baner1
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 26.03.2024     Aktualizacja: 27.03.2024
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Otwórz się na fizykę 

Otwórz się na fizykę - pod takim hasłem naukowcy z Instytutu Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej zorganizowali Dzień Otwarty. Na chętnych czekały otwarte laboratoria, pokazy i gra terenowa, a na koniec wykład prof. Andrzeja Dragana.  

Instytut Fizyki co roku gości uczniów szkół średnich, którzy mają wówczas okazję zwiedzić laboratoria i zobaczyć, jak wygląda praca naukowca. Tegoroczna edycja Dnia Otwartego, na którą młodzież przybyła bardzo licznie, odbyła się 22 marca.  

– Celem tego wydarzenia jest szeroko pojęta popularyzacja fizyki i nauk pokrewnych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych – powiedziała dr inż. Dominika Trefon-Radziejewska, jedna z organizatorek wydarzenia. – Chcemy pokazać, że fizyka jest otwarta na każdego i naprawdę bliska każdemu. Chcemy to zrobić w sposób atrakcyjny, jednocześnie przystępny i angażujący każdego uczestnika, dlatego zorganizowaliśmy szereg atrakcji zachęcających do zainteresowania się fizyką, która jest fascynującą gałęzią nauki. 

Młodzież mogła zwiedzić między innymi Laboratorium Spektroskopii Elektronowych i Materiałów Funkcjonalnych, Mikroskopii Skaningowych, Wytwarzania Cienkich Warstw Metodą PVD, Datowania Radiowęglowego i Spektometrii Mas czy Datowania Luminescencyjnego. Wszędzie czekali wykładowcy, którzy przeprowadzali doświadczenia i pokazy, a co najważniejsze prostym językiem objaśniali zjawiska fizyczne. Otwarte były pracownie studenckie, zorganizowano także kącik młodego naukowca, gdzie studenci z zagranicy zachęcali do studiowania fizyki.  

– Byłem tu na przełomie szkoły podstawowej i średniej, wtedy to wydarzenie przekonało mnie, żeby iść w kierunku przedmiotów ścisłych, dziś w liceum rozszerzam matematykę, fizykę i informatykę –powiedział Mikołaj Klabis, uczeń III LO w Zabrzu. – Dzisiejsze pokazy były bardzo ciekawe, nie wykluczam, że wybiorę któryś z kierunków studiów na Politechnice Śląskiej.  

– Ja jestem pierwszy raz na Politechnice Śląskiej i jestem mile zaskoczona, wszystkie pokazy były bardzo ciekawe, także spotkanie ze studentami z Koła Naukowego – dodała Maja Czabaj z III LO w Zabrzu. – Zastanawiam się jeszcze nad wyborem studiów, ale rozważam raczej te ścisłe.  

– Podczas takich okazji uczniowie spotykają się z organizacją uczelni a to na pewno pomaga im podjąć decyzję, co chcieliby robić, jakie są możliwości – powiedziała Anna Bul, nauczycielka fizyki w I LO w Gliwicach, którego uczniowie chętnie odwiedzają Politechnikę Śląską.  

– Chcemy uczniów zachęcić do studiowania fizyki i pokazać, jak wygląda kształcenie w naszej jednostce – dodała dr inż. Justyna Juszczyk-Synowiec, jedna z organizatorek wydarzenia. – W Instytucie Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktycznym panuje rodzinna atmosfera, wykładowcy angażują studentów i doktorantów do udziału w wielu ciekawych projektach naukowych i badawczych co stwarza im naprawdę doskonałe warunku do rozwoju.  

Tegoroczne Dni Otwarte uświetnił wykład popularno-naukowy prof. Andrzeja Dragana, popularyzatora fizyki, a także fotografa, muzyka i twórcy filmowego. Prof. Dragan prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest także profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Singapurze, laureatem kilkudziesięciu nagród za działalność naukową, fotograficzną, filmową i muzyczną. Aula w Centrum Nowych Technologii była wypełniona po brzegi. Wykład dotyczył szczególnej teorii względności.  

– Nie ma nic ciekawszego niż fizyka, rzeczywistość okazuje się tak zaskakująca, tak szalona, że wszystkie filmy czy książki science fiction bledną. Ludzie nie mają aż tak daleko wybujałej wyobraźni, żeby móc sobie wyobrazić jak dziwny mógłby być świat w porównaniu z tym, co okazuje się prawdą – powiedział prof. Andrzej Dragan, zachęcając do zgłębiania prawdy o otaczającym nas świecie. –Teoria kwantowa czy teoria względności to jest dla studentów, którzy się tego po raz pierwszy uczą przede wszystkim wielki szok, zaskoczenie i niedowierzanie. Trzeba się z tego jakoś otrząsnąć i iść dalej, rzeczywistość jest po prostu szalenie dziwna – dodał prof. Dragan.  

 

ekran

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie