowienia – zwiększyła się zarówno liczba studentów oraz kadry z zagranicy, jak i publikacje naukowe przygotowywane we współautorstwie z przedstawicielami zagranicznych ośrodków naukowych. 

— Wzmacnianie pozycji w rankingach ogólnopolskich i międzynarodowych jest jednym z efektów realizacji Strategii rozwoju Politechniki Śląskiej oraz prestiżowego programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Stała i wieloaspektowa współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, innowacyjne badania naukowe, prowadzone z przemysłem studia dualne, doktoraty wdrożeniowe, aktywność międzynarodowa, pozwalają Politechnice Śląskiej kreować ofertę dydaktyczną i realizować nowoczesne kształcenie, zgodne z potrzebami płynącymi z przemysłu i gospodarki. Uczelnia proponuje młodym ludziom, którzy są na początku budowania swojej kariery zawodowej zarówno nowoczesne podejście do kształcenia, jak i przemyślaną ofertę kierunków, których studiowanie ma stanowić podstawę tego rozwoju. Wysokie pozycje w renomowanych rankingach są współcześnie jednymi z ważniejszych czynników, które bierze się pod uwagę przy wyborze studiów – mówi rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Ranking Perspektyw obejmuje także kierunki studiów. Miejsca na podium w skali ogólnopolskiej, w zakresie kierunków technicznych zajmują architektura oraz górnictwo i geologia – drugie miejsce, natomiast na trzecim stopniu podium znalazły się budownictwo, energetyka oraz inżynieria środowiska. Kryterium oceny kierunków studiów obejmuje między innymi potencjał naukowy oraz dydaktyczny, a także akademicki. Wysokie, czwarte miejsce zajęły także takie kierunki, jak elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria biomedyczna, transport oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie