Na zdjęciu widzimy sale wykładowa na której siedzi młodzież i słucha wykładu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 24.11.2022     Aktualizacja: 12.01.2023

Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży

Czy fizyki trzeba się bać? – pod takim hasłem na Politechnice Śląskiej odbyła się III edycja Konferencji Naukowej dla Dzieci i Młodzieży. Podczas imprezy uczniowie szkół średnich z całej Polski przedstawili swoje prezentacje na tematy związane z fizyką. Organizatorem wydarzenia był Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Instytut Fizyki.

W konferencji udział wzięli uczniowie z całej Polski, którzy interesują się fizyką i chcieli podzielić się swoją wiedzą z ekspertami i kolegami z innych szkół. Ich prezentacje oceniali naukowcy, eksperci i przedstawiciele biznesu. To już trzecia edycja tego wydarzenia.     

– Cieszę się, że Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej podjął taką inicjatywę zachęcając młodzież do tego, aby starała się zmierzyć z nauką. Poprzednie edycje pokazały, że wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem – powiedział prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

fot. Maciej Mutwil Konferencja Dla dzieci3

Tegoroczna edycja konferencji zorganizowana została wspólnie z Instytutem Fizyki Politechniki Śląskiej. – Chcemy przekonać uczniów do nauki przedmiotów ścisłych. Już sam tytuł konkursu „Czy fizyki trzeba się bać?” pokazuje, że fizyka nie jest czymś, czegoś należy się obawiać. Chcemy, aby wynikiem konferencji była jasna i czytelna odpowiedź: fizyka nie jest czymś, czego się trzeba bać. Jest co prawda przedstawiana jako coś trudnego, ale tak naprawdę, jeżeli odpowiednio do niej podejdziemy, to wcale nie jest taka trudna – podkreślił dr hab. inż. Adam Michczyński, prof.PŚ, dyrektor Instytutu Fizyki.  

fot. Maciej Mutwil Konferencja Dla dzieci2

Do konkursu zgłosili uczniowie szkół średnich – pasjonaci fizyki, nie tylko ze Śląska, ale także Małopolski a nawet z Bydgoszczy. – Uczestnicy dostali pytania przygotowane przez grupę naszych naukowców. Podczas konferencji będziemy oceniać ich prezentacje – wyjaśniła dr inż. Aneta Grodzicka z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

– Dla uczestników przygotowaliśmy zagadnienia, które dotyczą fizyki w życiu codziennym. Na przykład zjawiska optyczne w przyrodzie, fizyka w sporcie, muzyce. Były także pytania związane z zieloną energią, nanotechnologią czy światłowodami – dodała dr inż. Justyna Juszczyk-Synowiec z Instytutu Fizyki. 

W tegorocznej Konferencji Naukowej dla Dzieci i Młodzieży udział wzięło niemal 350 uczniów.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie