na zdjęciu stoiska kół naukowych
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.04.2024     Aktualizacja: 19.04.2024

Otwarcie Studenckiego Centrum Kreatywności

Studenckie Centrum Kreatywności w Gliwicach rozpoczęło działalność. SCK wraz z Przestrzenią Innowacji i Kreatywności w Katowicach tworzą Centrum Aktywności Studenckiej na Politechnice Śląskiej.

Utworzenie Centrum Kreatywności Studenckiej to jedno z ważniejszych zadań realizowanych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Jego celem jest utworzenie przestrzeni, w której będzie można kreować, rozwijać kompetencje przyszłości wśród studentów, doktorantów i pracowników.

– W najbliższych dniach prowadzić będziemy szerokie konsultacje. Obiekt będzie otwarty dla studentów i grup projektowych, tak aby maksymalnie dopasować funkcjonalność tego obiektu do potrzeb jego przyszłych użytkowników – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.  

Studenckie Centrum Kreatywności mieści się w budynku dawnych stajni przy ulicy Akademickiej. – Jest to miejsce, do pracy indywidualnej i grupowej. Studenci będą mogli tu realizować np. projekty PBL (Project Based Learning). Odbywać się będą tutaj także konsultacje, spotkania, debaty czy seminaria. Centrum otwarte będzie także dla uczniów szkół ponadpodstawowych – mówiła dr inż. Aneta Grodzicka, dyrektor Centrum Aktywności Studenckiej.

na zdjęciu stoiska kół naukowych

Do tej pory na Uczelni nie było przestrzeni, gdzie w jednym miejscu mogłoby pracować wiele kół naukowych. – Koło funkcjonowały głównie na swoich wydziałach i nie było przestrzeni do wspólnych działań projektowych. Więc mam nadzieję, że Centrum pomoże rozwinąć studentom kreatywność – zaznaczył Grzegorz Król z Samorządu Studenckiego.

– Cieszymy się, że Uczelnia udostępnia nam miejsce, gdzie będziemy mogli nie tylko pracować, ale też poznawać siebie nawzajem, integrować się. To szansa na nowe rozwiązania i wspólne projekty – dodała Julia Nowak ze Studenckiego Koła Naukowego AI-METH. Z kolei Jonasz Michalik z Silesian Aerospace Technologies podkreśla, że nowoczesne przestrzenie będą dobrym miejscem spotkań z biznesem. – Do Studenckiego Centrum Kreatywności będziemy mogli zapraszać partnerów biznesowych a w nowoczesnych salach konferencyjnych organizować prezentacje czy różnego rodzaju spotkania – mówił student.

W Studenckim Centrum Kreatywności do dyspozycji studentów będą miejsca do pracy indywidualnej i grupowej. W salach konferencyjnych będą mogli zaprezentować swój projekt inwestorowi czy pokazać go na wystawie. Oprócz pomieszczeń do pracy, w budynku jest przestrzeń wystawowa i sala kinowa.

To kolejne miejsce, gdzie studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania i realizować projekty. Od ubiegło roku w Katowicach przy ulicy Krasińskiego działa Przestrzeń Innowacji i Kreatywności. Jest to ogromna hala wyposażona w najnowocześniejsze technologie, zapewniająca studentom dostęp do unikatowej aparatury i możliwość realizacji własnych projektów inżynierskich.

Na wyposażeniu hali znajdują się m.in. nowoczesna wypalarka plazmowa sterowana numerycznie, tokarka i elektrodrążarka CNC, system do skanowania i drukowania 3D, zestaw pieców do obróbki cieplej, topienia i odlewania nawet do temperatury 2200 oC. Dodatkowo do dyspozycji studentów znajduje się pełny zestaw elektronarzędzi, pras oraz komora do malowania i piaskowania.

na zdjęciu stoiska kół naukowych

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie