mini_5 (1)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 23.02.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Młodzież zainteresowana studiowaniem na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej

Ponad dwustu kandydatów na studia z woj. śląskiego, a nawet spoza regionu wzięło udział w dniu otwartym Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Wydarzenie pozwoliło uczniom szkół średnich zapoznać się z ofertą studiów, ale też porozmawiać z obecnymi studentami wydziału i zobaczyć nowoczesne laboratoria znajdujące się w zabrzańskim kampusie Politechniki Śląskiej.

Dzień otwarty na Wydziale Inżynierii Biomedycznej był doskonałą okazją, żeby zachęcić uczniów szkół średnich do studiowania na wydziale.

- Zawsze przygotowujemy wykład, który ma zainteresować młodzież tematyką inżynierii biomedycznej. W ramach cyklu „Inżynieria biomedyczna wokół nas”, takich wykładów zostało już wygłoszonych ponad 20. To sposób na popularyzację dziedziny, którą oferujemy studentom jako kierunek kształcenia na przyszłość – zapowiedział dziekan wydziału prof. Zbigniew Paszenda. Zdaniem dziekana inżynieria biomedyczna staje się coraz bardziej popularna, ponieważ otwiera szerokie możliwości dla osób, które interesują się medycyną, ale z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą studiować na kierunkach lekarskich. To doskonała alternatywa, żeby wspierać świat medycyny, ale w inny sposób niż leczenie.

mini_4 (3)

Podczas wykładu „Co nadaje Twoje ciało” młodzież dowiedziała się, jakie dane są zapisane w ciele i czemu służą. Po takiej dawce wiedzy odwiedzający zabrzańską placówkę mogli zapoznać się z działalnością Studenckich Kół Naukowych Działających na wydziale.

- Prezentowałam, czym zajmujemy się w SKN Synergia. Opowiadałam o wszystkich materiałach, które mogą być zastosowane w medycynie. W dużym skrócie opowiadałam o implantach do kości, do układu krwionośnego i mam nadzieję zainteresowało to przyszłych studentów - mówiła dr inż. Anna Taratuta. Jak się okazało, przybyli uczniowie z chęcią zadawali pytania i interesowali się ofertą wydziału.

mini_6 (3)

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia cieszyły się jednak wizyty w nowoczesnych laboratoriach, zlokalizowanych w budynku sąsiadującym z wydziałem w Europejskim Centrum Technologii dla Zdrowia. Z tych nowoczesnych obiektów studenci mogą korzystać w ramach współpracy z naukowcami w kołach naukowych i przy realizacji wspólnych projektów. Młodzież zobaczyła m.in. laboratorium z zakresu antropometrii, biomechatroniki, technologii wykorzystywanych w protetyce stomatologicznej, a także materiałów biomorficznych. Kandydaci na studia mogli na własne oczy zobaczyć sprzęt oraz zadawać pytania naukowcom i kadrze pracującej na wydziale.

- Jestem tu już trzeci raz. Na co dzień uczę się w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku i szukam dla siebie kierunku. Nie ukrywam, że możliwość zobaczenia laboratoriów od środka pomaga w podjęciu wyboru, co dalej – mówił Filo Jurczyk, który miał okazję przetestować tzw. wykrywacz kłamstw.

fot. Anita Kajzer

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie