Na zdjęciu z lotu ptaka widzimy kilka stoisk na giełdzie pracy i zwiedzających ją ludzi
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 27.10.2022     Aktualizacja: 04.11.2022

Jesienna Giełda Pracy na PŚ

Ponad 100 wystawców, kilka tysięcy odwiedzających, setki ofert pracy i szkoleń także dla osób z niepełnosprawnościami – w hali „Nowa” Ośrodka Sportu PŚ w Gliwicach odbyła się stacjonarna część Jesiennej Giełdy Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności.

Na targach obecni byli przedsiębiorcy poszukujący pracowników, instytucje oferujące szkolenia, organizacje i stowarzyszenia udzielające wsparcia osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji życiowej a także organizacje studenckie i koła naukowe. Giełdę otworzyli: prorektor ds. ogólnych prof. Bogusław Łazarz oraz prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ

– Wychodzimy naprzeciw potrzebom studentów, ale też pracodawców. Obecnie mamy bardziej rynek pracownika niż pracodawcy. W związku z tym to przedsiębiorstwa szukają kontaktu ze studentami, aby zaprosić ich na staże czy do współpracy. Chcemy, aby nasz absolwent po ukończeniu studiów był dobrze przygotowany i zorientowany, aby mógł świadomie podjąć prace – powiedział prorektor prof. Bogusław Łazarz.

Studenci powinni wiedzieć jakie mają możliwości przy wyborze pracodawcy. Czynników, które wpływają na ten wybór jest bardzo wiele to m.in. atrakcyjność pracy, łatwość dojazdu, możliwość rozwoju. I właśnie na tej giełdzie przedsiębiorcy mają okazję zachęcić studentów i pokazać, że są dobrymi pracodawcami – podkreślił prorektor dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ

Na zdjęciu widzimy uroczyste otwarcie targów. Na zdjęciu stoją prorektorzy i zaproszeni goście.

Zainteresowanie giełdą jak co roku jest ogromne. Stoiska z ofertami pracy i szkoleń odwiedza kilka tysięcy osób zarówno studentów, doktorantów jak i uczniów szkół średnich.

– Giełda jest skierowana do całego środowiska akademickiego Politechniki Śląskiej oraz uczelni z którymi współpracujemy, ale również do uczniów szkół średnich i maturzystów, którzy wybierają swoją ścieżkę edukacji. Na giełdzie mogą dowiedzieć się na co jest popyt, jakie kompetencje są cenione i po jakich kierunkach można znaleźć dobrą pracę – powiedziała Barbara Odoszewska z Biura Karier Studenckich PŚ.

Na giełdzie dominowały oferty pracy dla absolwentów kierunków inżynierskich. – Szukamy inżynierów różnych specjalności zarówno ogólnobudowlanej i konstrukcyjnej, ale także architektów, elektryków czy automatyków. Szukamy kadry inżynierskiej z renomowanych uczelni takich jak Politechnika Śląska. Nasz firma chętnie zatrudnia absolwentów tej uczelni. Wśród naszych pracowników jest wielu absolwentów Politechniki Śląskiej i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni – powiedział Jacek Lamch dyrektor ds. Pomiarów i Rozruchów w Mostostal Zabrze Elektro.

Studenci licznie odwiedzający Jesienną Giełdę Pracy mieli okazję zapoznać się ofertami pracy i porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami. – Szukamy ofert z zakresu architektury i budownictwa. Takie targi to też okazja by dowiedzieć się czego oczekują pracodawcy – mówią Joanna i Karolina, które kończą architekturę na Politechnice Śląskiej.

Na giełdzie obecne były także instytucje rynku pracy takie urzędy pracy, młodzieżowe biura pracy czy biura karier. Jesienna Giełda Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności odbywa się już po raz 16.

Na zdjęciu ptaka widzimy kilka stoisk na giełdzie pracy i zwiedzających ją ludzi